Ameriškega bančnega velikana Citigroup sta ujela zvezna urada za zaščito potrošnikov in za nadzor nad valutami, ki nadzirata bančno poslovanje. Vsakemu bo banka plačala 35 milijonov dolarjev kazni, potrošniki pa bodo dobili nazaj skupaj 700 milijonov dolarjev. Komitenti, ki nimajo več kreditne kartice pri Citibank, bodo dobili ček.
Urad za zaščito potrošnikov je lani podobno odkril tudi pri Bank of America, leta 2013 pa pri JP Morgan Chase in po besedah direktorja urada za zaščito potrošnikov Richarda Cordrayja kar naprej ugotavljajo tovrstne nepravilnosti. Doslej so izrekli 10 kazni velikim finančnim ustanovam.

Citigroup je z zavajanjem prizadela 8,8 milijona ljudi. Potrošnikom je prodajala storitve, kot je posebna zaščita identitete, čeprav ni v zameno počela nič posebnega. Zaračunavali so takse za podrobnejši nadzor nad finančnim stanjem strank, čeprav tega niso počeli, za plačila po telefonu pa so zaračunavali 15 dolarjev, strankam pa niso povedali, da lahko to opravijo tudi zastonj.
Ameriške banke so potrošnike na podoben način zavajale dolga leta, zaradi česar so zadnje čase zelo na udaru. Zadnja finančna kriza leta 2008 je povečala nadzor nad finančnimi ustanovami, po novem pa deluje urad za zaščito potrošnikov, ki so se mu banke skupaj z delom politike krčevito upirale.
Vlagateljev novica o plačilu odškodnin in kazni ni ganila. Delnice banke so se sredi dneva v New Yorku podražile za 28 centov na 59,12 dolarja. Banka je početje priznala, dodala, da je prenehala leta 2013 ter da ima pripravljen denar za odškodnine in kazni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV