Vam je v šestih mesecih letošnjega leta uspelo privarčevati dovolj denarja, da boste lahko realizirali svoje kratkoročne finančne cilje? Če se odgovor glasi ne, je sedaj čas, da na hitro pregledate svoje finance in preverite kaj se lahko še naredi, da vam bo do konca leta ostalo nekaj privarčevanih evrov.
Kljub temu, da je pol leta že minilo se še najde dovolj načinov kako lahko spremenite svoje finančno stanje na bolje še v tem letu in tudi v prihodnosti. Prvi korak pri uravnoteženih financah je seveda poznavanje samega sebe in lastnih finančnih navad, torej lastnega zapravljanja oziroma varčevanja. Z upoštevanjem spodnjih preprostih nasvetov vam konec leta lahko ostane nekaj več privarčevanih sredstev.
1. Znižajte račun za elektriko
Letos poleti privarčujte denar na elektriki. Ob minulih podražitvah električne energije s strani nekaterih dobaviteljev električne energije, preverite ponudbo še ostalih distributerjev. Mogoče boste našli električnega dobavitelja, katerega ponudba vam bolj ustreza in privarčevali mesečno nekaj evrov, kar se lahko na letni ravni kar občutno pozna. Poskusite tudi varčevati z elektriko in razmislite o zamenjavi žarnic za nizkoenergijske, seveda je to na začetku višji strošek vendar se dolgoročno obrestuje. V poletnih mesecih je dan dovolj dolg, zato čim manj prižigajte luči in uporabljajte klimo le kadar je res potrebno.
2. Začnite varčevati za novoletne ali zimske počitnice že sedaj
Poletje je odličen čas, da že pripravimo varčevalni načrt za novoletne oziroma zimske počitnice. Preverite koliko lahko oziroma želite zapraviti za naslednje počitnice in si ustvarite varčevalni račun na katerem bodo sredstva namenjena le zimskim ali novoletnim počitnicam. S pripravljeno gotovino za zimsko sezono boste lahko unovčili morebitne gotovinske popuste in tako privarčevali še nekaj evrov.
3.Preglejte svoje življenjsko in avtomobilsko zavarovanje
Preglejte stanje svojega življenjskega zavarovanja in avtomobilskega zavarovanja. Prepričajte se, da ste dovolj dobro življenjsko zavarovani in skupaj s svojim finančnim svetovalcem preverite še ostala zavarovanja, ki jih imate. Če redno ne preverjamo svojih zavarovanj (predvsem naložbenih življenjskih zavarovanj), se namreč lahko pripeti, da nam zavarovalni agenti prodajo tudi kakšna zavarovanja, ki so podobna našim obstoječim, če niso celo enaka. Vedno si je pametno tudi pridobiti mnenje neodvisnega finančnega svetovalca.
4. Ponovno ovrednotite svoj proračun
Preverite, če upravljate z resničnim proračunom in da ne zapravite več kot ste načrtovali. Vzemite si nekaj časa in ugotovite, če vam vaš predvideni proračun dejansko ustreza pri zasledovanju vaših finančnih ciljev. Če se izkaže drugače boste morali predvideti bolj realističen proračun in zmanjšati porabo. Mesečno preverjajte svoje prihodke in odhodke ter jih prilagodite zasledovanju lastnih finančnih ciljev. Dober pregled nad financami vam bo omogočil, da boste takoj vedeli kje in kdaj lahko privarčujete nekaj sredstev, če je to potrebno.
5. Preverite kakšne ugodnosti vam vaš delodajalec nudi
Delodajalci svojim zaposlenim ponujajo razne ugodnosti, kot je naprimer kolektivno pokojninsko zavarovanje. Vse ugodnosti pa niso vedno finančne narave. Zaposleni se velikokrat na račun delodajalca udeležijo raznih izobraževanj in seminarjev, s katerimi pridobijo na lastnem znanju in kar jim mogoče celo pomaga do večje finančne neodvisnosti.
V članku Tudi v času dopusta lahko nadgradite svoje znanje pa še preverite, kako se lahko nekaterih izobraževanj poleti udeležite tudi zastonj.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV