Vse, kar morate narediti, je, da se oglasite na katerikoli od SPOT točk, ki se nahajajo po celotni Sloveniji. S seboj morate imeti osebni dokument in davčno številko, na podlagi katere se začne vpis vašega s. p.-ja.
Naziv, ki ga boste določili za svoj s. p., mora obsegati vaše ime in priimek, dejavnost, s katero se boste ukvarjali, in oznako s. p. Dejavnost v imenu se mora ujemati z izbrano glavno dejavnostjo. Prav tako morate ob registraciji navesti svoj poslovni naslov. V primeru, da ste lastnik ali delni lastnik nepremičnine, kjer bo vaš poslovni naslov, ne potrebujete nobenih dokazil. V nasprotnem primeru morate imeti s seboj overjeno izjavo lastnika, s katero vam dovoljuje uporabo naslova, lahko pa se lastnik objekta skupaj z vami oglasi na SPOT točki, kjer naredijo identifikacijo brezplačno.
Če ste se odločili, da boste imeli zastopnika, ki bo občasno namesto vas uredil kakšne posle, lahko s seboj prinesete njegovo izpolnjeno in podpisano izjavo, ki je ni treba overiti.

V naslednjem koraku navedete vse dejavnosti, s katerimi se boste ukvarjali, med katerimi izberete glavno dejavnost, ki vam bo prinašala največji del zaslužka. Za opravljanje nekaterih dejavnosti morajo podjetniki pridobiti tudi obrtno dovoljenje, licence in druga dovoljenja, iz katerih je razvidno, da izpolnjujejo pogoje za opravljanje izbrane dejavnosti.
Glavni del registracije s. p.-ja je s tem zaključen. AJPES nato na izbrani dan izda Sklep o vpisu v Poslovni register Slovenije. Po vpisu lahko obiščete svojo izbrano banko, kjer se dogovorite o obliki in pogojih poslovnega računa.
V primeru, da želi postati samostojni podjetnik oseba, ki ni državljan Slovenije ali nima stalnega bivališča v Sloveniji, mora prijavi priložiti še sledeče listine iz države, v kateri ima prijavljeno stalno prebivališče: potrdilo o nekaznovanosti, potrdilo, da oseba nima neplačanih davčnih obveznosti, in potrdilo, da ni vodena v evidenci prekrškov v zvezi s plačilom za delo ali zaposlovanjem na črno. Za državljane Slovenije se vse navedeno preverja po uradni dolžnosti, z vpogledom v uradne evidence, zato prijavi ni treba prilagati nobenih dokazil.
Prijavo za vpis za samostojnega podjetnika lahko uredite že en mesec pred nameravanim vpisom in sami določite, s katerim dnem bi želeli začeti s poslovanjem.
Če imate na računalniku nameščeno kvalificirano digitalno potrdilo, lahko celoten postopek registracije s. p.- ja opravite tudi preko spletnega SPOT portala.
Na točki SPOT lahko oddate tudi napoved davčnih podatkov za Finančno upravo RS (FURS). V roku 8 dni od vpisa v Poslovni register je namreč treba oddati prijavo v davčni register, s katero FURS obvestite o akontaciji dohodnine, ki se jo lahko napove z upoštevanjem dejanskih stroškov (enostavno ali dvostavno knjigovodstvo) ali z upoštevanjem normiranih odhodkov.
Poleg vsega naštetega lahko na točki SPOT uredite tudi prijavo v obvezna socialna zavarovanja (obrazec M-1). V primeru, da ste že redno zaposleni in ste zavarovani za polni delovni čas, morate urediti prijavo v zdravstveno zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni (obrazec M-12).
Za omenjene davčne postopke, prijave v obvezna socialna zavarovanja in druge postopke, ki so povezani s tem področjem, lahko pooblastite računovodstvo, ki za vas uredi vse potrebno.
Edino, kar še potrebujete, je odločitev, da stopite na samostojno poslovno pot in začnete izpolnjevati svoje poslovne sanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV