Cekin.si
Rešitev za gradbenistvo: zakonsko zahtevane prenove starejših objektov z namenom večje energijske učinkovitosti stavb.

Banke

Ekologija bo do leta 2020 prinesla 100 000 novih delovnih mest

N.Š.
23. 01. 2012 08.00
1

Takšen je izračun sosedov Avstrijcev, ki ocenjujejo, da v branžah, ki so posredno ali neposredno povezane z varovanjem okolja, že zdaj dela približno 185 tisoč Avstrijcev.

Da se bo to zares zgodilo, bo poskrbela kar država s primerno zakonodajo, je napovedal avstrijski okoljski minister Niki Berlakovich. Kako in kje bodo ta delovna mesta 'nastala', bo jasno, ko bo v parlament poslana dokončna strategija, ki jo mora potrditi še gospodarska zbornica.

A kot kaže, bo največ dela na področju gradbeništva, kar predvidevajo tudi v Nemčiji, kjer bi naj z zakonom določili rok, do katerega morajo vsi objekti postati energijsko varčni. Avstrijci tako predvidevajo, da bo na področju toplotne sanacije objektov do leta 2020 delalo kar 35 tisoč strokovnjakov in gradbenih delavcev. Približno 5000 ljudi bo delo dobilo na novo, ohranili pa bodo 30 000 delovnih mest, ki bi bila zaradi krize v gradbeništvu sicer ogrožena. Skupaj bodo morali ti delavci povečati energetsko učinkovitost 700 000 stanovanj.

“Finančni vložek države naj bi bil okoli 300 milijonov evrov – 100 milijonov bo prispevala država, 200 milijonov pa zvezne dežele, skozi celoten investicijski cikel, pa naj bi za energijsko varčnost objektov namenili okoli 2 milijardi evrov,” razlaga okoljski minister Berlakovich.

Drugo področje, kjer bo ekologija pomagala pognati ekonomijo, so poimenovali "Green Technology", gre pa za dolgoročni program, s katerim želijo domača podjetja približati vodilnim na svetovnem trgu 'eko' iznajdb. Sredstva za raziskave in razvoj bodo tako z dosedanjih 8% proračunskih sredstev, povečali na 12 odstotkov.

Višja dodana vrednost eko izdelkov, pa naj bi posledično vplivala na okoli 6000 novih služb zaradi povečanega izvoza. Ogrevanje na lesno biomaso – vse v razponu od razvoja primerne tehnologije, do praktične izvedbe, bi naj prineslo delo 7000 ljudem, izboljšanje ponudbe javnega prevoza 15 000, investicije v energijske sisteme 20 000, 'eko turizem', po katerem je vse več povpraševanja, pa 13 000 delovnih mest.

So pa v posebni študiji ugotovili, da bo šlo predvsem za delovna mesta, za katera se potrebuje poklicna in srednje šolska izobrazba, univerzitetno izobraženih kadrov bi naj namreč potrebovali le 30%.

Vsi zeleni – vsi zaposleni?

Ideja, da bi z uporabo ekologije obudili nekoliko speče gospodarstvo, ki po veliki gospodarski krizi le počasi okreva, sicer ni nova, so se je pa Avstrijci in Nemci lotili precej hitro in za njeno izvajanje že urejajo potrebno osnovo v nacionalni zakonodaji.

Ali bodo s predpisi o energijski učinkovitosti stavb, skušali močno prizadeto gradbeništvo reševati tudi pri nas, zaenkrat sicer še ni znano. Je pa na drugi strani luže ameriška vlada zagotovila velika sredstva za projekte alternativnih virov energije, pričakuje pa se, da bo sledila množica drugih držav.

Pa ne le zaradi novih delovnih mest, ampak zaradi prihrankov, ki bi jih uvajanje zelenih tehnologij lahko prineslo državnim proračunom. Evropska unija je na primer pred kratkim ocenila, da bi lahko evropske zdravstvene blagajne, če bi državam uspelo emisije ogljikovega dioksida zmanjšati za 10% do leta 2021, prihranile kar 43 milijard dolarjev.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861