
Sedemletna Lina Kuduzović je z zmago v šovu Slovenija ima talent, osvojila tudi 50 000 evrov. Njeni starši so se odločili, da bodo vso nagrado namenili za njeno prihodnost. Kako bodo denar oplemenitili še razmišljajo, namen varčevanja pa bo zagotovo zagotovitev sredstev za Linino šolanje, nakup prvega stanovanja oziroma renta ob polnoletnosti.
Da bo Lina lahko z denarjem upravljala samostojno, bo morala počakati še kar nekaj časa. Zakon namreč pravi, da z dopolnjenim 15. letom pridobi mladoletnik omejeno poslovno sposobnost. Takrat že lahko sklene posle, ki so primerni njegovi starosti, vse transakcije pa mora odobriti zakoniti zastopnik, večinoma gre za starše. Polno poslovno sposobnost pa oseba dobi z dopolnjenim 18. letom.
Linin denar bodo tako zaenkrat plemenitili njeni starši, ki pravijo, da s tem nima izkušenj, zato bodo najbrž poiskali nasvet strokovnjaka. Strokovnjaki pa predlagajo, da se namesto za klasične oblike varčevanja v obliki vezanih vlog, ki bi - sicer odvisno od gibanja euribora - prinašale precej omejene donose, starši odločijo za kombinacijo fiksnih naložb in vlaganj v vzajemne sklade.
Miha Urek iz svetovalne hiše Individa staršem svetuje, da za časovno obdobje 10 do 15 let pri oblikovanju portfelja izberejo zmerno tveganje. “To pomeni preusmeritev 60 % sredstev v smeri delniških naložb in 40 % v smeri naložb s fiksnim donosom. Naložbe s fiksnim donosom naj bi predvsem predstavljale obveznice, denarni skladi in skladi absolutnega donosa. Ker so to naložbe s fiksnim in garantiranim donosom, ne potrebujejo tako ažurnega spremljanja. Drugače je seveda z delniškimi naložbami. Glede na odnos do tveganja svetujemo preusmeritev sredstev v vzajemne sklade. Delnice in izvedeni finančni instrumenti predstavljajo v tem primeru preveliko izpostavljenost na sam portfelj, zatorej jih ni smiselno vključiti. Znotraj vzajemnih skladov je smiselno razpršiti sredstva glede na trenutna in prihajajoča gibanja na kapitalskih trgih. Predlagamo sorazmerno razpršitev na razvite trge ter razvijajoče se trge kakor tudi ustrezno sektorsko porazdelitev. Glede na navedeno porazdelitev naložb, odnos do tveganja in na naveden znesek, lahko v petnajstih letih pri 8-odstotnem povprečnem donosu in plačilu davkov, pričakujete približno 150.000 € vreden portfelj.”
Urek še meni, da je pomembno sprotno spremljanje rasti naložb in izločanje šibkih členov, saj se trendi na trgu spreminjajo. Staršem zato svetuje, da najamejo strokovnjaka, ki bo portfelj spremljal vsaj na mesečni ravni.
Komentarji (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV