Zvišanje cen električne energije, ki se podjetjem obeta v začetku leta 2024, bo še dodatno obremenilo gospodarstvo, ki že tako kleca pod težo davčnega bremena in po besedah gospodarske zbornice postaja vse manj konkurenčno. V času okoljske, gospodarske in energetske negotovosti sta zato odločilna dva ukrepa: učinkovita raba energije in racionalizacija stroškov. Pri doseganju obeh ukrepov se lahko gospodarstvo v veliki meri opira na trajnostne rešitve, ki so eden od večjih srednjeročnih ciljev Evropske unije.
Prav zato je pametno, da podjetniki in obrtniki že danes izberete celovite in trajnostne energetske rešitve, s katerimi boste izboljšali produktivnost, estetskost in vrednost vašega objekta in ustvarili cenovne ter okoljske prihranke. Izbira zelene energije glede na nestabilnost energetskih trgov postaja najbolj optimalna rešitev za snovanje uspešnih podjetniških zgodb. Na ta način si lahko zagotovite lasten vir energije za ogrevanje in hlajenje, za proizvodne in druge električne naprave, razsvetljavo in celo polnilnice za električna vozila. Ob tem odločitev za čistejše okolje in nižji ogljični odtis zvišuje tudi vrednost poslovanja.
Trajnostno vizijo v gospodarstvu prepoznavajo in cenijo tudi potrošniki. Zlasti nove generacije kupcev so vse bolj pozorne na izvor, kakovost in okoliščine svojih nakupov in vse pogosteje odnos do okolja postavijo pred ceno izdelkov ter storitev. Prav zato je pomembno, da podjetniki stavijo na celovite energetske rešitve in stavijo na nov energetski sistem, ki je varčen, učinkovit in okolju prijazen.
Celovite energetske rešitve za vse vrste objektov
Pri tem velja staviti na zanesljivega in odgovornega partnerja, kot je denimo Petrol – vodilna energetska družba v regiji, katere osrednja razvojna dejavnost je močno usmerjena v trajnostni razvoj, zlasti v uvajanje novih energetskih dejavnosti in proizvodnja elektrike iz obnovljivih virov. Je edina nefinančna družba, ki je pridobila nadpovprečno bonitetno oceno okoljskih, družbenih in upravljavskih standardov (ESG) glede na svetovni naftni in plinski sektor. Podjetjem ponuja celovite energetske rešitve za ogrevanje in hlajenje, energetsko prenovo stavb, učinkovito razsvetljavo, energetsko samozadostnost in celo za električni vozni park, ki prinašajo takojšnje prihranke brez začetnih stroškov investiranja.
Naj si bodo poslovne stavbe, delavnice, skladišča, večstanovanjske stavbe, kmetije, turistični, športni, cerkveni in drugi objekti – Petrolovi strokovnjaki vam pomagajo pri zasnovi novega energetskega sistema, ki je varčen, učinkovit in okolju prijazen. Pri tem stremijo k čim bolj optimalnemu izkoristku obnovljivih virov energije, kot so sonce, veter in voda. Danes tako v okviru skupine Petrol že obratujeta dve vetrni elektrarni, 30 manjših sončnih elektrarn in šest malih hidroelektrarn, prizadevajo pa si, da bi se v prihodnjih letih te številke še povečale.
Z izkoriščanjem sonca do visokih prihrankov in uspešnega poslovanja
Še posebej uspešni so pri izkoriščanju sonca, ki velja za neizčrpen vir energije z dolgoročno velikim potencialom za proizvodnjo elektrike, saj je čista, obnovljiva in ima minimalno škodljiv vpliv na okolje. V strategiji Petrola je sončna energija že leta prepoznana kot "kraljica svetovnih trgov z električno energijo". Z načrtovanjem, gradnjo in upravljanjem sončnih elektrarn pomagajo stopiti v korak s časom in vzpostaviti samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov. Njihov cilj je kombinacija sončnih elektrarn, baterijskih hranilnikov in e-polnilnic v vseh poslovalnicah po Sloveniji, domači zgled pa želijo razširiti tudi na Hrvaško, Srbijo ter Bosno in Hercegovino.
