Milivoj Tomašković, 83-letni upokojenec iz Zagreba, je postal pravi heroj svoje soseske, ko je kot predstavnik stanovalcev uspešno pridobil osupljivih 422.688 evrov nepovratnih sredstev za energetsko obnovo njihove večstanovanjske stavbe. Celotna vrednost projekta obnove je ocenjena na 530.000 evrov, kar pomeni, da je pretežni del financiranja, skoraj 80 %, zagotovljen s pomočjo teh sredstev.
Njegova izjemna predanost, prodorno znanje in neutrudna volja so bili ključni za ta dosežek. Zgodba Milivoja, ki je vložil nešteto ur in izjemno energijo v kompleksen proces pridobivanja sredstev in vodenja projekta, je pritegnila pozornost in prejela pohvale celo s strani svetovalnega podjetja, ki mu je pri tem pomagalo. Podjetje je njegovo sliko objavilo na družbenih omrežjih z napisom: "Kaj pa počnejo vaše babice in dedki v penziji? Ni problem starost. Problem je miselnost."
Kriva je kurjava: kako se je Milivoj zapletel v stanovanjske zadeve

Milivoj Tomašković se sicer ni imel namena potegovati za vlogo predstavnika stanovalcev, a je bil takrat v sosednji stavbi centralni sistem ogrevanja, ki je oskrboval štiri zgradbe, vključno z njegovo. Kurilo se je na kurilno olje, sistem pa je upravljal kurjač.
"Kaj se je dogajalo? Kurjač je izklapljal gretje ob 20. uri in naj bi ga ponovno prižgal ob 7. zjutraj. Ampak, velikokrat ga ni bilo do 9. ure. Kurjač je hodil na delo in z njega, kakor se mu je zahotelo," pojasnjuje Milivoj situacijo.
Takrat se je izbiral novi predstavnik, in ker se ni javil nihče drug, je Milivoj ponudil, da prevzame vlogo samo zato, da bi rešil težavo s kurjačem. Takoj, ko je postal predstavnik, je bil njegov prvi cilj prehod na plinsko ogrevanje, kar mu je tudi uspelo. Njegova stavba je bila prva, ki se je odklopila od skupnega sistema na kurilno olje, kar je že takrat predstavljalo pomemben korak k neodvisnosti in potencialnim prihrankom. S tem prvim uspehom si je verjetno pridobil zaupanje sosedov, čeprav se pozneje pri zahtevnejših projektih soočal tudi z nekaterimi preglavicami.
Pot do energetske prenove: Ovire in vztrajnost
Leta 2017 se je Milivoj lotil resnega načrtovanja večje akcije: energetske obnove stavbe. Takrat je naročil biroju, da izdela projektno dokumentacijo. S tem projektom se je nato leta 2022 prijavil na javni razpis za sredstva, a ni bil uspešen.
"Dokumentacija ni bila popolna in na razpisu nismo uspeli," pojasnjuje Milivoj prve izzive. Kljub tej začetni oviri se ni predal. Spoznal je, da projekt zahteva tudi finančno podporo in da preprosto angažiranje izvajalcev brez sofinanciranja ni ekonomično, saj bi bili stroški za stanovalce previsoki.
Ključ do uspeha se je izkazal v poglobljenem študiju področja in iskanju prave strokovne pomoči. Milivoj je sam posvetil ogromno časa preučevanju vseh vidikov energetske prenove preko interneta. Iskal je rešitve, se poučil o detajlih gradbenih del, standardih in možnostih financiranja. Prav na spletu je naletel na kontakt svetovalnega podjetja in prepoznal njihovo potencialno pomoč. Ta odločitev se je izkazala za ključno pri nadaljevanju projekta.
Pri pridobivanju nepovratnih sredstev je imela ključno vlogo tudi Milivojeva tehnična podkovanost. Kot upokojeni inženir kemije ima solidno tehnično znanje, ki mu je v kombinaciji z obsežnim raziskovanjem na internetu prišlo zelo prav.
