Tisti, ki imajo kredite v švicarskih frankih se v zadnjem letu in pol srečujejo z velikimi nihanji v vrednosti evra v razmerju do švicarskega franka. Če pogledamo obdobje dveh let je vrednost evra padla iz 1,54 švicarskega franka za en evro v mesecu marcu, na najnižjo 1,24 švicarskega franka za en evro, ki smo jo zabeleželi 30. decembra.

Vmes so se sicer pojavili tudi posamezni nihaji navzgor, ki pa trenda padanja niso ustavili. Za vse imetnike kreditov to seveda pomeni, da so se njihovi obroki zvišali.
Kot kaže, pa bo to pleg višjih obrokov za kreditojemalce pri določenih bankah prineslo še dodatne stroške. V redakcijo smo prejeli pismo bralca, ki pravi takole:
"Pozdravljeni,
najel sem hipotekarni kredit pri Raiffeisen banki in sicer v CHF približno dve leti nazaj. Vsakih 6M mi pošljejo obvestilo o spremembi mesečne anuitete. To bi naj bila osnova za plačevanje obroka za naslednjih 6M. Sedaj pa pride zanimivi del: banka zahteva, da znotraj teh 6M še sam preverjam zadostnost višine anuitete za plačilo zaradi tečajnih razlik in razliko doplačam do konca meseca (moji dodatni stroški)."
Zadevo smo preverili pri banki, kjer so nam navedeno potrdili. Kot so nam razložili, težave nastajajo takrat, ko zaradi administrativne prepovedi obroke kredita nakazujejo delodajalci, oziroma Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, saj praviloma mesečnih anuitet ne preračunavajo v eure. Tako se lahko zgodi, da je mesečna anuiteta zaradi spremembe tečaja švicarskega franka, enostavno premajhna. Če kreditojemalec sam ne preveri stanja in ne poravna razlike, mu banka zaračuna zamudne obresti ter pošlje opomin, ki ga tudi zaračuna. Postopek, ki ga predlagajo je sledeč: vsak mesec si iz švicarskih frankov po dnevnem tečaju na dan nakazila preračunajte višino obroka, ki ga morate nakazati, nato se pri delodajalcu pozanimajte, koliko je dejansko nakazal in nato razliko, če je do nje prišlo, nakažite sami. Ob tem seveda plačajte tudi provizijo.
Na Združenju bank Slovenije so nam povedali, da na tak primer sicer še niso naleteli, da pa je način poplačila dolga urejen v pogodbi, ki jo skleneta kreditojemalec in banka in da je dolžnost,da poplača celoten dolg vedno na strani kreditojemalca. V primeru, da kreditojemalcu tak način ne ustreza, mu predlagajo, da se zglasi na banki in se poskuša dogovoriti za drugačen način odplačevanja.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV