
Naključnemu opazovalcu se zdi življenje v Atenah popolnoma nespremenjeno. Grki, mnogi so pred leti zamenjali avtomobile za cenejše skuterje, zjutraj hitijo na delo. Na Akropoli so turisti, prijatelji se srečujejo, pozdravljajo in pijejo kavo v kavarnah.
Pod površjem pa narašča strah zaradi zaprtih bank, poroča New York Times. Mnogi se želijo zaščititi s kupovanjem gospodinjskih aparatov in nakita. Nekateri, predvsem podjetja, celo predčasno plačujejo davke, za vsak primer, če bi izgubili prihranke zaradi zloma bančnega sistema, kot se je zgodilo leta 2013 na Cipru. Takrat so varčevalci z več kot 100.000 evri izgubili okoli 40 odstotkov svojega denarja.

Posel v vodilnih grških trgovinah z elektroniko Kotsovolos cveti. V njihovi prodajalni v predmestju Aten je živahno, kot bi imeli razprodajo. Vendar je nimajo, ljudje kupujejo v paniki, pravijo zaposleni. Grki zaradi bojazni pred hudimi časi z debetnimi karticami kupujejo pečice, hladilnike, pralne stroje ... Vse, kar bi bilo med hudo krizo lahko nekaj vredno. "Prodali smo celo razstavne predmete. Zdaj razmikamo blago, da bi bile police videti bolj polne," je za ameriški časnik povedala prodajalka, ki dela v trgovini že 12 let.
H grškem zlatarju Georgu Papaleksisu je prišel moški, ki je želel kupiti za milijon evrov nakita. Zavrnil ga je, ker ima v rokah rajši nakit kot denar na banki. "Še zdaj ne morem verjeti, da sem zavrnil milijonski posel. Vendar mi ni preostalo drugega," je dejal. Mnogi se ponoči sprehajajo po ulicah in iščejo bankomate. Drugi preko spletnih bank nakazujejo ves denar na več računov in sorodnikom, da bi z razpršenimi sredstvi zmanjšali tveganje.
Vsak lahko dnevno dvigne 60 evrov. A bankomati dajejo le bankovce za 20 in 50 evrov, pri čemer jim primanjkuje dvajsetakov. V trgovinah imajo težave z vračanjem drobiža. Onemogočene so mednarodne transakcije, zato je že propadlo nekaj poslov. Nekateri so že odpuščali ali krajšali delovni čas. Po besedah zaposlene v majhni potovalni agenciji v Atenah jim je direktor brez ovinkarjenja povedal, da bodo propadli. Na delo prihaja samo še dvakrat tedensko.

Ribiči so razburjeni, ker ni dražiteljev na ribji tržnici, kjer poslujejo z denarjem. Krizo so takoj občutili farmacevti, saj večine uvoženih zdravil niso mogli plačati. Michalis Moschonas, lekarnar v Atenah, je dejal, da so bile njegove stranke zaskrbljene, ko jih je odslovil brez zdravil. Čeprav jih veliko ni imelo denarja, jim je dal zdravila. Vpisal jih je na seznam dolžnikov.
V mnogih primerih gre za nespametno zapravljanje. Nekdo, ki je imel 1000 evrov na računu, je kupil iPhone, drugi z 10.000 evri prihrankov obleke, vredne 2000 evrov. "Resno razmišljam o nakupu avtomobila, čeprav ga ne potrebujem, samo da bi zmanjšal prihranke na računu. Ljudje nočejo imeti več denarja na bankah, želijo materialne dobrine," je dejal zaposlen v energetskem podjetju.

A številni nimajo kaj zapraviti. V državi je 25-odstotna brezposelnost, varčevalni ukrepi v preteklosti so mnoge zelo prizadeli. Upokojenci so v dolgih vrstah čakali pred bankami, obupani in vidno razburjeni. Grke je strah negotove prihodnosti, čeprav so voditelji držav v območju evra so sicer po maratonskih pogajanjih le dosegli dogovor. Skrbi jih, kaj jim prinaša čas.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV