Cekin.si
Tilen Lipush Rebernak

Poklici za jutri

Tilen se bo izšolal za kar tri poklice!

Cekin.si
27. 03. 2019 09.05
0

"Več znaš, več veljaš!" Rek, ki mu sledi tudi mladi Tilen Lipush Rebernak. Poglejte, katere poklice je izbral!

Tilen Lipush Rebernak
Tilen Lipush RebernakFOTO: Studio BOMBA

Tilen Lipush Rebernak je eden izmed tistih mladih, ki so, kljub pogosto pesimističnim napovedim glede zaposlovanja, vzeli prihodnost v svoje roke in svojo zgodbo zdaj pišejo na srednji poklicni šoli. Kot pravi, se strinja z rekom "več znaš, več veljaš", zato se je odločil, da se bo izšolal za kar tri poklice, katerih znanja lahko med seboj povezuje. Na srednji Gradbeni, geodetski in okoljevarstveni šoli Ljubljana je zaključil poklicno šolanje za tesarja, zdaj pa opravlja zadnji letnik poklicno-tehničnega programa, kjer se vzporedno šola za gradbenega tehnika in zidarja. Kot gradbeni tehnik ima znanja risanja in branja načrtov stavb, kot zidar znanje temeljev zgradb in izdelave sten, tesar pa, seveda, zaključi objekt s streho.

Za poklic zidarja se je odločil, ker nikakor ni dolgočasen ter zajema veliko paleto znanj in dela. Ker ima rad izzive, jih bo v tem delu zagotovo dobil, saj kot sam pravi, je občutek zidanja hiše podoben sestavljanju kock in niti dva objekta nista povsem enaka. Vsak končan projekt pa je nova in svojevrstna nagrada.

Morda velja prepričanje, da je lahko zidar vsak, tudi brez predznanja, saj velja za deficitaren poklic in tega kadra na trgu dela primanjkuje. Celo tako zelo, da je po podatkih raziskave Poklicni barometer, ki jo Zavod RS za zaposlovanje izvaja med slovenskimi delodajalci dvakrat letno, zidar na 5. mestu po pogostosti med poklici, za katere so delodajalci za prvo polovico leta 2019 napovedali iskanje novih delavcev. Prav tako so bile v raziskavi najbolj spodbudne napovedi glede rasti zaposlovanja prav v gradbeništvu. Vendar prav vsak ni primeren za delo zidarja, sploh pa ne brez predznanja. Kot pravi Tilen, poklic zidarja zahteva veliko veščin, saj danes obstajajo modernejše tehnike zidanja, kjer je večji poudarek na varnosti zgradb, te pa zahtevajo kvalitetno gradnjo in nova znanja. Z znanjem, ki mu ga omogoča srednja poklicna šola, si bo olajšal delo, saj razume potek postopkov gradnje in uporabo strojev, poleg tega pa z vajo postaja vse bolj vešč tega dela.

Za poklic zidarja se je odločil, ker nikakor ni dolgočasen poklic ter zajema veliko paleto znanj in dela.
Za poklic zidarja se je odločil, ker nikakor ni dolgočasen poklic ter zajema veliko paleto znanj in dela.FOTO: Studio BOMBA

Sicer se zidar pri svojem delu srečuje z nevarnimi orodji ter dela na lokacijah, kjer obstaja nevarnost padca v globino in drugih poškodb pri delu, k manj dolgočasnemu delavniku pa doprinesejo še vremenske razmere, pravi Tilen. Morda kadra primanjkuje tudi zato, ker je delo nevarno in so razmere dela nekoliko nehvaležne, večkrat se na ta poklic gleda zviška. In kot zaključi Tilen: "Danes ima veljavo tisti z doktoratom, ne pa tisti z lopato." Nikakor pa ne gre za dolgočasen poklic, saj se zidarji nenehno srečujejo z izzivi pri delu. Tilen pravi, da je največji izziv renoviranje in sanacija obstoječega objekta, saj obstaja možnost, da so se objekti gradili brez načrtov, zidarjem pa to, da ne vedo točno, kako je objekt zgrajen, pri obnovi dela preglavice.

V šoli je 8 ur na teden obveznih za praktično delo, kjer se je Tilen naučil zidati in izdelovati tlake ter različnih tehnik, kot sta ometavanje in opažanje. V šoli se je naučil veliko o orodjih in materialih, kjer so vsa njegova dela tudi ocenjena, največ pa se nauči pri praktičnem delu pri dejanskem delodajalcu, kjer lahko naučeno znanje uporabi na pravih projektih.

Za poklic zidarja se mladi lahko izobražujejo v triletnem programu, ki poteka večinoma v šoli in šolskih delavnicah. Za šolsko leto 2019/2020 je razpisana tudi vajeniška oblika izobraževanja v tem triletnem programu, kjer pa velik del izobraževanja poteka pri izbranem delodajalcu. Po končani poklicni maturi pa se lahko dijak vpiše na višjo ali visoko strokovno šolo. Ob opravljanju dodatnega, petega predmeta, ki se ga opravlja skupaj s poklicno maturo, je možen vpis na marsikateri univerzitetni študij. Zato lahko vsak z željo po dodatnem izobraževanju nadaljuje šolanje tudi po opravljeni srednji poklicni šoli.

Tilen se je odločil, da se bo zaposlil.
Tilen se je odločil, da se bo zaposlil.FOTO: Studio BOMBA

Kakšno pot pa bo izbral Tilen? Kljub temu, da ima rad izzive, povezovanje znanj in je rad ves čas zaposlen, da mu le ni dolgčas, se je odločil, da se bo zaposlil. Glede na njegova znanja se lahko zaposli v gradbenem, krovskem ali mizarskem podjetju, zagotovo pa bo na svoje delovno mesto prinesel široko znanje z vseh področij.

Za devetošolce se bliža najpomembnejši datum tega šolskega leta – 2. april, skrajni rok za vpis v srednje šole.

V pomoč pri odločanju o nadaljnji poklicni poti in kot vir informacij o poklicnem izobraževanju je mladim lahko spletno mesto Moja izbira, kjer lahko v sekciji Poklici za jutri spoznajo mlade vzornike in njihove navdihujoče zgodbe, pridobljene s poklicnim izobraževanjem.

Sponzorirana vsebina

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891