Še daleč je od tega, da bi lahko rekli, da je krize konec. Svetovno gospodarstvo se sicer pobira, vendar počasi in na majavih nogah. Vsakič, ko že kaže, da se je stanje izboljšalo, statistični podatki v zahodnih državah, ki so nosilke razvoja pokažejo, da je brezposelnost še vedno ogromna, da je gospodarska rast manjša kot bi si želeli, k vsemu pa lahko,zaradi velike količine na novo natiskanega denarja, v zadnjem letu dodamo še inflacijo.

Toda vlagatelji so se očitno naveličali čakati. Kot kažejo glavni borzni indeksi je zaupanje vlagateljev vedno večje in indeksi kot so Dow Jones (+28%), S&P 500 (+27%), Nasdaq (+34%), Dax (+23%) in FTSE (+16%) že od začetka meseca septembra stabilno rastejo. Nadvse spodbudno je, da tem času niso zabeležili nikakršnih nihanj.
Popolnoma drugače je s slovenskim indeksom SBI TOP, ki ponazarja vrednost delnic najboljših slovenskih podjetij, ki kotirajo na borzi. Njegovo gibanje bi lahko označili za kotaljenje po dnu, saj se je v obdobju od meseca septembra pa do danes dvignil le za dva odstotka.
Stabilno rast na razvitih trgih lahko pripišemo mnenju investitorjev, da je najhujše mimo hkrati pa tudi pritoku kapitala, ki se je sprostil ob unovčenju dobičkov, ki so jih v lanskem letu investitorji ustvarili na nastajajočih trgih Brazilije, Rusije, Indije in Kitajske (BRIC).
Najbolj o stanju na trgu pričajo vzajemni skladi, katerih vlaganja so pogojena geografsko. Skladi, ki vlagajo na področje BRIC in v ostale nastajajoče trge v obdobju po novem letu stagnirajo ali pa njihove vrednosti celo padajo, med tem ko skladi, ki vlagajo v Severno Ameriko in Evropo beležijo rast. Zanimivo je, da so letos rahlo rast zabeležili tudi skladi, ki vlagajo na Balkan, čeprav so še daleč od vrednosti, ki so jih dosegali pred začetkom krize.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV