Vse se spreminja okoli nas, tudi mi. Bonton je živa stvar, ki se prilagaja času in okolju, v katerem živimo in danes v veliki meri temelji na tem, da se ljudje okoli vas počutijo udobno. S prijaznostjo, vljudnostjo in spoštovanjem do ljudi postanemo bolj všečni, kar nam omogoča, da gradimo močnejša osebna prijateljstva in odnose.
V dobi, v kateri trenutno živimo in kjer že močno izstopata umetna inteligenca in hiter tehnološki napredek, lahko marsikomu izraz bonton deluje zelo zastarelo. Mnogi ga dojemajo kot niz staromodnih pravil, ki nimajo več vpliva na naša (pre)hitra, digitalizirana življenja. Vendar je resnica povsem nasprotna. Da lahko ljudje uspešno krmarimo po zapletenih izzivih 21. stoletja, je pomen bontona le pridobil na svoji pomembnosti.
V povprečju smo ljudje v zadnjih letih močno napredovali in nadgradili naša tehnološka znanja, medtem ko smo na področju socialnih veščin močno nazadovali. Zato smo priča pomanjkanju samozavestne in ustrezne komunikacije, vse manj je izkazovanja spoštovanja v medsebojnih odnosih in kaže se upad profesionalnega in kulturnega nivoja pojavljanja v različnih okoljih in situacijah. Ravno v današnjih časih toliko bolj izstopajo posamezniki, ki so opremljeni z znanji sodobnega bontona. Ustvarjajo nepozabne prve vtise, poskrbijo, da s svojim vedenjem ljudem okoli njih izkazujejo spoštovanje in jim pripisujejo vrednot. Izstopajo iz povprečja in povsod puščajo uspešne vtise.

Sodobni bonton ostaja pomemben v družbi, ne glede na razvoj umetne inteligence. Čeprav se tehnologija, vključno z umetno inteligenco, nenehno razvija, so temeljne smernice vljudnega in spoštljivega vedenja še vedno ključne za uspešno interakcijo med ljudmi in gradnjo primernih medosebnih odnosov. Ključno vlogo pri gradnji in vzdrževanju pozitivnih odnosov med ljudmi, ki so nam vsem potrebni, odigra bonton, saj smo ljudje družbena in čustvena bitja. To velja tako v poslovnem svetu kot v zasebnem življenju.
V poslovnem svetu so uveljavljeni standardi, katerih naj bi se držali zaposleni, z namenom uspešnega sodelovanja in lažjega doseganja zastavljenih ciljev. Ne glede na to, kako napredna je tehnologija, učinkovita komunikacija ostaja ključnega pomena. Bonton vključuje smernice za jasno in spoštljivo komunikacijo, kakor tudi jasno zavedanje posledic neprimernega vedenja.
V svetu globalizacije in povezanosti je poznavanje bontona bolj pomembno kot kadarkoli prej. Različne kulture imajo različna pričakovanja glede vedenja in poznavanje osnovnih bontonskih standardov vsem olajša mednarodno sodelovanje. Ne glede na to, od kod prihajajo poslovni partnerji, s katerimi sodelujemo, je olika povsod skupni imenovalec. Priskrbimo si ključne informacije, ki veljajo v njihovem okolju in jim na ta način izkažimo spoštovanje.
Umetna inteligenca se morda uporablja za optimizacijo procesov in storitev, vendar ne more nadomestiti človeškega elementa v interakcijah. Bonton je vodilo za medsebojno razumevanje, četudi se tehnološki svet nenehno in bliskovito spreminja.

V digitalni dobi ima bonton še dodatno veljavo, saj zajema tudi naše vedenje v virtualnem svetu. Elektronska komunikacija, družbeni mediji in številne aplikacije za sporočanje so drastično spremenili način komuniciranja. Medtem ko različne platforme ponujajo udobje brez primere, se nenehno soočamo s številnimi izzivi. Posamezniki zlahka pozabijo na pomen vljudnosti, ko se skrivajo za zasloni. Bonton v digitalni komunikaciji pomeni, da smo pozorni na svoj ton, spoštujemo zasebnost drugih in se vzdržimo žaljivih komentarjev.
Čeprav je digitalna doba močno preoblikovala tudi standarde bontona, pa nikakor ni zmanjšala njegovega pomena. Sodobni bonton pravzaprav predstavlja priložnost, da združimo preizkušene standarde vedenja z zahtevami sodobne družbe.
Bonton nas od nekdaj uči, da v svojih odnosih poskrbimo za vljudnost in spoštovanje. V sodobnem svetu lahko to tradicijo preslikamo ne le na osebno, temveč tudi na spletno komunikacijo. To med drugim vključuje vzdržanje uporabe žaljivega jezika, aktivno poslušanje mnenj drugih in previdnost pri prečkanju nevidne meje, ko gre za zasebne zadeve posameznikov.
V dobi neposrednega sporočanja in družbenih medijev lahko premišljena komunikacija izstopa kot svetilnik bontona. Vzemimo si čas za oblikovanje premišljenih odgovorov, razmislimo o vplivu naših besed in se vključimo v konstruktivne pogovore. Izogibajmo se pastem impulzivne komunikacije, ki jo vodijo čustva, kar lahko privede do nesporazumov in konfliktov.
V današnjem svetu je negovanje empatije bistvenega pomena. Umetno inteligenco in tehnologijo uporabljajmo kot orodje za izboljšanje procesov in pomoč, ne pa kot sredstvo za izolacijo od drugih. Ljudje potrebujemo človeško interakcijo in takrat pride v ospredje poznavanje bontona.
Bonton v dobi umetne inteligence in digitalizacije še zdaleč ni zastarel. Namesto tega se je razvil v smeri, da zajema izzive in priložnosti, ki jih ponuja sodobna tehnologija. Načela vljudnosti, spoštovanja, uvidevnosti, empatije, zasebnosti in varnosti ostajajo aktualna kot vedno. Z vedenjem, ki nam ga narekuje sodobni bonton, bomo prispevali k ustvarjanju bolj civilizirane, empatične in harmonične digitalne družbe, v kateri eleganca bontona še naprej močno sije.
Avtorica teksta je:
Simona Lečnik Očko, mag. mednarodnih in diplomatskih študij
Svetovalka in strokovnjakinja za sodobni poslovni bonton, protokol, komunikacijo in dvig samozavesti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV