Ko se je delo od doma razširilo po svetu, so številni poročali, da so imeli tako tudi več časa za gospodinjska opravila - med delom so namreč vključili pralni ali sušilni stroj, zložili posodo iz pomivalnega stroja, pobrisali prah in podobno. Veliko časa jim je ostalo tudi, saj se niso vozili v službo in nazaj. Vsi namreč vemo, kako je, ko obtičiš v prometnem kaosu, kateremu kar ni videti konca.
A potem so se nekateri delodajalci odločili, da pokličejo delavce nazaj na delovna mesta. zahtevali so, da prav vsakič pridejo delati v skupne prostore. S tem pa se je v ZDA odprl prostor za nove podjetniške ponudbe - razrastla se je namreč ponudba gospodinjskih pomočnikov.
Angelique Rewers, izvršna direktorica podjetja BoldHaus in svetovalka za mala podjetja, je dejala, da je vse več obiskov pralnic in čistilnic, saj ljudje ob strogem tempu dela ne zmorejo še skrbeti za pranje in likanje perila. Obstajajo celo samostojni podjetniki, ki lahko le s pranjem perila zaslužijo skoraj 6000 evrov na mesec.
Kako delujejo?
Rewers je predstavila primer enega podjetja, ki deluje po principu - vzameš perilo, opereš, posušiš, zlikaš in naslednji dan vrneš. In ne le, da ljudje za to storitev plačujejo, tudi bogate napitnine izplačujejo.
Neka mati je poudarila, da je v letu 2021 s pranjem perila drugih ljudi zaslužila 40.000 dolarjev (38.832 evrov). Naredila je od 18 do 25 krogov na dan in zaslužila približno 10 dolarjev na krog pranja perila, kar je približno 9,71 evra.
V ZDA lahko storitve pomoči na domu ponudite tudi na določenih spletnih mestih ali lokalnih skupinah. Po Rewersovih besedah imajo številna območja namenske Facebook skupine za lokalne prebivalce. Lahko se prijavite in ustvarite objavo, ki pojasnjuje vaše storitve, razpoložljivost, področje delovanja in ceno. Rewers je dejala, da lahko gospodinjski pomočniki za svoje storitve zaslužijo do 30 dolarjev na uro, kar je 29,12 evra.
Tudi v Sloveniji je dokaj običajno, da zaposleni najamejo gospodinjsko pomoč, ki jim vsake toliko generalno počisti stanovanje, opere okna in podobno. Starejši upokojenci pa jih ponavadi naročajo pogosteje, saj jim je potrebno več pomoči.
Cene so pri nas različne - eni zaračunajo na urno postavko, drugi na kvadraturo. Na slovenskem trgu je kar veliko ponudbe, a kljub vsemu Slovenci še naprej stavimo na preverjene ljudi, ki jim jih nekdo priporoči.
Vir: Blic