Mnogi se najbrž še spomnimo časov, ko ni bilo interneta. Odrasli zaposleni ljudje so vsak mesec vsaj enkrat morali obiskati banko. Po dolgih vrstah v bankah smo vedeli, kdaj je 15. v mesecu – plačni dan. Ljudje so čakali v vrstah, da so dvignili svoj mesečni zaslužek in plačali položnice. Nato so se pojavili bankomati in vrste v bankah so se bolj razpršile. S pojavom spletnih bank pa marsikdo bančne poslovalnice fizično sploh ne obišče več.

Računalniki in internet so v marsičem olajšali naša življenja, predvsem pa skrajšali čas pri iskanju in obdelavi podatkov. Začetki interneta segajo v 80. leta, ta tehnološka iznajdba pa je povzročila tako imenovano tretjo industrijsko oziroma digitalno revolucijo. Kot vse prejšnje revolucije je tudi ta vplivala na skoraj vsak vidik življenja, dela in komunikacije. Razvoj pa se nadaljuje in trenutno smo sredi četrte industrijske revolucije, kjer se nove tehnologije združujejo, dopolnjujejo, nadgrajujejo in dajejo neslutene možnosti. Ste pred 20 leti mislili, da bomo v prihodnosti lahko hišo kar natisnili? Zdaj je to že realnost. Kmalu bodo naši hladilniki sami prek spleta naročili mleko in jajca, ko bodo zaznali, da nam jih je zmanjkalo.
Tako, kot se hitro razvija tehnologija, se hitro razvijajo tudi računalniška omrežja. Če vaše poslovanje poteka prek spleta – in skoraj zagotovo vsaj delno, je ključno, da imate dobro računalniško omrežje, ki bo omogočalo nemoteno delovanje aplikacij. “V poslovnem svetu danes govorimo o uvajanju rešitev umetne inteligence, strojnega učenja, analitike in naprednih varnostnih rešitev. A brez zanesljivega omrežja, do vseh the sodobnih rešitev ne bi mogli niti dostopati.”

Tako tudi sama računalniška omrežja doživljajo pravo malo (re)volucijo, saj postajajo vse bolj samoobvladljiva, samonazdorljiva in samovarovana inteligentna omrežja. "Danes so “v modi” programsko določena prostrana omrežja (SD-WAN), ki lahko brez posredovanja administratorja omrežja, spremenijo prometni tok informacij iz ene internet povezave (ponudnik1/linija1) na drugo internet povezave (ponudnik2/linija2), če sistem zazna, da internet povezava (linija1) več ne ustreza v naprej definiranim kriterijem dobre uporabniške izkušnje (npr. daljši odzivni časi) za določeno aplikacijo," pojasnjujejo strokovnjaki iz S&T.
Izjemna rast internetne povezljivosti, tako med ljudmi kot predvsem med napravami, omogoča splošno dostopnost, povezljivost in posledično bliskovit razvoj novih inovacij, pravijo v S&T. Ob tem, varnost na področju informacijskih tehnologij postaja vse bolj pomembna, saj se z razvojem digitalnega sveta povečujejo tudi digitalne grožnje.
Izpad omrežja lahko pomeni izpad prihodkov
December je, trgovina je polna potencialnih strank, pred blagajno se vije dolga vrsta ljudi, ki čakaljo na plačilo svojega nakupa. Ravno v tistem trenutku pa blagajne “zmrznejo”, računalniški program se ne odziva oziroma pa se odziva prepočasi. Stranke zavijajo z očmi, ena za drugo počasi odlagajo stvari in zapuščajo trgovino. Prodajalke se jim opravičujejo, češ da ni njihova krivda. Zatajila je tehnologija. Za podjetje to lahko pomeni tudi do več tisoč evrov izgube samo v tisti uri. Stranke pa morda zaradi te izkušnje naslednjič sploh ne bodo zavile v to prodajalno.
Stroški izpada poslovanja v Sloveniji dosežejo do 29.329 evrov na minuto, ocenjujejo strokovnjaki. “Izgube priložnosti zaradi nedelovanja infrastrukture se še posebej poznajo pri hipnih odločitvah v spletnih trgovinah ali spletnih rezervacijskih sistemih. Pri poslovanju med podjetji so lahko izgube še večje, saj se naroča večje vrednosti, podjetja pa lahko tudi pri že sklenjenih poslih utrpijo velike izgube, če na primer v svoje izdelke vgrajujejo surovine, ki kotirajo na borzi ali trgujejo z borznim blagom, kjer se tečaji neprestano menjajo. Danes pravzaprav že vsaka sekunda odloča o uspešnosti posla in zato ne preseneča, da je stalna razpoložljivost predstavlja ultimat,” pravijo v S&T. Uspešnost vašega posla je tako neposredno povezana z vašo informacijsko infrastrukturo.

