Cekin.si
Zaposlitev delavca

Nasveti za podjetnike

Koliko podjetnika stane zaposleni?

Špela Zupan
23. 01. 2023 03.45
0

Tako kot vsi delodajalci mora tudi samozaposleni poleg plače plačevati prispevke in druge dajatve za zaposlenega.

Tudi samozaposleni lahko zaposluje tako kot vsi drugi delodajalci. Postopek, višino prispevkov in katere finančne spodbude so na voljo ob zaposlitvi delavca, so obrazložili podjetniški svetovalci SPOT svetovanje Osrednjeslovenske regije, v sodelovanju z vodilnim partnerjem Gospodarsko zbornico Slovenije ter s partnerji Obrtno-podjetniško zbornica Slovenije in Območno obrtno-podjetniška zbornico Logatec in Domžale (SPOT, GZS in OZS) ter na Zavodu za zaposlovanje, Zavodu za pokojninsko zavarovanje in Finančni upravi.

Postopek zaposlitve poteka preko portala SPOT

Postopek zaposlitve pri s.p. je enostaven, hiter in z minimalnimi stroški. "Podjetnik pred nastopom dela sklene pogodbo o zaposlitvi z delavcem, bodisi na standardiziranem obrazcu, ki ga kupi v prosti prodaji za 3,60 evra, ali sam zapiše pogodbo o zaposlitvi," so opisali na SPOT, GZS in OZS.

Pogodba o zaposlitvi, ki jo podpišeta samozaposleni kot delodajalec in novozaposleni, je obvezna priloga za prijavo delavca v obvezna socialna zavarovanja Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). "S.p. vloži vlogo za prijavo delavca v obvezna socialna zavarovanja z obrazcem M1, ki jo s pomočjo aplikacije SPOT posreduje v reševanje ZZZS in priloži pogodbo. Prijava vključuje obvezno pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje ter zavarovanje za primer brezposelnosti," so pojasnili.

Postopek prijave za zaposlenega delavca, ki sklepa delovno razmerje, se sicer ureja pred začetkom opravljanja dela, izvod potrjenega potrdila, obrazec M1, pa prejmeta delavec in delodajalec.

Delodajalcem, tudi s.p.-jem, so na voljo različni ukrepi aktivne politike zaposlovanja, na primer finančne spodbude in programi usposabljanj.
Delodajalcem, tudi s.p.-jem, so na voljo različni ukrepi aktivne politike zaposlovanja, na primer finančne spodbude in programi usposabljanj.FOTO: Adobe Stock

Kolikšne prispevke plačuje s.p. pri zaposlitvi delavca?

Osnova za plačilo prispevkov za delavce v delovnem razmerju so plača oziroma nadomestilo plače ter vsi drugi prejemki iz delovnega razmerja, vključno z bonitetami ter povračili stroškov v zvezi z delom, izplačanim v denarju, bonih ali naravi, so pojasnili na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ).

Vsakemu zaposlenemu torej pripada plača in vsi delodajalci, tudi samozaposleni, za zaposlenega delavca plačujejo prispevke. Tako s.p. pri minimalni plači, ki je za leto 2023 določena pri 1203,36 evra bruto (878,48 evra neto), za polno zaposlenega skupaj plačuje 459,67 evra prispevkov za socialno varnost, za zaposlenega, ki mu izplačuje povprečno bruto plačo v Sloveniji (2024,03 evra), pa 773,17 evra, so izračunali na SPOT, GZS in OZS.

Poleg plače vsakemu zaposlenemu pripadata dodatek za delovno dobo in regres. Lahko prejema dodatke za denimo nočno, nadurno, nedeljsko delo, delo za praznike in dela proste dni ter ima lahko dogovorjeno plačilo za delovno ali poslovno uspešnost, pri čemer je višina dodatkov predvidena v kolektivni pogodbi in je stvar dogovora. Delodajalec mora delavcu zagotoviti tudi povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela ter povračilo stroškov, ki jih ima pri opravljanju določenih del in nalog na službenem potovanju, so dodali.

Na SPOT, GZS in OZS so podali primer izplačil (določenih) na strani delodajalca, ki ga zavezuje Kolektivna pogodba za dejavnost trgovine Slovenije (december 2022):

- Prehrana: najmanj 6,15 evra

- Prevoz na in z dela: 85 odstotkov cene javnega prevoza/0,17 evra na km (kadar ni možnosti javnega prevoza)

- Regres: najmanj v višini minimalne plače, ki za leto 2023 znaša 1.203,36 evra

- Dnevnice v Sloveniji: 6 do 8 ur 6,93 evra, 8 do 12 ur 9,91 evra in nad 12 ur 19,56 evra

- Dnevnice denimo Avstrija in Nemčija: od 6 do 8 ur 13,75, polna od 8 do 14 ur 41,25 in polna nad 14 ur 55 evrov.

Za zaposlovanje delavcev pri s.p.-ju veljajo enaki zakonski predpisi kot ob zaposlitvi pri drugih delodajalcih, torej pri d. o. o. in d. n. o.
Za zaposlovanje delavcev pri s.p.-ju veljajo enaki zakonski predpisi kot ob zaposlitvi pri drugih delodajalcih, torej pri d. o. o. in d. n. o.FOTO: Adobe Stock

Za zaposlitev določenih skupin brezposelnih so na voljo finančne spodbude

Za delodajalce, ki želijo zaposliti delavca, so na voljo tudi finančne spodbude, preko katerih delodajalcem omogočajo sofinanciranje za zaposlovanje in usposabljanje brezposelnih. Pogoji za upravičence so različni in nekatere aktualne spodbude so objavljene na spletni strani Zavoda za zaposlovanje. Namenjene so usposabljanju ali zaposlovanju točno določenih ciljnih skupin brezposelnih, delodajalci pa morajo izpolnjevati pogoje, določene z javnim povabilom. Razpise za spodbujanje odpiranja novih delovnih mest poleg Zavoda objavljajo tudi nekatere občine in druge inštitucije.

Med drugimi pa so na Zavodu odprti razpisi za subvencije za hitrejši vstop mladih na trg dela, ko lahko delodajalci pridobijo med 300 in 490 evri ob zaposlitvi mlajšega od 25 let za nedoločen čas. Obenem lahko delodajalci pod določenimi pogoji in za določeno obdobje uveljavljajo delno vračilo plačanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, in sicer za zaposlene, mlajše od 26. let, ali za matere z otroki mlajšimi od treh let, če jih prvič zaposlijo za nedoločen čas. Prav tako lahko uveljavljajo davčne olajšave za zaposlitev mlajših od 29 let ali starejših od 55 let in za zaposlovanje invalidov ter delno oprostitev plačila prispevkov za starejše zaposlene, ki so dopolnili 60 let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856