Cekin.si
Podjetje

Nasveti za podjetnike

Kako do vlagateljev v Sloveniji?

Špela Zupan
08. 06. 2022 05.00
0

Tudi v Sloveniji se krepi ponudba finančnih spodbud za zagonska podjetja. Poleg že več let uveljavljenih javnih investicij in ugodnih posojil, ki jih zagotavlja Slovenski podjetniški sklad, se krepijo tudi zasebni in novi dodatni javni viri financiranja. Potencialni vlagatelji pa poleg denarja nudijo tudi dragocene nasvete, izkušnje in povezave, ki so ključni za uspeh na poslovni poti.

Slovenski podjetniški sklad že vrsto let ponuja nepovratne spodbude v višini 54.000 evrov ter investicije v obliki ugodnih konvertibilnih posojil in sovlaganj, ki se gibljejo med 75.000 in 600.000 evrov. Njihove zagonske subvencije so namenjene spodbujanju ustanovitve in zagona nastajajočih podjetij v prvi razvojni fazi začetka podjetniške poti. V idejni fazi ob izpolnjevanju določenih pogojev nudijo nepovratna sredstva za inovativna podjetja do 54.000 evrov in v okviru tovrstnega financiranja podprejo približno 40 startupov letno.

Tudi med zasebnimi investitorji raste krog poslovnih angelov in skladov tveganega kapitala. Čedalje več uspešnih slovenskih podjetnikov, ki so odprodali svoja podjetja, se namreč odloča za vlaganje denarja in izkušenj v zagonska podjetja. Direktor Tovarne podjemov, podjetniškega inkubatorja Univerze v Mariboru, Matej Rus, je kot odličen primer tovrstnega pristopa izpostavil podjetnike zbrane ob skladu Silicon Gardens. "Na pomenu pa pridobivajo tudi alternativni pristopi k zagotavljanju virov financiranja, kot na primer iskanje investorjev preko investicijske platforme Equito ali pa na primer zbiranje vnaprejšnjih plačil preko Kickstarter platforme. Na horizontu je tudi nov sklad tveganega kapitala za financiranje projektov tehnološkega transferja znanja in tehnologij iz Univerz in javnih raziskovalnih organizacij," je naštel.

Vlagatelji poleg finančnega vložka pomagajo z vsebinsko podporo, nasveti in izkušnjami.
Vlagatelji poleg finančnega vložka pomagajo z vsebinsko podporo, nasveti in izkušnjami.FOTO: Adobe Stock

V zagonska podjetja med drugimi investirajo tudi Poslovni angeli Slovenije. Pogoji za iskanje vlagateljev pri njih se razlikujejo od podjetja do podjetja, torej glede na razvitost start upa ter velikosti ekipe in trga, na katerem želijo delovati. Pravijo, da imajo odprta vrata in da so vedno pripravljeni pomagati, za pristop pa je po njihovih pojasnilih potreben predvsem pozitiven odnos do investicije. Vlagajo v potencialno zanimiva podjetja z vstopom v lastniško strukturo ali preko konvertibilnih posojil, kjer lahko vlagatelj vplačano investicijo spremeni v lastniški delež ali pa podjetnik vrne posojilo z obrestmi. Poleg denarja nudijo še vsebinsko podporo, nasvete, izkušnje in povezave. "Vsekakor je angelsko investiranje "smart money" investiranje, ki poleg finančnih sredstev prinaša znanje, povezave in izkušnje, da jih zagonskemu podjetju ni potrebno samemu pridobivati na trgu," je poudarila predsednica Poslovnih angelov Slovenije Nina Dremelj.

Letno beležijo različno število investicij. Lani so podprli 11 podjetij, tako slovenskih kot tujih, v skupni vrednosti naložb malo nad 1,3 milijona evrov. Razpon investiranja je med 10.000 in pol milijona evrov na podjetje, povprečne višine investicij pa se gibljejo okrog 100.000 evrov. "Zneski so odvisni od višine, ki jo išče posamezni startup, in od trenutne zmogljivosti poslovnega angela vlagatelja," je pojasnila. "Pri vsem pa je ključno, da se najdeta pravi investitor in startup z istega področja," je izpostavila in dodala, da so vlagateljem v današnjih časih najbolj privlačna podjetja, ki prodajajo programsko opremo podjetjem, saj omogočajo hitro rast. Med industrijami so medtem potencialno zanimive različne, od energetike do e-potrošništva.

Pri Tovarni podjemov sami ne financirajo podjetij, jim pa pomagajo pri kandidiranju za javna sredstva in pri povezovanju z zasebnimi investitorji. Podjetnike najprej osredotočijo na razumevanje problema uporabnikov in na iskanje ujemanja s potencialno rešitvijo. Po prvih pozitivnih rezultatih se lotijo naslednjih - oblikovanja poslovnega modela, grajenja ekipe, iskanja potencialnih partnerjev in tudi že prvih vlagateljev. Ključno je torej prepoznati problem, ki pesti potrošnika, in preveriti, ali je pripravljen plačati za rešitev. Šele potem bodo vlagatelji morda dali denar od sebe. "Brez dobrega razumevanja uporabnikov, njihovih problemov in potrditve s potencialnim nakupom oziroma vsaj brezplačno uporabo izdelka je težko resno računati na investicijo zasebnega kapitala. Mogoče so za malenkost lažje dosegljivi javnimi viri za premostitev tovrstnih začetnih nalog," je razložil Matej Rus.

