Tako kritičen je bil do avstrijskih najstnikov komentator študije o finančnem znanju mladih Avstrijcev, starih od 14 – 20 let.
Wolfram Littich, predsednik združenja avstrijskih zavarovalnic, ki je naročila temeljiti študijo finančnega znanja mladostnikov naše severne sosede, pa je priznal, da bi si zavarovalnice želele bolj finančno izobražene mlade, ko ti prvič sklepajo zavarovanja na prehodu v odraslost. “Treba bo spremeniti učne načrte, če bo šlo tako naprej, saj bo v nasprotnem primeru vse več strank, ki nimajo pojma. Na eni strani zahtevajo nemogoče, na drugi pa takšne stranke finančnim in zavarovalniškim svetovalcem omogočajo, da jih vlečejo za nos.”
Vsak peti mladostnik se iz šolskega izobraževanja ne spomni več formule za izračun osnovnih obresti, 62% jih je priznalo, da o zavarovanju nimajo pojma, če pa bi kaj potrebovali, tem vprašanjem ne bi namenjali večje pozornosti, ali nanje iskali podrobne odgovore, ampak bi vprašali starše. “Težava, ki tukaj nastane je, da je tudi znanje staršev slabo,” meni Littlich.
Edina tema, ki pa mladostnike vendarle zanima, pa so – najverjetneje tudi zaradi velike medijske izpostavljenosti – pokojnine. Kar 90% jim meni, da je poleg osnovnega pokojninskega zavarovanja, treba še dodatno vplačevati v druge možne pokojninske sklade. “A ko preidemo od besed k dejanjem se izkaže, da pa se kar 55% mladih še ni pozanimalo o možnih dodatnih pokojninskih zavarovanih, niti tega ne nameravajo,” še dodaja Littlich, ki ga skrbi tudi podatek, da velik odstotek mladih ne loči med obveznimi in prostovoljnimi oblikami najrazličnejših zavarovanj, a jih ob tem kar 62% zatrjuje, da v primeru, da bi v šolskem sistemu finančno izobraževanje obstajalo kot izbirni predmet, tega zagotovo ne bi izbrali.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV