Odkritje električne energije je omogočilo napredek, ki ga danes, v dobi vse večje digitalizacije, težko razumemo. Prav tako je bila prva žarnica, ki je zasvetila v slovenskem domu, najbrž vsaj toliko osupljiva kot zgodnje oblike izkoriščanja alternativnih virov energije, prihod vetrnic in sončnih elektrarn pa nam je odprl povsem nove dimenzije pridobivanja električne energije.
Ni kaj, napredek je konstanta, ki poganja svet, pri elektriki pa se je skozi leta pojavil še en izziv, in sicer izjemna porast povpraševanja, ki se je v zadnjih nekaj letih na račun vse večje digitalizacije povsem razplamtelo. Zaradi nesorazmerij med proizvodnjo in porabo ter aktualnih razmer v svetu je zadnja leta cena elektrike začela skokovito naraščati. Da bi zaščitila gospodinjstva in male poslovne odjemalce, je slovenska vlada 1. septembra 2022 pričela z regulacijo cen električne energije in zemeljskega plina, ukrep pa sedaj podaljšala do konca leta 2023. A dolgoročno to ni prava rešitev, saj se cene elektrike na borzah ves čas višajo in bo regulacija prej ali slej za državo postala nevzdržna.
Vse več ljudi se zato nagiba k pridobivanju električne energije z izkoriščanjem obnovljivih virov energije, saj je poleg energetske in stroškovne učinkovitosti upoštevan tudi vidik okolja in družbeni vpliv. V zadnjih letih lahko tako videvamo vse več sončnih panelov na strehah domov, ki so del sončnih elektrarn. Te delujejo tako, da se proizvedena elektrika iz sončne elektrarne neposredno porabi, viški pa so oddani v omrežje. Ko je proizvodnja elektrike manjša ali je praktično ni, se elektrika črpa iz omrežja. Po preteku 12 mesecev se opravi izravnalni obračun, razlika za prevzeto elektriko iz omrežja pa se v primeru večje porabe doplača po tržni ceni.

Kako lahko postanete neodvisni od električnega omrežja?
A ne bi bilo bolje, če bi lahko postali povsem neodvisni od omrežja in bi prekomerne količine elektrike, pridobljene od sonca, preprosto shranili in jih uporabili pozneje? Seveda! Prav v ta namen so pri Ngen trgu ponudili Ngen Star hibridno sončno elektrarno, s katero proizvajate lastno električno energijo in jo uporabite, ko jo potrebujete. Električna energija, ki jo proizvede sončna elektrarna, se prek razsmernika namreč neposredno uporablja za napajanje porabnikov v vašem domu. Če je proizvodnja energije večja od trenutne porabe, se presežek shrani v hranilniku in porabi takoj, ko energija, proizvedena s sončno elektrarno, ne zadostuje več trenutni porabi.
Največja prednost hibridne sončne elektrarne v primerjavi s klasično je vsekakor ta, da ne potrebuje povezave z omrežjem. To ji omogoča hibridni razsmernik, integriran v hranilnik električne energije, ki zagotavlja popolno neodvisnost od omrežja med delovanjem sončne elektrarne in hranilnika. Omrežje služi le kot rezervni sistem, ki se uporablja v primeru, da poraba preseže zmogljivost hibridnega sistema. Če je torej hranilnik poln in proizvodnja še vedno presega porabo, se višek energije preusmeri v omrežje po sistemu neto meritev ali pa prodajo le-teh – tako kot pri klasični sončni elektrarni. V primerih, ko distribucijski operater ne dovoli tovrstne prakse, sistem avtomatično zniža proizvodnjo na sončni elektrarni.
Zakaj so hranilniki električne energije pametna naložba?
Hranilnik električne energije omogoča energetsko varnost in neodvisnost ter shranjevanje zelene energije, s tem pa tudi več prihrankov pri elektriki. Služi za povečanje energetske samozadostnosti, ki v kombinaciji s proizvodnjo solarne energije omogoča polnjenje v času nižjih cen energije in uporabo te energije v času višjih tarif. S hranilnikom električne energije tudi ob izpadu električnega omrežja ne boste ostali brez elektrike, saj zagotavlja shranjevanje rezervne električne energije, v okviru aplikacije NGEN – virtualna elektrarna – pa pomaga doseči zastavljene cilje z različnimi prilagoditvami načina delovanja.
Samooskrba, neodvisnost in veliki prihranki – to je Ngen Star
Ngen Star je torej popolnoma integriran hibridni sistem, ki združuje sončno elektrarno in hranilnik električne energije z naprednim hibridnim razsmernikom in pametnim števcem električne energije. Sistem omogoča uporabnikom popolno neodvisnost od tradicionalnih virov energije ter zmanjšuje stroške in emisije ogljikovega dioksida. V sistem so vključeni hranilniki nove dobe, s katerimi lahko izkoristite vse prednosti zelene energije in se osamosvojite od omrežja. Tako boste postali samozadostni in s tem prihranili na stroških električne energije.
Tudi strokovnjaki opozarjajo, da si zaradi vedno večjih potreb po električni energiji v prihodnje brez hranilnikov ne bo več mogoče predstavljati stabilne oskrbe z elektriko, obenem pa se napoveduje, da v prihodnosti subvencij za sončne elektrarne ne bo, če ne bodo vključeni tudi hranilniki električne energije. Vse to so izjemno pomembna dejstva, ki pričajo o smotrnosti odločitve za sistem hibridne sončne elektrarne. Dejstvo je namreč, da si bomo morali prej ali slej vsi zagotoviti nek vir lastne energije, če ne bomo želeli ostati brez elektrike – tega pa si v 21. stoletju resnično ni mogoče predstavljati.
Sponzorirana objava