Preden se podjetnik obrne na potencialne vlagatelje, mora imeti dodelano idejo o izdelku ali storitvi. Prepoznati mora tržno nišo, s katero bi zapolnil potrebe potrošnikov. Zatem mora preveriti, ali sploh ima kupce, ki so pripravljeni od njega kupovati za določeno ceno, in šele, ko ugotovi, da je njegova ideja zaželena, se je smiselno obrniti na potencialne vlagatelje.

Ni mačji kašelj prepričati vlagatelje, naj vložijo denar v zagonsko podjetje, in podjetniki na poti niso sami. "Danes je v Sloveniji na voljo cel kup brezplačnih delavnic, tudi na temo investiranja in tveganega kapitala. Priporočamo, da se startup podjetja predvsem na začetku udeležijo tovrstnih delavnic za pridobitev znanja, ki ga bodo potrebovali pri iskanju investicij," je pozvala Nina Dremelj. 

Tudi pri Poslovnih angelih Slovenije pomagajo z nasveti, kako privabiti investitorja in pridobiti investicijo. "Podjetnik, ki potrebuje denar in znanje, mora najprej najti način, kako do investitorja. Gre za del poslovne iznajdljivosti," je poudarila. Ko mu uspe prvi stik in ko se dogovori za prvi sestanek, mora na njem vsaj okvirno predstaviti idejo in izdelek oziroma storitev, biti pripravljen odgovarjati in dodatno pojasnjevati ter imeti tudi sam vprašanja za potencialne vlagatelje. Zatem po razmisleku sledi presoja in odločitev o morebitni investiciji. 

Zasebni poslovni angeli vlagajo presežke svojega denarja naprej v zagonska podjetja bodisi zaradi uspešnih prodaj podjetij bodisi zaradi presežkov, ki jih ustvarjajo z delovanjem svojim aktivnih podjetjih.
Zasebni poslovni angeli vlagajo presežke svojega denarja naprej v zagonska podjetja bodisi zaradi uspešnih prodaj podjetij bodisi zaradi presežkov, ki jih ustvarjajo z delovanjem svojim aktivnih podjetjih.FOTO: AdobeStock
Nina Dremelj: "Startup podjetja morajo imeti veliko vizijo, neomajno strast, da prehodijo težko a vredno pot do uspeha, saj običajno hitreje dosežejo zelo dobre in velike rezultate. Je pa Slovenija trg, ki je premajhen, potrebno je iti v tujino, se dokazati in uspeti. Tako postaneš zanimiv tudi za tuje vlagatelje, posledično za trg in na koncu za prodajo. Nasvet startup podjetnikom je: obkrožajte se z ljudmi, ki so vedo več od vas, zaupajte svoji viziji in čim prej stopite na trg. Ekosistem pa vam bo na pomagal na poti."

Lani decembra je zaživel sklad tveganega kapitala daFund, ki ima sedež v Sloveniji. Vodi in upravlja ga Darko Butina, Slovenec živeč v Švici, podpira pa ga organizacija Slovenskih poslovnih angelov in vrsta izkušenih podjetnikov iz celotne Evrope. "Sklad vlaga v najbolj obetavna zagonska podjetja iz Evrope (in širše) – in bo svojim vlagateljem zagotovil inovativne dodatne naložbene priložnosti. Išče najbolj obetavna start-up podjetja, ki rešujejo izzive z uporabo digitalnih tehnologij in predvsem problematike v B2B (business to business) okolju," je opisala Nina Dremelj. Zagonska podjetja si lahko obetajo njihovo podporo že v zelo zgodnjih fazah. Lahko pričakujejo, da bodo prejela začetno naložbo v povprečju v razponu od 50.000 do nekaj 100.000 evrov z možnostjo dodatnih nadaljnjih naložb v izbrana podjetja ter da bodo deležni izkušenj, nasvetov in povezav širokega nabora vlagateljev, je obrazložila.

Za mlada zagonska podjetja je torej tudi v Sloveniji na voljo čedalje več priložnosti v organizacijah z javnim in tudi zasebnim denarjem in vlagatelji. Možnosti so tako za podjetja kot tudi za investitorje, ki so doslej z investicijami, izkušnjami, nasveti, usmeritvami in poslovnimi povezavami pomagali številnim zagonskim podjetjem. Mnogi izmed njih so danes uveljavljeni na globalnem trgu. Na poslovni poti jim je uspelo pritegniti velike vlagatelje z milijonskimi vložki, postali so močni igralci v tehnološki industriji in ustvarjajo več milijonov prihodkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856