Cekin.si
Avtorska pogodba podjemna pogodba

Nasveti za podjetnike

Vse o podjemni in avtorski pogodbi

V.H.
25. 04. 2023 05.00
0

Ob rednem delu nekateri iščejo še dodaten zaslužek ali pa so primorani povečati svoje mesečne prihodke, pa naj si bo to zaradi prenizke plače, kredita, večjih stroškov, varčevanja ali česa drugega. V tem primeru lahko sklenemo podjemno ali avtorsko pogodbo.

Podjemna pogodba in avtorska pogodba sta pogodbi, s katerima lahko uredimo plačilo izven delovnega razmerja ter se v praksi najpogosteje uporabljata, če imamo možnost opravljati dodatna občasna ali začasna dela. 

Podjemna pogodba ali pogodba o delu 

S podjemno pogodbo se zavežemo, da bomo opravili določeno delo, kar lahko vključuje tako fizično kot umsko delo v določenem času, medtem ko se naročnik s pogodbo zaveže, da bo opravljeno delo tudi plačal.

Podjemna pogodba in avtorska pogodba sta pogodbi, s katerima lahko uredimo plačilo izven delovnega razmerja ter se v praksi najpogosteje uporabljata, če imamo možnost opravljati dodatna občasna ali začasna dela.
Podjemna pogodba in avtorska pogodba sta pogodbi, s katerima lahko uredimo plačilo izven delovnega razmerja ter se v praksi najpogosteje uporabljata, če imamo možnost opravljati dodatna občasna ali začasna dela.FOTO: Adobe Stock

Kdaj in pod kakšnimi pogoji jo lahko sklenemo? 

Tovrstno pogodbo se lahko uporablja za obrtniška dela, popravila, čiščenje prostorov, varstvo otrok in tako naprej. Pri tem pa moramo vedeti, da nam ne pripadajo dodatki, na primer pri opravljanju nadur in nočnega dela. Prav tako nismo upravičeni do letnega dopusta, regresa in povračila potnih stroškov, a se za izplačilo kilometrine lahko posebej dogovorimo s svojim naročnikom. 

Pogodbo o delu lahko skleneta dve fizični osebi ali fizična in pravna oseba. Sklenemo jo lahko tudi s svojim delodajalcem, pri katerem smo že zaposleni, a le za dela, ki so izven naših delovnih nalog po pogodbi o zaposlitvi. 

Pogodbo o delu lahko skleneta dve fizični osebi ali fizična in pravna oseba.
Pogodbo o delu lahko skleneta dve fizični osebi ali fizična in pravna oseba.FOTO: Adobe Stock

Avtorska pogodba 

Z avtorsko pogodbo se zavežemo, da bomo opravili avtorsko delo za naročnika, pri čemer se naročnik zaveže, da nam bo za to plačal honorar. Gre za pisni dogovor o opravljenem delu, rokih in izplačilu. 

Kdaj in pod kakšnimi pogoji jo lahko sklenemo? 

Avtorsko pogodbo lahko sklenemo za dela, ki so avtorsko opredeljena v Zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah. To so individualne intelektualne stvaritve s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki so na kakšen koli način izražene.

Pod avtorsko delo uvrščamo naslednje vrste avtorskih del: 

- govorjena dela, kot so npr. govori, pridige, predavanja;

- pisana dela, kot so npr. leposlovna dela, članki, priročniki, študije ter računalniški programi;

- glasbena dela z besedilom ali brez besedila;

- gledališka, gledališko-glasbena in lutkovna dela;

- koreografska in pantomimska dela;

- fotografska dela in dela, narejena po postopku, podobnem fotografiranju;

- avdiovizualna dela;

- likovna dela, kot so npr. slike, grafike in kipi;

- arhitekturna dela, kot so npr. skice, načrti ter izvedeni objekti s področja arhitekture, urbanizma in krajinske arhitekture;

- dela uporabne umetnosti in industrijskega oblikovanja;

- kartografska dela;

- predstavitve znanstvene, izobraževalne ali tehnične narave (tehnične risbe, načrti, skice, tabele, izvedenska mnenja, plastične predstavitve in druga dela enake narave).

Sklenemo jo z naročnikom kot avtor, ki opravlja avtorska dela. Po zakonu pa je avtor fizična oseba, ki je delo ustvarila. Avtorsko pogodbo uporabljamo samo takrat, ko je za njen predmet tudi določeno avtorsko delo. Če presodimo, da predmeta pogodbe ne moremo opredeliti kot avtorsko delo, pa lahko še vedno sklenemo podjemno pogodbo. 

Kakšne so obdavčitve podjemne in avtorske pogodbe? 

Avtorska pogodba se od podjemne pogodbe razlikuje po namenu izplačila in obdavčitvi. Dohodek se sicer pri obeh obravnava kot dohodek iz drugega pogodbenega razmerja, a je davčno breme pri podjemni pogodbi za izplačevalca dohodka precej višje kot pri avtorski pogodbi. Ugodnejša je torej avtorska pogodba, saj lahko enako neto izplačilo dosežemo z manjšo bruto osnovo izplačevalca.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861