
Vse banke tistim, ki ste se znašli v težavah, svetujejo, da se nemudoma zglasite pri njih in jim svoje težave razložite. Bistveno je, da to storite še v času, ko imate vse dolgove do banke poravnane, skratka nimate neplačanih zapadlih obveznosti. Rešitev v primeru, ko se znajdete v stiski, imajo banke več, največkrat pa, ko ste brez dohodkov, nobena ni prijetna. Če je vaša zmožnost plačevanja zgolj zmanjšana ali pa če ste prepričani, da se bodo vaše finančne razmere uredile v nekaj mesecih, je moratorij zagotovo ena izmed možnosti, ki vas lahko reši pred neprijetnimi zapleti.
Od vsake posamezne banke je odvisno, ali vam bodo dovolili, da vam določeno obdobje ne bo treba plačevati mesečnih obrokov. A ker je vsak obrok kredita sestavljen iz dveh delov (glavnice in obresti), v večini primerov moratorij velja le za glavnico. Obresti morajo komitenti kljub dogovoru z banko še vedno poravnati vsak mesec. Tako se moratorij zagotovo ne izplača tistim, ki so odplačevanje kredita šele začeli, saj razlike skorajda ne bodo opazili.
Običajna maksimalna doba moratorija je šest mesecev, v nekaterih bankah, če komitent še vedno ni uredil svojih razmer, moratorij podaljšajo tudi na obdobje enega leta. Nekatere banke odobritev moratorija tudi zaračunajo. Nekatere zgolj v primeru, da je zaradi posega v kredit treba spremeniti zavarovanje, nekatere, ker je treba skleniti aneks k pogodbi, druge zaradi manipulativnih stroškov, pri nekaterih se zavedajo, da bi zaračunavanje moratorija komitenta pahnilo v le še večje težave in dodatnih stroškov ne zaračunajo. Stroški se po podatkih, ki smo jih zbrali, gibljejo od 25 pa do 100 evrov.
Obroke, ki se jih zamakne, je nato treba v takšni ali drugačni obliki poplačati. Največkrat banke znesek porazdelijo na preostalo dobo odplačevanja, zaradi česar se, ko se začne kredit ponovno odplačevati, obroki zvišajo. Druge banke preprosto podaljšajo rok odplačevanja, tretja možnost pa je, da se znesek poravna v enkratnem znesku.
Kot smo izvedeli iz odgovorov, ki so nam jih posredovale banke, v večini v času krize opažajo povečanje prošenj za moratorij na odplačevanje kreditnih obveznosti, največkrat pa je razlog izguba zaposlitve. Poleg moratorija banke nudijo še druge rešitve, kot so podaljšanje dobe obstoječega kredita, najetje novega kredita s poplačilom dolgov ali določitev začasne anuitete.
Komentarji (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV