Trajnost Generali pojmuje tudi kot temelj dolgoročnega uspeha in stabilnosti, saj podjetjem med drugim omogoča prilagajanje na aktualne gospodarske in okoljske izzive. To svojo vizijo podpira s projektom SME EnterPRIZE, ki na globalni ravni že četrto leto zapored, v Sloveniji pa drugo, spodbuja in nagrajuje trajnostne prakse malih in srednje velikih podjetij.
Vanja Hrovat, predsednica uprave Generali zavarovalnice d.d.: Prek strateške pobude SME EnterPRIZE že drugo leto mala in srednje velika podjetja spodbujamo k trajnostnemu delovanju na vseh področjih poslovanja. Znova smo se lahko prepričali, da pri uresničevanju trajnostih praks v Generali zavarovalnici nikakor nismo edini. Z velikim veseljem ugotavljamo, da vse več podjetij z nami deli vizijo, da je mogoče poslovati uspešno in hkrati odgovorno do okolja, zaposlenih in širše skupnosti.
Vse več slovenskih podjetij uvaja trajnostne modele
Kar 47 malih in srednje velikih podjetij se je odzvalo na letošnji SME EnterPRIZE natečaj zavarovalnice Generali. Svoje trajnostne prakse, modele in projekte so predstavila v dveh kategorijah: pozitiven vpliv na okolje ter pozitiven vpliv na zaposlene, družbo in skupnost. Izbor najboljših štirih, po dva iz vsake kategorije, je opravila strokovna komisija, v kateri so sodelovali vodilni predstavniki Generalija in strokovnjaki iz akademskih sfer ter gospodarstva, pri njihovem delu in ocenjevanju pa jih je vodila Ana Struna Bregar, izvršna direktorica CER.

PRIBINOVINA, VINAKOPER, LOTRIČ MEROSLOVJE in SICO imajo najboljše prakse
Naziv najboljšega v kategoriji Pozitiven vpliv na zaposlene, družbo in skupnost si je prislužilo podjetje PRIBINOVINA, ki izstopa z inovativno kombinacijo ekološke pridelave, predelave, ohranjanja podeželja in vključevanja ranljivih skupin. Poleg tega so žirijo prepričali s svojimi programi socialne vključenosti in izobraževanja, kar še dodatno potrjuje njihov pozitiven vpliv na skupnost. Drugo mesto je šlo v roke podjetju SICO, ki je s svojimi trajnostnimi praksami na področju obnovljivih virov energije, ravnanja z odpadki, tehnoloških inovacij ter zaposlovanja invalidov pokazalo potencial za dolgoročne pozitivne učinke na družbo.
Prvo mesto v kategoriji Pozitiven vpliv na okolje je pripadlo podjetju VINAKOPER, ki s skrbnim odnosom do okolja in občutkom za ohranjanje biotske raznovrstnosti v kmetijstvu predstavlja zgled ostalim podjetjem v Slovenski Istri. Drugo mesto je osvojilo podjetje LOTRIČ MEROSLOVJE, katerega inovativnost ne zajema le tehnoloških rešitev, temveč se odraža tudi v odgovornem ravnanju z naravnimi viri. Med drugim so v iniciativi za manj posekanih dreves in odpadne embalaže dosegli pomemben napredek v načinu trajnostnega poslovanja, njihovi trajnostni ukrep pa že kažejo dejanske učinke v okolju.
Slovenski junak trajnosti se bo predstavil Bruslju!
Zmagovalni podjetji je Generali nagradil s finančno nagrado v višini 10.000 evrov, drugo uvrščeni podjetji pa sta prejeli paket poslovnih zavarovanj v višini 2.500 evrov. Izmed 47-tih slovenskih ambasadorjev trajnosti pa je mednarodna komisija natečaja izbrala tudi slovenskega junaka trajnosti - podjetje PRIBINOVINA, ki je v svoje poslovne dejavnosti uvedlo pomembne trajnostne pobude in predstavlja vzorne modele za druge podjetnike. Končni zmagovalec v Sloveniji bo imel priložnost predstaviti se tudi mednarodni javnosti spomladi 2025 v Bruslju.
Natečaj je bil za nas pozitivna izkušnja od vsega začetka, povabilo in vstop v mednarodno okolje pa nas seveda dodatno vznemirja. Pričakovanja so visoka, računamo, da bomo spoznali podobno inovativna podjetja, njihovo raznolikost ter učinke na družbo in okolje. Veseli bomo potrditve, da tudi sami sodimo v krog dobrih podjetij, je ob prejemu nagrade povedal direktor podjetja Pribinovina Goran Miloševič.
Več info: SME Enterprize
Naročnik oglasa je Generali.