Kadar koli kupite novo napravo, kot je pametni telefon, se pojavi vprašanje, kaj storiti s staro? Če je še delujoča, največkrat konča v rokah mlajših družinskih članov, naprodaj v oglasniku ali v predalu za vsak slučaj.
Če pa je pokvarjen, običajno konča v smeteh – seveda v zbiralniku za elektronske odpadke.
Vendar, ali veste, da s tem, ko zavržete stare pametne telefone in druge elektronske naprave, pravzaprav zavržete pravo bogastvo? In ne, ne mislimo podatkov.
Letno zavržemo skoraj 50 milijonov ton elektronskih odpadkov, med nevarnimi komponentami, ki lahko eksplodirajo in onesnažijo okolje – na primer baterije –, pa je tudi gora dragocenih materialov, ki niso prav poceni, poroča spletna stran Zimo.
Bogastvo na smetišču

Raziskava raziskovalcev švicarske ETH Zurich je pokazala, da se v starih in zavrženih napravah skriva 22-karatno zlato. Natančneje, v vsaki toni elektronskih odpadkov najdemo od 300 do 400 gramov zlata. Glede na to, koliko je vreden gram zlata na svetovnih borzah, je jasno, da se na naših odlagališčih nahaja pravo bogastvo.
Kako pridobiti bogastvo iz starih naprav?
Tradicionalne metode uporabljajo močne kemikalije, kot sta živo srebro in cianid, in dodatno onesnažujejo okolje.
Švicarji so rešitev iskali v bolj zelenih alternativah. Metoda, razvita na ETH Zurich, postavlja v središče ekstrakcijske tehnike gobi podoben material iz sirotke, ki je sicer stranski produkt pri proizvodnji sira, ki lahko ujame zlato iz raztopine, ki vsebuje raztopljene elektronske komponente.
Ko "goba" vpije žlahtne kovine, jo s toplotno obdelavo pretvori v trdne in oprijemljive kepe 22-karatnega zlata. Postopek je tako učinkovit, da je mogoče iz 20 tiskanih vezij izvleči okoli 450 miligramov čistega zlata.
Zlato ni edina vredna kovina v elektronskih napravah
Znanstveniki z ETH Zürich poudarjajo, da zlato ni edina kovina, ki bi jo lahko pridobili iz zavržene elektronike. Elektronske naprave vsebujejo tudi nikelj, baker in paladij, ki jih je prav tako mogoče znova uporabiti v proizvodnji.
Omenjeni raziskovalci želijo razviti tehnologijo, da bo pripravljena za trg. In čeprav so e-odpadki najbolj obetaven začetni produkt, iz katerega želijo pridobivati zlato, obstajajo še drugi možni viri. To vključuje industrijske odpadke iz proizvodnje mikročipov ali pozlačevanja. Poleg tega nameravajo znanstveniki raziskati, ali lahko proizvedejo beljakovinske fibrilne gobe iz drugih z beljakovinami bogatih stranskih proizvodov ali odpadkov iz živilske industrije.
Čeprav ta švicarska tehnika ne pomeni, da lahko vsi začnejo pridobivati zlato iz starih naprav, nakazuje, da bi morali na elektronske odpadke gledati kot na potencialni vir redkih in dragih kovin, ne le smeti. Navsezadnje bi to pripomoglo h krožnemu gospodarstvu, pa tudi k ohranjanju okolja. In morda bi bile naše naprave nekoliko cenejše, še poroča omenjena spletna stran.
Vir: Zimo
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
- Naložbeni račun: kaj morate vedeti
- Ministrstvo za finance predlaga 25-odstotno stopnjo za dobičke od kriptosredstev
- Razkrito neverjetno bogastvo Luke Modrića
- Izlet v Benetke: kako se peljati z gondolo za manj kot dva evra?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV