Trend vojnega turizma se je v Ukrajini začel leta 2023, ko je turistični vodič ene izmed kijevskih agencij prejel prva povpraševanja po ogledih z vojno tematiko. Ker je obstajalo povpraševanje, se je odločil pripraviti turo z naslovom Grozote ruske okupacije, ki vključuje obiske Buče, Irpinja, Borodjanke, Hostomela in Moščuna – krajev, ki so bili uničeni v prvih dneh ruske invazije.
Ogled se začne z njegovim osebnim pričevanjem o preživetju raketnega napada v Kijevu, poseben poudarek pa daje mostu čez reko Irpinj, saj so ga porušili, da bi zaustavili napredovanje ruske vojske proti Kijevu, poroča ukrajinski portal Hromadske, povzema pa ga hrvaška spletna stran TPortal.
Ponudbe drugih agencij
Obstajajo tudi druge turistične agencije, ki so se odločile za podoben posel. Ena izmed njih ponuja sprehod po središču Kijeva, kjer si lahko obiskovalci ogledajo posledice ruskih napadov. Druga agencija vodi oglede najbolj prizadetih mestnih četrti in prikazuje uničeno vojaško opremo. V Harkovu lahko obiskovalci iz stanovanjske stavbe vidijo dim, ki se dviga z bojišča le 20 kilometrov stran.
Po besedah ustanovitelja ene izmed agencij se tujim turistom svetuje, naj nekaj časa najprej preživijo v Kijevu, da se navadijo na policijsko uro in opozorila o zračnem napadu, preden se odpravijo na bolj nevarna območja.
Kdo so vojni turisti?
"Med njimi je okoli 80 odstotkov moških in 20 odstotkov žensk. Njihova starost se giblje od 18 do 70 let. Največ prihaja iz ZDA, Kanade, Avstralije, Japonske in skoraj vseh evropskih držav," poroča TPortal.
Moški prihajajo pogosteje, ker se jim to zdi tvegano. Mnogi turisti ne želijo prestrašiti svojih prijateljev ali staršev, zato ne rečejo, da bodo obiskali Ukrajino.
Po besedah vodnika vse njegove stranke ne prihajajo le iz radovednosti, ampak tudi zato, da bi podprle Ukrajince, delile svojo bolečino in izrazile želje po uspehu. "To so moralni, etični ljudje. Ne pridejo po adrenalin, ampak po razumevanje. Pridejo, iztegnejo roko in rečejo: 'Šokirani smo nad tem, kar se je zgodilo. Podpiramo vas v teh težkih trenutkih. Veseli smo, da dihamo isti zrak z vami, da lahko vidimo in slišimo pravo zgodbo o tem, kaj se je zgodilo," je novinarjem zaupal eden od vodičev.
Včasih se turisti pogovarjajo z lokalnimi prebivalci, jih sprašujejo, kako so preživeli okupacijo in kaj so doživeli. Po ogledih pogosto sprašujejo vodnike, kako lahko donirajo denar. Nekateri podarijo prenosne baterije ali pomagajo lastnikom uničenih domov. Domačini se običajno pozitivno odzivajo na tujce, jih vabijo v svoje domove in delijo zgodbe o svojih izkušnjah.
Finančni vidik in varnost
Cene ogledov v regiji Kijev se gibljejo okoli 150 evrov, ogled Harkova pa stane 250 evrov. Del prihodkov je podarjen ukrajinskim oboroženim silam. Vodniki pa opozarjajo na tveganje tur po južnem in vzhodnem delu Ukrajine, ki jih nekatere agencije ponujajo po cenah od 2000 do 3000 evrov, in jih označujejo za "neprofesionalne in izjemno nevarne".
Ukrajinska državna agencija za razvoj turizma, čeprav zaradi varnosti trenutno ne spodbuja turizma, razvija koncept "pot spominov", s katerim želi ohraniti spomine na dogodke med vojno. V sodelovanju z Nacionalnim zgodovinskim muzejem je agencija zasnovala serijo predavanj za turistične vodnike, ki pokrivajo teme, kot sta obramba Kijeva in odpor proti ruskim napadom. Predvidena je tudi izdaja vodnika za standardizirane ture na podlagi preverjenih informacij.
Vir: TPortal