"Tisti, ki ima samo voljo biti predstavnik stanovalcev, nima pa določenega tehničnega znanja, mu ne bo lahko. Jaz sem na internetu preiskoval, kako se dela fasada, kako se zabijajo vijaki, vse ..." poudarja Milivoj pomembnost razumevanja osnov gradbenih del.
Lina Benović, direktorica svetovalnega podjetja, s katero je sodeloval, je potrdila njegovo izjemno usposobljenost: "Njegova moč je v tem, da je zelo dobro opremljen z znanjem. Naši načrtovalci predlagajo določene ukrepe, on pa je tisti, ki je v dogovoru z ostalimi najemniki prevzel odgovornost, da se odloči, kaj bo na koncu sprejel," je dejala.
Njegova sposobnost, da se je poglobil v tehnične specifikacije in suvereno komuniciral tako s strokovnjaki kot s stanovalci, je bila neprecenljiva.
Biokracija in izzivi s stanovalci
Pridobitev sredstev za tako obsežen projekt je zahtevala ogromno dokumentacije in koordinacije. Milivoj je zbral neverjetnih 22 različnih dokumentov, ki so bili nujni za uspešno prijavo na razpis. Prijavo je oddal junija lani, potrditev uspešne pridobitve sredstev pa je prišla šele nedavno, kar priča o dolgotrajnosti postopkov.
Poleg administrativnih ovir se je soočil tudi z zahtevno nalogo pridobivanja soglasij vseh stanovalcev. Kljub njegovi vlogi in transparentni komunikaciji (poslal jim je 67 e-poštnih sporočil in ugotovil, da večina, tudi starejši, uporablja e-pošto) se je pojavilo določeno razhajanje med željami stanovalcev.
Nastali sta "dve struji": ena je želela prioritizirati vgradnjo dvigala, druga pa se je, tako kot Milivoj, osredotočila na nujnejšo prenovo fasade. S svojo komunikacijo in pogajalskimi veščinami mu je uspelo doseči dogovor, da se vgradnja dvigala izvede po končani fasadi, s čimer so se vsi strinjali in projekt lahko steče. Ta primer ponovno izpostavlja pomen potrpežljivosti in diplomatskega pristopa pri delu z večjimi skupinami ljudi.
Uspešna prijava na razpis in pridobitev nepovratnih sredstev začenja novo poglavje za Milivoja in stanovalce njegove stavbe. Kljub vsem oviram je ponosen na dosežek, čeprav priznava, da je bil proti koncu projekta pritisk velik.
Pričakuje, da bi fasada lahko bila dokončana v sedmih mesecih. Ko bo ta del končan, razmišlja, da bi predal vlogo predstavnika stanovalcev mlajšim generacijam. "Morda da ni teh bolečin v kolku, bi bilo drugače. Do pred novega leta sem lahko tekel. Zdaj pa ne morem brez palice," iskreno pove Milivoj.
Kljub temu, da fizične omejitve prihajajo z leti, poudarja, da ga je prav ta projekt držal tako psihično kot fizično vitalnega dolgo časa. Verjame v aktivnost tudi v pozni starosti: "Človek mora nenehno nekaj delati in raziskovati, da lahko funkcionira."
Poleg projekta obnove je njegova druga velika strast raziskovanje rodoslovja. Našel je že 120 članov družinskega drevesa in odkril, da so njegovi predniki, čeprav se je sam rodil v Varaždinu, prišli iz Zagorja. Njegov primer dokazuje, da lahko starost prinese izkušnje in modrost, ki ju v kombinaciji z voljo in zagnanostjo usmerimo v dosego pomembnih ciljev, ne le zase, ampak tudi za skupnost.
Vir: 24sata
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
To je najugodnejša evropska destinacija, kjer boste za kavo odšteli drobiž
Zakaj vse več milijarderjev beži v našo soseščino?
Robinzonski turizem: od 530 evrov za vikend do brezplačne ponudbe
Gora sanj in njena cena: Koliko denarja potrebujete za osvojitev Everesta?
Odkrijte skriti biser Sredozemlja: Pafos vas čaka po super ceni!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV