Cekin.si
Kepica sladoleda

Nasveti za podjetnike

Pulj: ceno sladoleda prepolovil in zgodilo se je to

M.M.
26. 07. 2023 04.45
0

Marsikateri podjetnik ne ve, kako bi določil ceno svojega izdelka ali storitve. Najprej poglejmo lep primer hrvaškega podjetnika Maria Funčića, ki je tik pred letošnjo sezono v Pulju odprl sladoledarno. Zakaj je pomembno pametno in realno določiti ceno izdelka?

Hrvaška sladoled
Hrvaška sladoledFOTO: Shutterstock

Dobavitelji so mu predlagali, naj kepico sladoleda prodaja po dva evra, kar je v bistvu za hrvaško obalo še dokaj nizka cena. A so tako prodali le 30 do 50 kepic na dan. Zaslužek je bil skromen, komaj je pokril tekoče stroške. 

Nato pa se je Funčić, ki je pred tem prevetril poslovni načrt, odločil, da bo ceno prepolovil. Kupci so se množično odzvali na akcijo in takrat je podjetnik prodal tudi do 700 kepic sladoleda na dan. 

"Že prvi dan smo po novi ceni prodali 332 kepic sladoleda, število pa je še raslo, tako da smo prodali tudi do 700 kepic na dan. Po zaključku "akcije" smo ceno vrnili na dva evra in trg se je spet takoj odzval," je dejal podjetnik, a tokrat je bil odziv kupcev znova negativen. Pristopili so k prodajalni, opazili novo ceno in odšli brez sladoleda. 

Spet je prodal do 50 kepic na dan in v nekaj dneh je spet delal minus. 

Kupce je skušal privabiti še s ceno 1,50 evra za kepico, a tudi ta poskus ni imel pravega učinka. Ko je Funčić preračunal vse poslovne modele, je prišel do rezultata, da je najbolje zaslužil, ko je bila cena kepice sladoleda najnižja. Seveda ga je takoj spet začel prodajati po nižji ceni, in sicer en evro za kepico, zaslužek je spet poskočil, poroča hrvaška spletna stran Novi list

Kako določiti ceno izdelka?

Preprost nasvet, kako določiti ceno izdelka ali storitve.
Preprost nasvet, kako določiti ceno izdelka ali storitve. FOTO: Adobe Stock

Sezonskih cen in cen na splošno se je treba lotiti premišljeno. Če boste ceno določili previsoko, ne boste imeli strank. Če pa bo prenizka, potem najverjetneje ne boste pokrili vseh stroškov, kaj šele, da bi kaj zaslužili. Naredili boste minus. 

Glavno pravilo je, da cene ne določate kar tako, malo na pamet. Najprej morate vedeti, kakšne stroške imate, pri tem pa se prepričajte, da v vsoto zajamete prav vse. 

Preverite trg oz. vašo konkurenco. Kakšne so njihove cene, koliko prodajo in kakšne dobičke imajo. 

Dodajte znesek pričakovanega dobička. Na koncu razmislite, kakšen dobiček pričakujete in ga dodajte znesku stroškov. 

Zelo lepo so to "računico" predstavili na spletni strani primerjam.si

material + delo + režijski stroški + dobiček = cena

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861