V podjetju S&T ponujajo omrežne rešitve, ki zagotavljajo varno in inteligentno platformo za digitalno poslovanje. "Že več kot 25 let na tem področju sodelujemo s proizvajalcem Cisco, ki že od leta 1984 razvija in prodaja širok nabor tehnologij, ki skrbijo za nemoteno delovanje omrežnih tehnologij. Njihov neprestan napredek je posledica kontinuiranega vložka v raziskave in razvoj, letno namreč njihove investicije v R&D predstavljajo preko 6.5 milijard dolarjev. Potrfelj omrežnih rešitev Cisco zato ne sledi trendom temveč jih soustvarja in njihovi uporabniki imajo možnost prvi preiskušati najnaprednejše rešitve," pravijo v S&T.
Zakaj izbrati Cisco rešitve pri S&T Slovenija: - zagotavljanje zanesljivosti delovanja omrežja, - podpora vse dni in ure v letu, - nižji stroški upravljanja omrežja, - skrb za varnost omrežja in poslovanja, - povečanje zmogljivosti IT-ja, - omogočanje dobre uporabniške izkušnje preko vsake naprave. |
Sodobne namenske omrežne tehnologije tako zagotavljajo izredno varno in inteligentno platformo za digitalno poslovanje.
Katero omrežje je inteligentno?
Omrežja prihodnosti, pogosto jih imenujejo tudi inteligentna omrežja, so omrežja, ki opravljajo več funkcij. Ne gre več le za povezovanje enega računalnika z drugim, enega uporabnika z drugim, pač pa za povezovanje cele vrste naprav in procesov. Predstavljajte si denimo podjetje, ki omrežje uporablja za telekomunikacijo, obdelavo podatkov strank, spremljanje zalog, za vzdrževanje spletne strani in še več drugih storitev. Vse to pa mora potekati tekoče in brez morebitnih izpadov zaradi preobremenjenosti omrežja ali morebitnih vdorov.
Če se zavedamo, ali ne, vsi že zdaj uporabljamo inteligentna omrežja. Denimo, ko brskamo po Googlu ali Facebooku, nam ta na podlagi o nas zbranih podatkih prikazujeta zadetke, ki bi nas lahko bolj zanimali. Pametna (inteligentna) omrežja so omrežja, kjer dodano vrednost predstavlja tako imenovana umetna inteligenca. Česar človek ni sposoben narediti v kratkem času in dovolj učinkovito – zajemati in obdelovati podatke ter sproti odkrivati in odpravljati napake – lahko opravi umetna inteligenca. Ta namreč prek določenih senzorjev v napravah ves čas podrobno spremlja delovanje in po potrebi odpravlja napake. In to še preden pride do težav, ki vplivajo na poslovanje.

Brez prilagodljive infrastrukture bodo podjetja težko zagotavljala, da bo njihov posel tekel nemoteno. Zaradi vse večje potrebe po avtomatizaciji in nemotenem delovanju omrežja ter zmanjševanju stroškov, se vse več podjetij odloča za tako imenovani hiperkonvergiran sistem, ki združuje procesorske, omrežne in pomnilniške funkcije v enem fizičnem gradniku. Toda, če takšen sistem vkomponiramo v trenutno omrežje, lahko s tem upočasnimo delovanje celotnega sistema, saj so hiperkonvergirani sistemi zelo odvisni od omrežja in zahtevajo določene predpogoje. "Več kot je strežnikov (compute node) hitrejše mora biti omrežje, ker je dostop do podatkov in replikacija podatkov, ki je v "legacy" rešitvah potekala po namenskih in ločenih omrežjih (Storage Area Network)," opozarjajo v S&T.
To je podobno, kot če bi želeli igrati najnovejšo igro na prejšnji generaciji igralne konzole Playstation. Lahko poskusite, morda jo bo konzola zagnala, a prav gotovo boste imeli pri tem veliko težav in igranje ne bo možno.
Zato je v takšnem primeru treba razmišljati o nadgradnji omrežja, ki bo dovolj zmogljivo. Inteligentno omrežje je zmožno obvladovati dinamične obremenitve in opravljati številne funkcije hkrati, pri tem pa predvidevati in odpravljati morebitne napake.
Kdaj pa je pravi čas za posodobitev vašega omrežja?
Da je prišel čas, da si poiščete pravega partnerja za nadgradnjo vašega omrežja, boste vedeli, če se srečujete z naslednjimi izzivi:
- Tehnološka posodobitev omrežja (na primer iz 1 Gbps na 10 Gbps).
- Vpeljava aplikacij z bogato multimedijsko vsebino.
- Vpeljava sodobnih intrastrukturnih rešitev (strežniška virtualizacija, hiperkonvergirane rešitve, programsko določene rešitve za shranjevanje podatkov, podatkovne zbirke v pomnilniku, …).
- Uvedbo novih tržnih poti.
- Delni ali začetni prehod na storitve v oblaku.
- Razširitev poslovanja ali prehod v digitalno poslovanje.
- Digitalna transformacija in uvedba novih tehnologij in avtomatizacije npr. proizvodnje.
- Vse več naprav priključenih v omrežje.
Sponzorirana objava