Cekin.si
ujemi milijonarja-1

Banke

Kako do plače, o kateri sanjate

Ž.K.
15. 07. 2010 16.24
0

Imate tako kot večina ljudi občutek, da ne morete vplivati na višino svoje plače? Pa ste prepričani, da ste storili vse? Predstavljamo vam pot do višjega zaslužka.

da bi uresničili svoje sanje morate biti aktivni.
da bi uresničili svoje sanje morate biti aktivni.FOTO: iStockphoto

Kljub temu, da je število brezposelnih danes vedno višje in se nam zdi, da smo lahko veseli, če imamo delo še ne pomeni, da se ne smete boriti za primerno plačilo. Ne čakajte da se na ulice zgrnejo sindikati, naučite se sami boriti za svoje pravice.
Ponujamo vam nekaj nasvetov, ki so jih zbrali najbolj priznani kadrovski strokovnjaki:

Raziščite teren
Ko se boste odločili pogajati o svojem plačilu je bistveno, da veste kolikšna je običajna plača za delo, ki ga opravljate. Plače že dolgo niso skrivnost in naj vas ne bo sram povprašati po zaslužkih kolegov. Pred pogajanji se dobro informirajte o podjetju, v katerem se želite zaposliti. Če se le da, izbrskajte, kakšne plače in sistem nagrajevanja imajo. Poizvedite tudi, koliko je vaše delovno mesto plačano v konkurenčnih podjetjih. Informacije lahko pridobite pri prijateljih, zdajšnjih in nekdanjih sodelavcih, zaposlitvenih agencijah, v statističnem uradu in preko različnih forumov.

Zadajte si cilj
Pri pogajanjih o plači nastopite argumentirano. O plači ne govorite kot o nečem, kar bi želeli imeti, ampak o nečem, kar nujno potrebujete. Mesečno potrebujem 1.200 evrov in ne: Mesečno želim 1.200 evrov. Če ste v podjetju že zaposleni in želite povišico, jo izrazite v odstotkih. Obstaja namreč tudi verjetnost, da vaš šef niti ne ve natančno, koliko trenutno zaslužite. Pa tudi 10 odstotkov se sliši manj kot sto evrov, kajne?

Pred pogajanji preglejte svoje stroške in si zadajte cilj.
Pred pogajanji preglejte svoje stroške in si zadajte cilj.FOTO: iStockphoto
Določite si minimalno izhodiščno plačo in želeno izhodiščno plačo. Minimalna plača predstavlja znesek, pod katerega se v pogajanjih za plačo ne smete spustiti. Seštejte vse mesečne stroške, da boste vedeli, koliko resnično potrebujete.

► stanovanje (najemnina, elektrika, plin, voda, telefon ...)
► hrana
► obleka
► avto oziroma prevoz
► zavarovanje (avtomobilsko, zdravstveno, življenjsko ...)
► krediti (potrošniški, stanovanjski ...)
► varčevanje
► dodatno pokojninsko zavarovanje
► razvedrilo in rekreacija
► otroci in z njimi povezani stroški

Pri seštevanju ne pozabite na stvari, ki si jih želite uresničiti v prihodnosti (dodatna izobrazba, potovanja, povečanje družine, večje stanovanje ...).

Naj delodjalec spregovori prvi
O plači naj prvi spregovori delodajalec. Prva omenjena številka je zagotovo tudi najnižja, ki jo imajo za vas v mislih. Od tu greste lahko samo še navzgor. Če prvi spregovorite vi, bo številka, ki jo poveste, najvišja številka v pogajanjih in od tu greste lahko samo še navzdol. Če se z delodajalcem znajdete v krogu, ko vas bo silil, da morate dati številko prvi na mizo, mu ne dajte končne števile ampak razpon med želeno izhodiščno plačo.

povišica
povišicaFOTO: iStockphoto

Imejte pripravljene argumente
Svoje višje zahteve pri plači vedno upravičite s svojimi sposobnostmi in naštevanjem koristi, ki jih boste podjetju prinesli ali mu jih že prinašate. Če boste šefu dejali, zgolj, da si zaslužite več, brez, da bi utemeljili zakaj, vaš pogovor ne bo trajal dolgo. Tudi razlage o tem kako vam zmanjka za preživetje znajo naleteti na gluha ušesa, saj se lahko vaš šef počuti enako.

Ne sprejmite prve ponudbe
Ko vas bo šef ali delodajalec povabil na razgovor morate biti pripravljeni na pogajanja. Ne sprejmite prve ponudbe, kajti na pogajanja je pripravljen je tudi šef.

Če se vam zdijo tovrstna pogajanja nesmiselna, vam v razmislek ponujamo nekaj številk. Če si izborite za 50 evrov višjo plačo, boste v enem letu prejeli 600 evrov več, v desetih letih pa kar 6.000. Če boste vsake tri leta deležni desetodstotne povišice, pa ta razlika naraste na 6.918 evrov, saj se z vsako povišico razlika še poveča.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861