Cekin.si
Vozniško dovoljenje

Banke

OGLAS: Kako do vozniškega izpita?

Cekin.si
06. 02. 2009 11.48
0

Vozniški izpit je za mladostnika eden od ključnih trenutkov v življenju. Na poti do svobode na cesti pa je včasih potrebna tudi finančna pomoč.

Vozniški izpit je za mladostnika po komaj dopolnjeni polnoletnosti pomemben korak v odraslost, po drugi strani pa velik finančni zalogaj. Najbolj podjetni zanj poskrbijo sami, nekateri pa imajo to srečo, da ga prejmejo kot darilo staršev. Poglejmo si, kakšni so stroški. Predpogoj za opravljanje izpita je pridobitev zdravniškega potrdila, za katerega boste odšteli 35 evrov. Opraviti morate tečaj prve pomoči, ki vam ga nekatere šole nudijo v paketu, če ga opravljate posamezno, pa vas bo stal 35 evrov. Okoli 70 evrov so cene tečaja CPP (cestnoprometnih predpisov), preizkus znanja v avtošoli vas bo stal 16 evrov, ure vožnje pa stanejo okoli 21 evrov. V izpitnem centru vam bodo za preizkuse znanja vzeli še 29 evrov, in če bosta vaše zdravje in znanje zadovoljiva, se lahko podate v svet avtomobilskih voženj. Kot smo že zapisali, nekatere šole ponujajo pakete, ki največkrat vsebujejo določeno število ur voženj, tečaj CPP, tečaj prve pomoči in opravljanje preizkusa znanja teorije in vožnje. Pri eni izmed avtošol boste tako za paket s 30 urami vožnje odšteli okoli 675 evrov. Če seštejemo vse skupaj, vas tako opravljanje izpita stane okoli 730 evrov, seveda odvisno od tega, koliko ur vožnje boste porabili.

Avtošola
AvtošolaFOTO: POP TV


730 evrov je zajetna vsota denarja za vsakogar, ne samo za mladostnike. Nekateri si pot do izpita olajšajo tako, da projekt raztegnejo na dva ali tri mesece in si s tem razporedijo tudi stroške. Za druge je prav opravljanje izpita prvi resni varčevalni projekt v življenju, drugi se ob tej priložnosti prvič srečajo s kreditom.

Mladostnik sam težje pride do kredita, saj za njegovo odobritev potrebuje štipendijo ali drugo obliko rednega mesečnega priliva. Če izpolnjuje ta pogoj, ima možnost najema študentskega kredita za dijake oziroma študente. Čeprav banke pri študentskih kreditih nudijo ugodnejšo obrestno mero, vsaka oblika financiranja kljub temu prinaša dodatne stroške. Za pridobitev študentskega kredita boste morali dokazati, da imate redne mesečne prilive (na primer štipendija) in kredit ustrezno zavarovati pri zavarovalnici (v tem primeru plačate stroške zavarovanja) ali pridobiti podpis kreditno sposobnega poroka, torej nekoga, ki bo s svojim denarjem garantiral, da boste mesečno izpolnjevali svoje obveznosti in jih v primeru, da zaidete v težave, tudi poravnal namesto vas. Plačali boste tudi stroške odobritve kredita.

Če boste pri Abanki za vsoto, ki smo jo navedli v članku kot okviren strošek izpita, torej 730 evrov, vzeli študentski kredit za 12 mesecev in ga zavarovali s kreditno sposobnim porokom, boste banki plačali stroške odobritve v višini pet evrov, vaša mesečna obveznost bo po trenutnih pogojih znašala 63,03 evra, na koncu pa boste banki plačali 756,17 evra.


Kot smo omenili, se lahko odločite tudi za varčevanje. Abanka med svojimi storitvami ponuja tudi namensko varčevanje, pri katerem vam ob ugodnih obrestnih merah omogoča varčevanje z mesečnimi vplačili za točno določen namen, v tem primeru opravljanje vozniškega izpita. Vaša mesečna obveznost bo znašala 59,40 evra, po dvanajstih mesecih pa se bo na vašem računu nabralo še 17,14 evra obresti.

Če bi se radi podrobneje pozanimali o možnostih varčevanja, kredita ali drugih bančnih storitvah, obiščite www.abanka.si ali najbližjo poslovalnico Abanke, lahko pa tudi pokličete na brezplačno telefonsko številko Abafon 080 1 360 ali pošljete vprašanje na info@abanka.si.

Vozniško dovoljenje
Vozniško dovoljenjeFOTO: Dare Čekeliš

*NOM obrestna mera je fiksna nominalna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861