Cekin.si
Priporočljivo je, da se takoj po izgubi zaposlitve oglasite v svoji banki.

Banke

Kaj bo s kreditom, če izgubim službo?

M.R.
30. 01. 2009 16.51
2

Pri bankah smo preverili, kako je s kreditom in še posebej hipotekarnim kreditom ob nepričakovanem izpadu prihodkov.

Priporočljivo je, da se takoj po izgubi zaposlitve oglasite v svoji banki.
Priporočljivo je, da se takoj po izgubi zaposlitve oglasite v svoji banki.FOTO: Dare Čekeliš


Če se stranka oglasi v Abanki zaradi izgube zaposlitve, skupaj z njo poiščejo rešitev, da se kredit še naprej odplačuje. Možno je na primer podaljšati dobo odplačila in s tem znižati mesečno anuiteto (obrok), kar stranki pomaga, da lahko še naprej redno odplačuje. S stranko na osnovi individualnega pogovora poskušajo poiskati možnosti, ki so zanjo primerne. O moratoriju (odložitev plačila dolga) na odplačilo kredita se s stranko vedno dogovarjajo individualno, glede na nastalo situacijo. Če stranka v nekaj mesecih po izgubi zaposlitve pričakuje, da se bo upokojila, se lahko za ta čas kredit prenese v status moratorija in se po prejemu pokojnine normalno odplačuje naprej. Reševanje nadaljnjega odplačevanja je vedno odvisno od situacije posameznega kreditojemalca.

V NLB bi v primeru situacije, ko stranka ne bi mogla več redno odplačevati obveznosti iz različnih razlogov, v dogovoru s stranko najprej poskušali najti najustreznejšo rešitev, ki bi bila sprejemljiva tako za kreditojemalca kot tudi za banko, saj so sodni postopki dolgotrajni in dragi. V obojestranskem interesu je, da se kredit odplača. Pristop k razreševanju nastale situacije je individualen. Stranko povabijo v banko, kjer skupaj preučijo možnosti glede odplačevanja kredita v prihodnosti. Takšne možnosti so na primer reprogramiranje kredita ali pa poplačilo starega kredita z novim z daljšo dobo odplačevanja, kar pomeni nižji mesečni obrok plačila. Možen je tudi moratorij.

Kreditojemalec v Hypo banki praviloma dobi odobren kredit ob ustreznem zavarovanju, obvezno pa mu zraven ponudijo t.i. BNI zavarovanje. To je zavarovanje kreditojemalca za primer brezposelnosti, nezgodne invalidnosti (nad 50%) ali smrti. V zadnjih dveh primerih zavarovalnica poplača ostanek dolga in kreditojemalca, ki je postal več kot 50% invalid, ne terja za vračilo, prav tako ne vstopi v zapuščinsko obravnavo. V primeru brezposelnosti pa zavarovalnica naslednjih šest mesecev plačuje obresti po kreditu, banka pa odobri moratorij odplačevanja glavnice kredita. Po šestih mesecih mora kreditojemalec, če ni našel zaposlitve, predlagati rešitev, ki je optimalna za obe strani. To pomeni, da kreditojemalec najde nove odplačevalce kredita ali poskrbi za poplačilo celotnega kredita z zavarovanjem, ki je bilo dogovorjeno ob odobritvi kredita.

V kolikor gre za zastavo kreditirane nepremičnine, je sporazum o prodaji nepremičnine najpametnejša rešitev, ki kreditojemalcu zagotavlja kar se da nizke stroške. V nasprotnem primeru pa banka sproži postopek izvršbe. Če je bil kredit zavarovan pri zavarovalnici, banka dobi povrnjen celotni preostanek kredita, zavarovalnica pa s cesijo pridobi pravico terjati dolg od kreditojemalca. V primeru zavarovanja s poroki pa banka, kreditojemalec in poroki običajno že prej poskušajo doseči optimalen dogovor o nadaljevanju odplačevanja kredita s strani porokov. To lahko traja do dokončnega poplačila, lahko pa le za dobo, dokler je kreditojemalec brezposeln.

V kolikor pa kreditojemalec ni plačal zavarovanja za BNI, ki je izjemno poceni, ga banka povabi na razgovor o nadaljnjem odplačevanju kredita z vidika vrste zavarovanj, ki so bila po kreditu dogovorjena. Če obstaja verjetnost, da bo službo dobil v kratkem času – do šest mesecev, vsekakor lahko zaprosi za odlog odplačevanja (moratorij) v celoti. V primeru, da je ta isti kredit zavarovan pri zavarovalnici, pa se mora z odlogom strinjati tudi zavarovalnica.

V UniCredit Banki Slovenija d.d. poudarjajo, da v kolikor pride do objektivnih okoliščin in ni drugega izhoda, imajo banke priložnost, da pokažejo svojo človeško plat. V UniCredit Bank ne iščejo samo komercialne, temveč tudi rešitev, ki bo do ljudi prijazna, če se znajdejo v tej nezavidljivi situaciji. Možnosti, ki jih v teh primerih lahko predlagajo, so moratorij na odplačilo (začasno prenehanje plačevanja obroka kredita, plačujejo se samo obresti) ali reprogram iz krajših na daljše ročnosti ter s tem tudi nižja mesečna anuiteta. Banka mora pri tem imeti občutek, saj gre dejansko za eksistencialni problem, ki je skupen banki in komitentu in ga je zato potrebno tudi skupaj reševati. Sicer pa strankam že ob najemu kredita svetujejo, da pri višini mesečnega obroka ne iščejo maksimuma, ki bi ga lahko plačevali, ampak da se pri tem odločijo za nekoliko nižji znesek, ki jim bo omogočal plačevanje nepredvidenih stroškov.

Tudi v Novi KBM stranke obravnavajo individualno in vsako posameznikovo finančno situacijo skrbno preučijo. V primeru, da kreditojemalec nima dovolj sredstev za odplačevanje kredita, v sodelovanju z njim poiščejo primerno rešitev. Pri tem kreditojemalcu ponudijo reprogram kredita, ki je v skladu s posameznikovo finančno situacijo in zakonskimi ter regulatornimi okviri poslovanja banke, ali moratorij.

V Banki Volksbank d.d. prav tako na podlagi individualne obravnave poskušajo poiskati rešitev, ki je sprejemljiva tako za stranko kot za banko. V večini primerov stranki poskušajo odobriti moratorij na odplačilo kredita. Sicer pa svojim strankam ob odobritvi kredita nudijo tudi zavarovanje za primer izgube zaposlitve. Tovrstno zavarovanje stranki, ki izgubi službo, omogoča odlog na odplačilo glavnice kredita za obdobje šestih mesecev, pri čemer zavarovalnica plačuje obresti.

V bankah svetujejo, da kreditojemalec takoj, ko izve, da bo izgubil zaposlitev, vzpostavi stik z banko oziroma s komercialistom, ki mu je odobraval kredit.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861