Cekin.si
Kartice Visa sprejema največ trgovcev oziroma ponudnikov storitev v EEA, saj je takih kar pet milijonov.

Banke

Bruselj nadaljuje postopek proti Visi

M.R. / STA
13. 04. 2009 12.00
0

Večstranske medfranšizne provizije, ki jih določa Visa, predstavljajo kršitev pravil glede omejevanja konkurence na notranjem trgu EU.

S tem sporočilom Evropska komisija nadaljuje postopek, ki so ga začeli marca lani, ko so proti Visi sprožili uradno preiskavo.

plačilna kartica
plačilna karticaFOTO: Reuters

Pri večstranskih medfranšiznih provizijah gre za stroške, ki jih mora banka, preko katere transakcijo s plačilno kartico izvaja nek trgovec ali ponudnik storitev, plačati banki, ki potrošniku izda debetno ali kreditno kartico za izvedbo transakcije s plačilno kartico. Te provizije so po navedbah Bruslja pomemben del stroškov, ki jih morajo trgovci plačati za sprejem kartic Visa, obenem pa vplivajo tudi na cene za potrošnike.

Visa trenutno sama določa višino teh provizij za vse čezmejne transakcije z Visa karticami v Evropskem gospodarskem območju, ki poleg držav EU vključuje tudi Liechtenstein, Norveško in Islandijo, ter tudi za domače transakcije v devetih članicah EU (Belgija, Grčija, Madžarska, Irska, Italija, Luksemburg, Malta, Nizozemska in Švedska). V drugih članicah unije se domače provizije določajo z medbančnimi sporazumi med dvema ali več bankami.

Komisija meni, da provizije, ki jih določa Visa, omejujejo konkurenco med bankami, preko katerih transakcije izvajajo trgovci oziroma ponudniki storitev ter povečujejo stroške sprejemanja plačilnih kartic Visa.

Večstranske medfranšizne provizije sicer same po sebi niso nezakonite, vendar pa so po navedbah komisije skladne s pravili EU le, če pripomorejo k tehnološkemu ali gospodarskemu napredku in koristijo potrošnikom.

Komisija je sicer vzela na znanje sporočilo s strani Vise, s katerim so v podjetju napovedali novo metodologijo za določanje medregijskih večstranskih medfranšiznih provizij in njihovo posledično zmanjšanje ter spremembo nekaterih pravil o preglednosti določanja teh provizij.

Ti koraki so po prepričanju Bruslja korak v pravi smeri, vendar pa zaenkrat ne dovoljujejo, da bi komisija umaknila svoje pomisleke, kot je to nedavno storila za Visinega konkurenta Mastercard.

Visa lahko sedaj na pomisleke komisije odgovori pisno ali pa zahteva ustno zaslišanje. Samo dejstvo, da je komisija pisno sporočila svoje ugotovitve, še ne pomeni, da bo podjetje Visa kaznovano. Če pa se bo postopek komisije za Viso končal negativno, ji grozi kazen v višini do deset odstotkov letnega prometa.

Debetne in kreditne kartice Visa predstavljajo približno 36 odstotkov vseh plačilnih kartic, izdanih v EEA. Kartice Visa sprejema največ trgovcev oziroma ponudnikov storitev v EEA, saj je takih kar pet milijonov.
 

Kartice Visa sprejema največ trgovcev oziroma ponudnikov storitev v EEA, saj je takih kar pet milijonov.
Kartice Visa sprejema največ trgovcev oziroma ponudnikov storitev v EEA, saj je takih kar pet milijonov.FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861