Prednosti spletnega bančništva
Spletno bančništvo omogoča uporabniku, da s svojim denarjem upravlja kadarkoli in od kjerkoli. V današnjem tempu nam zato ta bančna storitev ob razpotegnjenem delovniku in vseh ostalih obveznostih lahko izredno olajša življenje. Čas obiska banke ne pogojuje več delovni čas poslovalnic, ampak ga izberemo sami in pri tem nimamo dodatnih poti. Lahko ga opravimo od doma, med službo ali med potovanjem, v večernih urah ali celo med prazniki. S tem se izognemo tudi zapravljanju dragocenega časa in nervozi v čakalnih vrstah pred bančnimi okenci. Dodatna prednost je večja sprotna preglednost nad našim bančnim poslovanjem, ki ga imamo za razliko od običajnih izpiskov ob koncu meseca tudi shranjenega v elektronski obliki.
Takšno poslovanje banki zmanjšuje stroške poslovanja, s čimer se posledično zmanjšujejo tudi stroški uporabnika. Pri nekaterih bankah to že pomeni celo poslovanje brez provizij, stroškov vodenja računov, članarin za plačilne kartice, višje obresti in druge ugodnosti.
Predvidene in ugotovljene pomanjkljivosti so že vnaprej odpravljene
Pomanjkljivosti bi lahko bile varnost in določeni pogoji glede osnovne računalniške strojne opreme, ki jo moramo zagotoviti sami. Vendar je razvoj računalniške opreme v zadnjih letih že prinesel varnostne rešitve, ki omogočajo varno poslovanje, programska oprema pri večini bank pa omogoča, da imamo dostop do svojega denarja in bančnih storitev tudi z malce starejšo opremo. Seveda lahko v varnost še vedno posežejo računalniški hekerji ali virus, vaš računalnik pa si za vedno sposodi vlomilec, in zato previdnost glede tega in varnega shranjevanja vaših identifikacijskih podatkov ter redno menjavanje gesel, ni odveč. V zadnjih letih, strokovnjaki opozarjajo predvsem na tako imenovani „phishing“. Gre za pojav strani, ki imajo identičen izgled kot stran vaše banke, le da podatki, ki jih vpisujete v okenca romajo k nepridipravom, ki tako dobijo dostop do vašega računa. Zato bodite vedno pozorni na to, da boste URL naslov banke (npr. https://epoti.abanka.si/) odtipkali pravilno. Če se le malenkostno spremeni, lahko pomeni, da boste žrtev kraje podatkov.
V kolikor se boste odločili za 100 % spletno banko, to pomeni, da sploh nima svojih poslovalnic. Ena prvih, DIBA, se je na našem tržišču pojavila letos. Omenjena banka na svoji spletni strani uporabnika informira, da je DIBA blagovna znamka ZVEZE BANK z več kot 85-letno tradicijo. V Sloveniji svoje storitve ponujajo preko podružnice v Ljubljani, ki je vključena v avstrijsko bančno skupino Raiffeisen in se kot univerzalna banka ukvarja z vsemi bančnimi posli. Na podlagi direktiv Evropske unije pa mora v Avstriji vsaka kreditna institucija, ki se ukvarja s sprejemanjem zajamčenih vlog oz. opravlja posle z vrednostnimi papirji, po zakonu biti včlanjena v jamstveni sistem. Posojilnice-Bank in Zveza Bank spadajo v jamstveni sistem Raiffeisen (Österreichische Raiffeisen Einlagensicherung registrierte Genossenschaft mit beschränkter Haftung). Posebnost DIBE je, da vam sicer ne omogoča opravljanja poslov, razen nakazila na račun in nakazila iz računa DIBE nazaj na običajni tekoči račun. Zakaj bi se potem sploh odločili za tovrstno poslovanje? Ker vam ob praktično ničnih stroških poslovanja in ob tem, da imate do svojega denarja dostop 24 ur na dan, nudi obrestno mero, ki je višja, kot pa jo nekatere banke ponujajo za vezane depozite.
Pravo malo nasprotje pa je Banka IN, Banke Koper. Le-ta preko spleta nudi komitentom opravljanje vseh storitev, zaradi katerih so prej morali v bančno poslovalnico, vključno s sklenitvijo ali podaljšanjem pogodbe.

Uporabniki tako lahko prek spletnega portala "Banke IN" izvajajo različna plačila in prenose, poslujejo z vzajemnimi skladi in vrednostnimi papirji, urejajo zavarovalniške storitve, storitve na osebnem računu in plačilnih karticah, sklepajo potrošniške in stanovanjske kredite ter depozite, varčevanja in lizinge, itd. Preko video klepeta ali tekstovnih sporočil z osebnim bančnim svetovalcem lahko uporabniki naročajo in prejemajo ponudbe ter podpisujejo pogodbe, izkoristijo pa lahko tudi številne ugodnosti v sistemu nagrajevanja uporabe bančnih storitev.
Tako se bližamo času, ko bo obisk banke prava redkost, upravljanje premoženja pa le nekaj klikov in elektronskih sporočil.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV