Najprej je bila šala, sedaj s tem zasluži skoraj 80.000 evrov na leto

Najprej je bila šala, sedaj s tem zasluži skoraj 80.000 evrov na leto

M.M.
11.01.2025, 4:58
0
Dobil odpoved, sedaj opravlja sanjsko službo, ki ga zelo osrečuje. Pravi, da ne gre za zaslužek, temveč za možnost živeti življenje.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Ko je bil Shoji Morimoto leta 2018 odpuščen iz pisarne, mu je nadrejeni očital, da je premalo iniciativen in da za podjetje ne naredi ničesar koristnega. Sedaj je Morimoto star 41 let in zasluži 80.000 dolarjev na leto, kar je 76.956 evrov. In kaj počne, da je tako uspešen?

Morimoto sebe posoja neznancem, ki iščejo družbo za skoraj kar koli. Najprej je poskusil za šalo, saj ni vedel, ali se lahko s tem resnično preživlja. Te prošnje so lahko različne: od čakanja v vrsti do primera, ko ga je najela ženska, da gre z njeno prijateljico na koncert, saj ona ni imela časa. Delal bo kar koli, a poudarja, da intima ali spolni odnosi ne pridejo v poštev. Tudi za slednje ima namreč ponudbe, ki pa jih vztrajno zavrača. 

"Postavljen sem bil v objektivno težke situacije, kot so stati v vrsti pod žgočim soncem, stati več ur v mrazu, se udeleževati zabav, na katerih so samo neznanci, in stati sam na odru pred velikim občinstvom, ne da bi karkoli počel," je oče sedemletnika povedal za spletno stran CNBC Make It.

Ni terapevt

Številni ga najemajo tudi za to, da jim prisluhne. Morimoto sprejme tudi tovrstno delo, a je skrajno previden – stranki ponudi minimalne in najpreprostejše odgovore. Z drugimi besedami, prikimava in pozorno posluša, vendar stranki da odločno vedeti, da ni terapevt in da ne more svetovati. 

PREBERI ŠE

Toliko plačajo, da se opravičijo nekomu v njihovem imenu

Morimoto je za CNBC povedal, da na leto prejme približno 1.000 prošenj za delo, stranke pa se same odločijo, koliko mu bodo plačale. Včasih je za dve- do triurno seanso zaračunaval pavšal od 65 do 195 dolarjev (od 62,49 do 187,47 evra), lani pa je zaslužil približno 80.000 dolarjev (76.956 evrov). In očitno njegov sistem "plačaj, kolikor želiš" deluje. Poudarja namreč, da njegov cilj ni zaslužek, temveč preprosto živeti življenje in v njem uživati.

Zakaj je toliko zanimanja za to storitev?

Svetovalka na raziskovalnem inštitutu Nomura Ai Sakata pravi, da so se med Japonci pojavile nove potrebe – želijo si družbe in ne partnerja. 

Čeprav na Japonskem ni uradnih statistik, ki bi spremljale industrijo oseb za najem, je v tej državi na voljo veliko storitev za najem začasnih deklet, fantov, prijateljev in celo družine, poroča omenjena spletna stran. Osamljenost je morda razlog, da nekateri plačujejo za takšne storitve, vendar to ni edini razlog, so povedali Morimoto in strokovnjaki, s katerimi se je pogovarjal CNBC.

Številni se počutijo osamljeno, zato najamejo družbo.
Številni se počutijo osamljeno, zato najamejo družbo. FOTO: Adobe Stock

Profesor človeških virov na univerzi Hitotsubashi Hiroshi Ono je dejal, da si nekateri posamezniki morda želijo neobremenjenega druženja, drugi pa so morda le nekoliko socialno nerodni in ne vedo, kako bi na drugačen način pristopili do človeka. "Večina Japoncev ne prenaša dobro soočenja ali celo neposredne komunikacije," je dodal profesor. "Ljudje so morda preprosto preveč nerodni, da bi koga vprašali, ali boš moj prijatelj? Da bi se izognili tej nerodnosti, so za to pripravljeni plačati," je razložil. 

Morimoto je povedal, da mu je nekoč neka ženska plačala, da je sedel v kotu kavarne, kjer ga je lahko videla, medtem ko je svojemu možu vročala ločitvene papirje. Podpisovanje papirjev je potekalo gladko, Morimoto pa je dejal, da je ženska dobila dodaten odmerek poguma, ker je imela v bližini nekoga, ki ga je poznala. Njegova prisotnost jim nudi občutek varnosti, ki začasno pomaga pri druženju tistih, ki jim je v določenem okolju nerodno, je opazil 41-letnik.

"Ničesar drugega si nisem resnično želel početi," je dejal Morimoto in dodal, da je tudi on srečen, ko vidi, da so stranke srečne. 

Vir: CNBC Make It