BitTorrent že nekaj let omogoča brezplačno izmenjavo piratskih vsebin, med katerimi zagotovo prednjačijo filmi, računalniške igre in ostala programska oprema ter glasba. Tehnologija, ki je zamenjala legendarni Napster, ki so ga pokončale prav milijonske tožbe, je že dolgo trn v peti zabavni industriji. Kot kaže, so se opeharjeni lastniki avtorskih pravic, ki na račun BitTorrenta vsako leto izgubijo milijarde evrov (zadnji podatek govori o 59 milijardah evrov), odločili za totalno vojno proti piratom.
V večmesečni akciji se je v mrežo, ki so jo nastavile ameriške oblasti ujelo kar 50.000 ljudi, ki so prek BitTorrenta pridobili enega izmed dveh filmov The Expendables (Plačanci) in The Hurt Locker (Bombna misija).
Ameriški mediji špekulirajo, da bo obtoženim ponujena poravnava in se bodo sodnim postopkom lahko izognili ob plačilu odškodnine v višini 2.000 dolarjev (1.380 evrov). V primeru filma The Hurt Locker, za krajo katerega so obtožili 25.000 ljudi, bi podjetje Voltage pictures, ki ima v lasti avtorske pravice, tako na svoj račun prejelo kar 50 milijonov evrov, kar je skoraj trikrat več, kot pa je film zaslužil s prodajo vstopnic v kinematografih.
Predstavniki podjetja, ki so zaradi tega deležni kar nekaj kritik, so ob vsem skupaj podali le izjavo, v kateri so zapisali: 'Odvetniki le opravljajo svoje delo. Naša lastnina je bila ukradena in skušamo jo pridobiti nazaj'
Kako bodo tako obsežne tožbe vplivale na 100 milijonov uporabnikov BitTorrenta je težko napovedati, a strokovnjaki menijo, da bo brezplačna izmenjava piratskih vsebin še vedno nemoteno potekala, saj so tožbe naperjene proti uporabnikom in ne proti BitTorrentu. Predsednik uprave podjetja BitTorrent je ob tem dejal, da so oni le avtorji programske opreme, dejanj uporabnikov pa ne morejo kontrolirati. Kot kaže se jim vsaj za zdaj ni treba bati usode Napsterja.
Ob pričujočih tožbah lahko pričakujemo le, da bodo pirati postali bolj previdni in več naporov vložili v to, da jih organi pregona ne bodo dobili oziroma se bodo bolj posvetili skrivanju svoje identitete.
Vojni proti piratom se očitno pridružuje tudi Slovenija, saj je vlada že pripravila zakon, ki spletno piratstvo obravnava kot kaznivo dejanje. Tako naj bi v primeru, ko bi skupna tržna cena avtorskih del, ki si jih posameznik prilasti, presegla 5.000 evrov, bila zagrožena kazen z zaporom do treh let, še dve leti več pa naj bi dobil storilec, ki bi si prilastil vrednost višjo od 50.000 evrov.
Komentarji (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV