Byron Fraser je bil kuharski mojster in živel normalno življenje. Kot skoraj vsak človek je za ureditev svojega doma vzel manjši kredit v vrednosti 17.000 evrov. V banki so mu priporočili, da ob tem vplača še zavarovanje kredita, ki bo poskrbelo, da bo v primeru izgube službe ali bolezni kredit poplačan. Za tovrstno zavarovanje je Byron plačal še dodatnih 5.000 evrov! A počutil se je varno.
Obroke kredita je vsak mesec zgledno plačeval, dokler ni doživel prometne nesreče, v kateri je zgubil nogo in si zlomil vrat. Zaradi oljnega madeža na cesti ga je, kljub temu da je vozil po predpisih, odneslo s ceste in trčil je v drevo. Zdrobilo mu je obe nogi ter zlomilo vrat, eno nogo so mu morali amputirati.
Na dolgotrajno rehabilitacijo se je odpravil lahkih misli, saj je verjel, da je za kredit poskrbljeno, saj je plačal drago zavarovanje. Toda zavarovalnica njegovega dolga ni plačala in začela se je neverjetna zgodba, zaradi katere bi si Byron pred nekaj dnevi skoraj vzel življenje.
Že iz bolnice, kjer je preživel 4 mesece, je večkrat klical v banko, da bi uredil zadeve. Danes priznava, da se vseh pogovorov z banko ne spominja, saj je bil ves čas pod vplivom močnih protibolečinskih tablet. Ko je prišel domov, je ugotovil, da so mu iz banke sporočili, da njegovo zavarovanje ne krije tovrstnih primerov in da mora dolg v celoti poplačati. Ob tem so mu poslali kopijo pogodbe o najemu kredita, ne pa tudi kopije zavarovalne police. Ko jim je pisal, da želi kopijo, ni prijel nobenega odgovora.
Za pomoč je prosil organizacijo, ki nudi brezplačno pravno pomoč, kjer smo mu svetovali naj spet piše banki, razloži svoje težave in jih prosi, naj ustavijo zaračunavanje obresti in mu obrok zmanjšajo na 1 evro na dan, dokler si ne uredi življenja. Tudi tokrat ni prejel nobenega odgovora, le vsak mesec je z njegovega računa izginil 1 evro. Mislil je, da to pomeni, da so njegov predlog sprejeli in posvetil se je rehabilitaciji. Toda čez nekaj let je prejel pismo, da je banka njegov dolg prodala eni izmed agencij za izterjavo in da njegov dolg, skupaj z obrestmi, sedaj znaša 21.000 evrov.
Agencija za izterjavo je takoj sprožila postopek za osebni stečaj in Byron je moral na sodišče. Na obravnavi je sodniku obrazložil celotno zgodbo in povedal, da tudi po več letih še vedno ni dobil kopije zavarovalne police, ki bi morala poskrbeti za poplačilo njegovega dolga. Sodnik je obravnavo prekinil in mu naročil, naj pridobi kopijo police, a tudi vse nadaljnje prošnje, ki jih je Byron naslovil na banko so ostale neuslišane. Kopije zavarovalne police ni dobil in sodišče je razglasilo bankrot.
Tu pa se tragedija šele začne. Za stečajne upravitelje so določili računovodsko podjetje, ki je Byronu, namesto da bi poskrbelo za poplačilo dolgov, v dveh letih izstavilo račun za 120.000 evrov, skupaj z obrestmi in ostalimi stroški pa je njegov dolg narasel na 285.000 evrov!
Medtem se je čudežno našla njegova zavarovalna polica in zavarovalnica je, skoraj leto dni po tem, ko je Byron bankrotiral, in so njegovi dolgovi narasli preko vseh razumnih meja, poplačala 6.000 evrov dolga. Ko so angleški novinarji, ki so poročali o neverjetni zgodbi, zavarovalnico povprašali, zakaj le 6.000 evrov, so iz zavarovalnice odgovorili, da je bil glede na pogodbo Byron upravičen do treh takih plačil, a je zaprosil le za enega. Da bi moral vložiti tri zahtevke, Byronu seveda ni razložil nihče, pa tudi če bi jih, je bilo že davno prepozno.
Ko so mu zaradi dolgov hoteli vzeti hišo, mu je enostavno počil film. Zaklenil je vsa vrata se zabarikadiral in polil z bencinom. Medtem ko so policaji na silo poskušali vdreti v hišo in je imel Byron že v roki vžigalice, je zazvonil telefon. Zgolj po naključju ga je klical novinar angleškega časnika Daily Mail, ki je raziskoval zgodbo o usodah ljudi, ki so zaradi kreditov ostali brez vsega. V pretresljivem telefonskem pogovoru ga je uspel zadržati za toliko časa, da je medtem prek drugega telefona obvestil policiste o tem, kaj se v hiši v resnici dogaja. Policisti so se umaknili, na pomoč poklicali psihologa-kriznega pogajalca in na srečo so Byrona iz hiše dobili živega. Ko so ga peljali k psihiatru, ki naj bi ocenil, ali so njegova dejanja posledica norosti, je le ta ocenil, da gre za popolnoma razumskega človeka.
Danes Byron živi v avtomobilu in občasno prespi pri prijateljih. Zavarovanja, kakršnega je podpisal ob sklenitvi kredita, so medtem v Angliji prepovedali, zavarovalnice pa so morale ljudem, ki so tovrstna zavarovanja kupili, izplačati kar 5 milijard evrov odškodnin.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV