Cekin.si
Černobil

Banke

Bo uran novo zlato?

Ž.K.
19. 01. 2011 14.23
1

Ste med tistimi, ki verjamejo v to, da jim bo trgovanje s surovinami prineslo velike dobičke? Če vas je kaj v hlačah boste v letošnjem letu zagotovo posegli tudi po uranu.

Mogoče se na prvi pogled zdi skoraj neverjetno, saj imamo navadni smrtniki pogosto občutek, da naj bi bilo trgovanje z uranom prepovedano, da je zgolj v domeni norih znanstvenikov, teroristov in super skrivnih agentov. Toda z uranom se trguje, kot z vsako drugo kovino. V preteklih letih so tisti, ki so svoj denar vložili v gonilo jederske dobe lahko ogromno zaslužili. In ogromno izgubili. Todfa strokovnjaki napovedujejo uranu zlate čase.

Razlog za to naj bi bile velike energetske potrebe v letih, ki prihajajo. Jederska energija je sicer sporna zaradi radioaktivnega odpadnega materiala, vendar države kot je Finska dokazujejo, da se da prav z jedersko energijo ravnati ekološko in si priskrbeti poceni električno energijo.

Nekaj dejstev
Zaloge urana so večje kot zaloge zlata ali srebra, vendar so zelo skoncentrirane. To pomeni, da več kot polovica svetovne proizvodnje prihaja iz desetih rudnikov v šestih državah, zaradi česar je cena urana v veliki meri odvisna od političnih razmer v posameznih državah in zalog, ki se nahajajo v vsakem posameznem rudniku. Ponudba je kljub temu, da urana ne primanjkuje zelo toga, saj je za razširitev kapacitet obstoječih rudnikov ali odprtje novega, potrebno ogromno časa. Za razširitev trenutno največjega nahajlišča na svetu, rudnika Olympic Dam v Avstraliji naj bi potrebovali kar 11 let.

Vrednost urana naj bi rasla zaradi sledečih dejstev:
►Na svetu trenutno deluje 441 jederskih reaktorjev. Gradi se jih 63, naročenih je še 156.
►Rudniki trenutno zadovoljijo le 75 odstotkov svetovnih potreb po uranu. Preostanek pokrije uran iz sekundarnih virov, kot so naprimer odslužene bojne glave. Ob tem je potrebno vedeti, da je sekundarnih virov vedno manj.
►Kitajska. Potrebe Kitajske po energiji so enormne. Tako naj bi do leta 2020 vsaj za devetkrat povečali svoje jederske zmogljivosti.
►Potrebe sveta po električni energiji naj bi se do leta 2030 podvojile. Ob tem je pomemben podatek, da jederske elektrarne pokrivajo le 14 odstotkov trga električne energije, kar pomeni, da je prostora za rast še ogromno.

Kako vlagati v uran?
Podjetje Cameco sodi med največje proizvajalce urana na svetu, saj si lasti kar 16 odstotkov vse svetovne proizvodnje. Rudnike ima v ZDA, Kanadi in Avstraliji. Strokovnjaki priporočajo še ostale proizvajalce kot so Uranium One, Denison mines, Rio Tinto, Uranium resorces in BHP Biliton. Ob tem je potrebno vedeti, da večina teh podjetji pridobiva tudi ostale rude in je poslovanje podjetja odvisno tudi od tega. Med prioporočenimi podjetji sta tudi Shaw Group ter Babcock & Wilcox, podjetji, ki se ukvarjata z načrtovanjem, izgradnjo in servisiranjem jedrskih elektrarn. Za tiste, ki prisegajo na razpršenost svojih naložb pa bosta primerna ETF sklada PowerShares Global Nuclear Energy in Market Vectors Uranium & Nuclear Energy.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861