Cekin.si
Delavec v delavnici

Nasveti za podjetnike

Toliko boste odšteli za najem pisarne, delavnice ali lokala

Karmelina Husejnović
14. 12. 2022 08.41
0

Cene poslovnih prostorov so se v zadnjem letu podražile za okoli 15 odstotkov. Preverili smo, kakšno je stanje na trgu najema poslovnih nepremičnin in ali se bolj splača iti v nakup.

V Poslovnem registru Slovenije je vpisanih blizu 235.000 poslovnih subjektov. Do konca oktobra letos se jih je na novo registriralo 22.696. In večina teh podjetij, organizacij in društev potrebuje poslovni prostor, v katerem bodo opravljali svojo dejavnost. Kako velike, opremljene in urejene prostore potrebuje podjetje, je odvisno od panoge in vrste dela, pa tudi od načina poslovanja. Od teh in nekaterih drugih dejavnikov (kot je npr. lokacija) pa so odvisni tudi stroški najema. 

Trenutno se preko nepremičninskega oglasnika oddaja okoli 2000 poslovnih prostorov po vsej Sloveniji. Največ jih je za najem na voljo v Ljubljani (okoli 680), najmanj pa v Zasavski regiji (osem). 

"Na podlagi števila oglasov se realno tudi vidi, kje je trg najbolj živahen in kje je največ ponudbe in povpraševanja. Približno enaka slika je tudi pri prodaji poslovnih prostorov," pravi Primož Jazbec s portala Nepremičnine.net

Od tega je v ponudbi največ pisarn (več kot 860) in prostorov za storitve (338), najmanj pa za delavnice (26), ordinacije (22) in živilske trgovine (osem). 

Ponudba poslovnih prostorov
Ponudba poslovnih prostorovFOTO: Cekin.si

Boštjan Blatnik, ki je pri agenciji ABC Nepremičnine zadolžen za sektor poslovnih nepremičnin, ocenjuje, da je trg najema trenutno stabilen, veliko je tako ponudbe kot povpraševanja. "Kot v Evropi in svetu so najdražje nepremičnine v glavnih mestih, torej pri nas poleg Ljubljane še v večjih mestih, je pa možno tudi v manjših krajih na kvalitetni lokaciji doseči dobro najemnino," nam je pojasnil. 

Kakšne so cene? 

Cene najema poslovnih prostorov so odvisne od lokacije, velikosti, namembnosti in opremljenosti prostorov. Tako za najem poslovnih prostorov podjetja največ odštejejo v Ljubljanski regiji, najmanj pa v regijah, kot so Zasavska, Pomurska in Posavska. 

Ob pregledu objavljenih oglasov je razvidno, da se oddaja od povsem urejenih pisarn, pa vse do velikih skladiščnih prostorov in hal, kjer je na stenah zgolj omet. "Običajno so pisarniški prostori, prostori za gostinsko dejavnost ter frizersko dejavnost opremljeni, prostori za izvajanje različnih storitev pa so praviloma neopremljeni," pravi Blatnik. 

Cene mesečnega najema prostorov za opravljanje dejavnosti se vrtijo nekje pri 6 do 10 evrov na kvadratni meter. "Je pa za tovrstne prostore trenutno veliko povpraševanja, saj je na trgu zaznati izrazito pomanjkanje. Na primer, običajno povpraševanje je za 150 do 300 kvadratnih metrov urejenih proizvodnih prostorov, s pripadajočimi pisarnami 50 do 80 kvadratnih metrov, urejenim dostopom za dostavo ter zadostnim številom parkirnih mest," ugotavlja Blatnik. 

Nekoliko višje so cene najema za gostinske lokale, ki se gibljejo med 10 in 15 evri na kvadratni meter (na mesec). Na najboljših lokacijah pa so glede na povpraševanje lahko cene še občutno višje. 

Mesečna najemnina pisarniških prostorov pa se giba med 10 in 16 evri na kvadratni meter. "Samostojnemu podjetniku, ki potrebuje pisarno, bi poleg ponudbe za najem v sodobnih novejših poslovnih stavbah predlagali v razmislek tudi najem pisarne v urejeni starejši poslovni stavbi, kjer so praviloma nizki obratovalni stroški," svetuje Blatnik. 

"Cene so se podražile za okoli 15 do 17 odstotkov glede na leto 2021, torej v enem letu," na podlagi oglaševanih cen v oglasih ugotavlja Jazbec. V ABC nepremičnine pa ne opažajo bistvenih sprememb cen najemnin, so se pa, kot pravi Blatnik, bistveno podražili obratovalni stroški, predvsem energenti

Kdaj se splača kupiti lastno delavnico, lokal, skladišče ali pisarno?
Kdaj se splača kupiti lastno delavnico, lokal, skladišče ali pisarno?FOTO: Dreamstime

Ali se splača kupiti lastne prostore? 

Podjetnik mora dobro pretehtati, kakšni so njegovi cilji, potrebe in dolgoročni načrti. Če ima stabilno dejavnost, velja razmisliti tudi o nakupu lastnih poslovnih prostorov. Tako najemnino kot nakup nepremičnine pa običajno lahko podjetje prikaže kot strošek in si s tem zniža dohodnino. 

"V kolikor želi podjetnik biti prilagodljiv na tržne razmere, je vsekakor bolje, da se prostori najemajo. Vsekakor je to odvisno od dejavnosti, ki jo opravlja," pravi Blatnik. 

Če podjetje izdeluje nek izdelek in potrebuje za to velik prostor za vse stroje in skladišče, je seveda selitev takšnih dejavnosti izjemno nepraktična in lahko predstavlja velike izgube. "Dejstvo je, da so menjave najemnih prostorov za proizvodne dejavnosti najtežje, zato je za takšne podjetnike smiseln nakup lastnih prostorov," menijo v ABC Nepremičnine. 

Sicer pa je povprečna cena za nakup poslovnih prostorov, ki se trenutno oglašujejo na spletnem oglasniku, okoli 2200 evrov na kvadratni meter. To povprečje seveda dviguje Ljubljana, kjer je povprečna cena poslovnih prostorov, ki se oglašujejo ta hip, okoli 5500 evrov na kvadratni meter. Na območju Južne Primorske je povprečna cena okoli 2300 evrov na kvadratni meter, medtem ko se v okolici Ljubljane, na Gorenjskem, Dolenjskem, Podravskem in Savinjskem cene gibajo med 1000 in 1660 evri na kvadratni meter. 

Najcenejši poslovni prostori so naprodaj v Zasavju, v povprečju stane kvadratni meter okoli 600 evrov, a se prodajajo predvsem veliki prostori z zemljišči. Denimo, za 323 kvadratnih metrov veliko živilsko trgovino v Hrastniku boste odšteli 124.000 evrov. Medtem ko se denimo v Ljubljani za približno isto ceno (128.000 evrov) prodaja 64,2 kvadratna metra velika pisarna v BTC. 

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891