Uspešni projekti, ki govorijo sami zase
V sklopu projekta Petrol Green Petrol na svoje bencinske servise po vsej Sloveniji namešča sončne elektrarne, s katerimi dosega do 50-odstotno energetsko samooskrbnost in pomaga pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. V sodelovanju z Atlantic Grupo je nedavno zagnal sončno elektrarno, ki bo proizvedla energijo za približno 350 povprečnih gospodinjstev. Skupaj z Elektrom Celje in Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani je v vasici Luče vzpostavil prvo slovensko lokalno samooskrbno energetsko skupnost. Mestni občini Kranj je Petrol pomagal na streho olimpijskega bazena namestiti sončno elektrarno, ki sedaj skupaj z geotermalno energijo in uporabo toplotnih črpalk predstavlja pomemben vir ogrevanja vode.
Poleg slovenskega so pri Petrolu s svojimi okoljskimi rešitvami močno prisotni tudi v hrvaškem prostoru, kjer so spomladi 2022 pričeli z izgradnjo ene največjih sončnih elektrarn v regiji v sklopu treh lokacij, ki obkrožajo vetrni park Ljubač (Suknovci, Vrbnik in Pliskovo). Vse se nahajajo na področju Šibeniško-kninske županije na Hrvaškem v medsebojni razdalji 5,7 oziroma 6 km. Skupaj so postavili 40.100 sončnih panelov, ki ustvarjajo dovolj zelene elektrike za kar 8.500 gospodinjstev.

Na Hrvaškem poleg sonca po vzoru Evrope vse večji pomen pripisujejo pridobivanju energije iz vetrnih elektrarn in tudi na tem področju se je Petrol izkazal kot izjemno zanesljiv partner. Njihovo polje vetrnih elektrarn Ljubač predstavlja prvi vetrni park v skupini Petrol, ki je bil zgrajen brez finančnih podpor za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, v zaključni fazi razvoja pa je tudi projekt vetrne elektrarne Dazlina.
E-polnilnice so pomemben korak na poti zmanjšanja odvisnosti od fosilnih goriv
Ob tem si Petrol kot sodobna energetska družba z vlaganji v polnilno infrastrukturo prizadeva k zmanjšanju odvisnosti od fosilnih goriv. Pohvali se lahko z največjo mrežo e-polnilnic v Sloveniji, ki jo uporablja več kot 90 % vseh voznikov električnih avtomobilov pri nas. Petrol upravlja skoraj 500 polnilnic v Sloveniji na Hrvaškem, v Črni gori in Srbiji in v prvih treh četrtinah leta 2023 so uporabnikom pretočili že 2,3 milijona kWh električne energije. Letos so v sodelovanju s partnerji uspešno otvorili že 3 polnilne parke: na glavni železniški postaji v Ljubljani, pred nakupovalnim središčem Supernova Šiška in na ljubljanskem letališču. A njihovi cilji sežejo mnogo dlje: do leta 2025 si namreč želijo preseči mejnik 1.500 polnilnic v slovenskem prostoru.
Zelena energija je ključnega pomena za sodoben gospodarski razvoj
Pri Petrolu se zavedajo, da je energetska tranzicija proces, ki ga lahko dosežejo le s predanim partnerstvom s podjetji in industrijo. Zato sodelujejo le s preverjenimi in zanesljivimi proizvajalci opreme, ki zagotavljajo skrbno izbrane in visokokakovostne produkte. Obljuba Petrola širši družbi je soustvarjati zeleno prihodnost ter pomembno prispevati k zaščiti okolja, v katerem živimo. Do leta 2025 želijo tako znižati ogljični odtis lastne dejavnosti za 40 % in doseči skupno inštalirano moč vetrnih in sončnih elektrarn 164 MW.
Začetki so obetavni: Petrol bo namreč skupaj s partnerji, kupci in mesti v letu 2023 okolju prihranil letni ogljični odtis, kot ga ustvari skupno število prebivalcev mestnega naselja Ptuj. Ali povedano drugače, gre za količino CO2, ki ga letno absorbira gozd v površini Kranja.
Sponzorirana vsebina