Svetovna poraba premoga bo letos dosegla novo rekordno raven, v najnovejšem poročilu ugotavlja Mednarodna agencija za energijo (IEA). Poraba bo letos znašala 8,8 milijarde ton, kar je 0,3 milijarde ton več kot lansko leto, ki je bilo prav tako rekordno. Poraba se krepi predvsem na račun Kitajske, poročilo povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Vrhunec porabe premoga naj bi dosegli leta 2027, potem pa naj bi povpraševanje začelo upadati. IEA je lani sicer napovedala, da bo povpraševanje začelo upadati že z letošnjim letom.

Kako bo s povpraševanjem po premogu, bo predvsem odvisno od Kitajske. Ta je v zadnjih 25 letih porabila 30 odstotkov več premoga kot preostale države skupaj, navaja IEA.
Največji vzrok za letošnjo rast porabe premoga je bilo naraščajoče povpraševanje po električni energiji na Kitajskem, saj je več kot tretjina premoga, ki ga po svetu sežgejo, karbonizirana v tamkajšnjih elektrarnah.
Peking si sicer prizadeva za diverzifikacijo virov električne energije, vključno z velikim povečanjem uporabe sončne in vetrne energije, a bo kitajsko povpraševanje po premogu po oceni IEA letos kljub temu doseglo 4,9 milijarde ton, kar je prav tako rekordna vrednost.
Poraba premoga se medtem še naprej zmanjšuje v EU in ZDA, a se ta padec zmanjšuje. V EU bo poraba premoga v medletni primerjavi letos manjša za 12 odstotkov, v ZDA pa za pet odstotkov. Leta 2023 sta padca znašala 23 in 17 odstotkov, poroča AFP.
Premog je največji z energijo povezan vir emisij ogljikovega dioksida, ki je skupaj z drugimi toplogrednimi plini odgovoren za globalno segrevanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV