
Za začetek – brez panike!
Za mnoge je misel na dolg, ki ga po vsej verjetnosti ne bodo mogli več odplačati, stresna situacija, zaradi katere niso sposobni več razmišljati racionalno. Zaradi strahu se namreč marsikdo začne izposojati denar vsepovsod, kar pa hitro lahko vodi tudi do oderuških posojil, ki posojilne težave le še dodatno poglobijo.
Ni važno le koliko zaslužite, ampak tudi koliko zapravite
Če se želite znebiti dolgov čim prej, morate zategniti vašo potrošnjo le na nujne dobrine. Za začetek si ustvarite večmesečni načrt vaših prilivov in odlivov, s katerim strogo omejite zapravljanje - če je potrebno se znebite 'plastike' (kreditne kartice), začasno pa zamrznite tudi vplačevanje v razne varčevalne ali druge sheme, če je to seveda potrebno. Pomembno je namreč, da načrt pripravite tako, da bodo tekoči prihodki nadvladali nad tekočimi stroški iz naslova položnic, računov in podobno.

Najprej majhne, nato na velike
Mali dolgovi lahko hitro postanejo velike, zato jih zadušite že v kali – saj poznate rek, iz majhnega zraste. Naredite tak finančni načrt, kjer sprva zaradi omejenih sredstev poplačajte majhne dolgove, nato pa se brez zadržkov usmerite v večje dolgove. Bolj pomembna kot velikost pa je vrsta dolgov - najprej je potrebno seveda odplačati tiste, ki so na vrhu prioritetnega seznama.
Če je možno, reprogramirajte posojilo
Seveda pa ta predpostavka drži le, če zamenjate slabo posojilo za dobrega. Če se odločimo za poplačilo dolga, moramo torej to narediti tako, da na primer najamemo bolj kratkoročno posojilo, pri čemer plačujemo na mesec višje obroke, a to skupaj pomeni manjše plačilo obresti. Druga rešitev je tudi reprogramiranje posojila, kjer gre pravzaprav za najem novega posojila, s katerim se poplača starega. Ob tem nastanejo tudi določeni stroški, saj vam banka zaračuna predčasno poplačilo starega in vse stroške, ki nastanejo ob najetju novega. Če je posojilodajalec banka, najpogosteje ponuja reprogramiranje na ta način, da zniža mesečno anuiteto tako, da podaljša ročnost posojila – v tem primeru pogosto posojilojemalec kratkoročno lahko lažje zadiha, vendar dolgoročno gledano plača še večje obresti. Smiselnost te poteze je zato potrebno vzeti v zakup.
Iščite dodatne vire v morebitni razprodaji premoženja
Včasih je situacija tako brezupna, da je edini način kako priti do dodatnih sredstev tako, da razprodamo obstoječe premoženje. Vso premično ali nepremično premoženje (avtomobil, zemljišče, vrednostni papirji itd.) nam lahko več kot olajša pot iz dolgov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV