Namesto tega Vatikan, najmanjša neodvisna država na svetu, poskrbi za vse papeževe potrebe – od stanovanja in hrane do potovanj, zdravstvene oskrbe in varnosti.
Pravzaprav je papež Frančišek, predhodnik Leona XIV., znan po svojem skromnem in preprostem življenjskem slogu, v času svojega vodenja Cerkve, od leta 2013 do 2025, aktivno zavračal kakršno koli obliko osebnega dohodka.
Čeprav je papež tehnično morda upravičen do skromne plače, ocenjene na okoli 2500 evrov na mesec, njegova odločitev odseva odločitev njegovega soimenjaka, svetega Frančiška Asiškega, ki se nanaša na predanost preprostosti in skrb za revne.
Brez razkošnih plač

Prav tako ni znano, da bi prejšnji papeži prejemali izdatne plače. Namesto tega Vatikan plačuje vse njihove življenjske stroške. Tradicionalno so nastanjeni v razkošni apostolski palači, čeprav se je denimo papež Frančišek odločil za enostavnejše gostišče svete Marte.
Čeprav papež ne prejema plače, je daleč od revščine
Ocene vrednosti tega, s čimer je Frančišek razpolagal, kar vključuje dostop do sredstev in storitev, ki jih financira Vatikan, so se gibale okoli 14 milijonov evrov. Papež ima dostop do voznega parka, uradnih rezidenc in velikodušnega zneska za dobrodelne donacije, kot je Frančišek dal 200.000 evrov zapornikom v rimskem zaporu.

Vendar ti viri niso za osebno uživanje. Od papežev se pričakuje, da ohranijo duhovnost in da ne iščejo finančne koristi. Pravzaprav ta vloga vključuje vseživljenjske odgovornosti – tudi po upokojitvi, kot je razvidno iz primera papeža Benedikta XVI., ki je živel v Vatikanu do svoje smrti leta 2022.
Sam Vatikan se zanaša na kompleksno mešanico donacij, donosov naložb in prihodkov od turizma, zlasti Vatikanskih muzejev.
Papež Frančišek je kot odgovor na nenehne finančne skrbi, ki jih je še poslabšala pandemija, leta 2021 uvedel obsežna znižanja plač. Kardinalom, ki so prej zaslužili med 4000 in 5500 evri na mesec, so se dohodki znižali za 10 odstotkov.
Škofje zdaj prejemajo okoli 3000 evrov na mesec, navadni duhovniki v Rimu pa v povprečju le 1200 evrov.
Menihi in redovnice, ki se pogosto zaobljubijo uboštvu, na splošno ne prejmejo plače, razen če imajo upravne položaje v Cerkvi.
Mimogrede, papež Frančišek je prekinil tradicijo ponujanja subvencioniranih vatikanskih stanovanj višjim duhovnikom, kar je tudi poskus spraviti stroške pod nadzor in dokazuje njegovo zavezanost preglednosti in pravičnosti.
Vir: TPortal
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
- Pripravite se na izpad elektrike ali druge izredne razmere: Gotovina je vaša rešitev
- Bi morali pokojnino načrtovati po pravilu 30:30:30:10?
- Ko ste v trgovini, prisluhnite okolici: trgovine imajo premeten manipulativni trik
- Po najdražji hiši razkrivamo še trenutno najdražje stanovanje v Ljubljani
- Ženske, rojene v teh znakih horoskopa, imajo pogosto vodilne položaje v službi
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV