Cekin.si
Bo Celjanka ostala brez hiše?

Banke

Banke zares zaplenijo le malo nepremičnin

N.Š.
28. 02. 2011 09.44
3

Celjan je pred leti najel bančni kredit v višini 45.000 evrov. Porok mu je bila žena, ki je za to, da je soprog dobil posojilo, zastavila svojo hišo. Zdaj bo ostala brez nje.

Če kredita niste zmožni odplačevati, se poskusite dogovoriti z banko!
Če kredita niste zmožni odplačevati, se poskusite dogovoriti z banko!FOTO: iStockphoto
Neimenovani vir pravi, da bi za Celjanko rešitev, ugodnejša od zaplembe hiše, skorajda morala obstajati. 'Še posebej v teh časih, ko se nepremičnine slabo prodajajo ali pa jih je možno prodati po mnogo nižji ceni kot so jo imele takrat, ko so bile ocenjene, se banke možno izogibajo zaplembam nepremičnin. V teh časih nihče hoče postati nepremičninska agencija! Zato so do strank, ki pokažejo dobro voljo in plačujejo vsaj nekaj ponavadi bolj popustljive. Raje nekaj denarja kot nepremičnina, ki se jo ne da znebiti,' je jasen naš sogovornik.

Nekaj podobnega trdijo tudi banke, ki vse po vrsti zagotavljajo, da je zaseg nepremičnine zadnji, najmanj zaželen ukrep, ki ga na leto izvedejo le v peščici primerov. 'V primeru, da kreditojemalec ne more plačevati obrokov, skušamo v sodelovanju z njim poiskati najboljšo rešitev, ki temelji na osebnem pristopu k vsakemu posamezniku. Način reševanja tovrstnih situacij se zato od primera do primera razlikuje. Pomembno je, da se kreditojemalec takoj, ko zazna težavo obrne na nas, saj takrat skupaj hitreje in lažje poiščemo optimalno rešitev,' pravi Simon Hvalec iz Nove KBM. 'Če se stranka ne zglasi sama, jo pozovemo mi in skušamo najti rešitev. V primeru, ko se stranka sama ne zglasi v katerikoli izmed naših poslovnih enot, ko se stranka ne odziva na naše klice, ko niti ne pride na dogovorjene sestanke, ali če je stranka nekooperativna, pa ji pošljemo vso potrebno dokumentacijo, ki je podlaga za vložitev izvršbe,' pa dodaja Nuša Kanižaj iz banke Unicredit. 

Rešitve za kooperativne stranke so ...
'V kolikor so težave kreditojemalca začasne, se v banki odločimo za reprogram kredita. Reprogram lahko vključuje podaljšanje dobe vračila kredita, določitev začasne anuitete, moratorij na plačilo glavnice ali plačilo glavnice in obresti. Kadar pa se izkaže, da so težave dolgotrajne, banka preda terjatev kot odškodninski zahtevek, nato pa se izvede sodna izvršba nad zastavljenim predmetom,' pravi Hvalec. Kanižajeva pa dodaja, da so to le prehodne oblike rešitve, ki seveda ne pomenijo, da posojila ne bo treba vrniti. 'V primeru trenutnih težav kot je na primer izguba zaposlitve, je smiselna uvedba moratorija, saj v tem primeru trenutne mesečne obveznosti niso prevelike glede na zmožnosti kreditojemalca, slabost pa ta, da je potrebno v kasnejših obdobjih poplačati preostali nekoliko večji znesek kredita. Uvedba moratorija je tako smiselna le, če se dolgoročno reši problem odplačevanja, če problem ostane dolgoročen, pa je bolj smiselno na drug način urediti nezmožnost odplačevanja kredita!'

Kredit
KreditFOTO: iStockphoto

Če niste odplačali tega kredita, naslednjega ne boste dobili!

Časi, ko so ljudje tekali od ene banke do druge, najemali posojila, ki jih niso odplačali, pa so menda nepreklicno mimo. 'Našim komitentom vedno svetujemo tudi, da v skrajnem primeru svoj dolg poravnajo s pomočjo družinskih članov, sorodnikov ali prijateljev, saj ima neplačevanje kredita dolgoročne posledice. Osebo, ki ne poravnava svojih obveznosti namreč banke zabeležimo v bazo SISBON, kar pomeni, da bo takšni stranki v prihodnosti onemogočeno najetje novega bančnega posojila,' razlaga Simon Hvalec.

Manj počitnic in nakupov na kredit?
Je pa kriza očitno marsikoga streznila, ko gre za najemanje posojila. 'Opažamo, da so ljudje postali bolj previdni pri zadolževanju, predvsem ko gre za stvari, ki niso nujno potrebne. Povpraševanje po stanovanjskih kreditih je zadnjih nekaj let stabilno, medtem ko opažamo večjo previdnost pri najemanju potrošniških kreditov,' pravijo pri NLB.

Hiše ne, avtomobile da!
Če hiše niso glavna tarča ne bank, ne drugih posojilo dajalcev, pa imajo lizinške hiše nekoliko več dela z avtomobili in drugimi predmeti. 'Po začetku krize se je število strank z zapadlimi obveznostmi povečalo, še posebej se je to poznalo pri plačilni disciplini pravnih oseb. Tako se je posledično precej povečalo število zaseženih predmetov v zadnjih dveh letih. Največ je bilo zaseženih vozil,' pravi Jelka Borštnar iz Unicreditleasing in dodaja, da odločitev o odvzemu predmeta ni vezana le na višino dolga. 'Presoja se likvidnostno stanje stranke, preverijo se pretekli finančni podatki in poslovni načrti za prihodnost, kakor tudi pripravljenost za sodelovanje stranke pri reševanju nastalih težav ter možnost pridobitve dodatnih zavarovanj.'

Zaseženim predmetom se sicer ustrezno oceni njihova tržna vrednost in se nato prodajajo preko ustaljenih prodajnih poteh. 'Razmerje med številom zaseženih in prodanih predmetov je razmeroma ugodno, saj nam je uspelo večino predmetov razmeroma hitro tudi prodati,' še dodaja Borštnarjeva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861