25 milijard dolarjev, ki jih omenjamo v naslovu se bo po vseh verjetnosti znašlo v žepu Andrew-ja Masona, lastnika podjetja Groupon, najhitreje rastočega podjetja v zgodovini. Zamisel podjetja je enostavna: vsem, ki se prijavijo preko njihove spletne strani vsak dan pošiljajo posebne ponudbe, ki vsebujejo velike, tudi več kot petdesetodstotne popuste. Ideja je tako uspela, da je podjetje, ki je pričelo z delovanjem leta 2008, bilo aprila leta 2010 ocenjeno na 1,35 milijard dolarjev, v letošnjem letu pa naj bi nakup lastniških deležev, oziroma delnic ponudili tudi široki javnosti (IPO), s čimer naj bi podjetje pridobilo kar 25 milijard dolarjev.
Zaradi mladosti lastnika in izredne rasti podjetje večkrat primerjajo s popularnim Facebookom. Zaradi široke popularnosti Facebooka je vsem jasno, da je podjetje Marka Zuckerberga vredno veliko denarja, a ima družabno omrežje to težavo, da se uporabnikom upira zamisel o služenju z njihovimi osebnimi podatki, na svojih osebnih straneh pa tudi ne želijo gledati oglasov. Groupon ima tako tu veliko prednost, saj je že od samega začetka tržno naravnan, saj je prodaja izdelkov njegovo bistvo.
Slabost Groupona je v tem, da gre za sistem, ki ga je izredno lahko kopirati. Vse kar potrebujete je dovolj veliko število komercialistov, ki bodo podjetja prepričali, da bodo z veliki popusti dejansko izboljšali poslovanje in povečali promet, ter servis za posredovanje sporočil, ki bo te popuste ponudil vsem, ki se prijavijo na vaši spletni strani.
Da se da idejo hitro kopirati, je ugotovila množica majhnih, velikih in ogromnih podjetij. Nekaj posnemovalcev se je pojavilo celo v Sloveniji in danes že lahko jeste, pijete, si rezervirate počitnice ali masažo z velikim popustom, če le na strani, ki popuste ponuja pustite svoj elektronski naslov.
Toda kljub posnemovalcem je Andrew Mason uspel ostati korak pred vsemi. 25 milijard dolarjev bo v prvi javni ponudbi delnic lahko zbral predvsem po zaslugi nove aplikacije, za katero navdušenci nad mobilnimi aplikacijami že trdijo, da bo spremenila sodoben način življenja. V resnici gre le za štiri besede: dolgočasim se, lačen sem.
To so namreč besede, ki se bodo pojavile na vaši mobilni napravi, ko boste zagnali novo grouponovo aplikacijo. Nato le še pritisnete na gumb in glede na vašo lokacijo boste v trenutku prejeli ugodne ponudbe, bodisi za preživljanje prostega časa, bodisi za poceni prehranjevanje.
Leta 2009 je imelo podjetje 120 zaposlenih, in je delovalo v 30 mestih v katerih je na dan razposlalo 30 ugodnih ponudb. Danes je v podjetju zaposlenih 5.900 ljudi in delujejo na 550 trgih širom sveta.
Zvezda med mladimi podjetji je seveda pritegnila pozornost največjih. Najbolj konkretno ponudbo je oddal Google, ki je hotel podjetje kupiti za 6 milijard dolarjev, toda promet podjetja je v času pogajanj tako narasel, da so lastniki hitro ugotovili, da je številka premajhna. Groupon namreč mesečno ustvari 200 milijonov dolarjev prometa. Raje so zbrali malce manj kot milijardo investitorskega kapitala in konec leta se mu obeta bogato izplačilo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV