Cekin.si
Davčna zakonodaja fizičnim osebam že vrsto let omogoča odpis davčnih obveznosti ob pogoju, da bi bilo s plačilom davka ogroženo preživljanje davčnega zavezanca in njegovih družinskih članov.

Banke

Prestroga merila za prijavo?

STA
02. 11. 2015 08.45
0

Veliko prošenj za odpis dolgov ne ustreza kriterijem, zato jih zavrnejo. Pojavlja se vprašanje, ali so bila prestroga merila. Država lahko porabi največ milijon.

Prejeli so vrsto vlog za enkratni odpis dolga in število ustreznih se močno razlikuje med podpisniki. Do tik pred iztekom roka so na ministrstvu za delo in finančni upravi skupaj prejeli več kot 1500 vlog. Na ministrstvu so prejeli prek 600 vlog, kriterijem po prvi oceni ustreza okoli 430. Vloge se rešujejo, dolg so doslej odpisali 97 dolžnikom. Na finančni upravi so do 23. oktobra prejeli skupaj 943 vlog za izredni odpis dolgov, nerešenih je še 16 zadev. Ugodno so razrešili 99 zadev, skupni odpisani znesek pa doslej znaša 3059,54 evra, kar je povprečno 30,90 evra na zavezanca.

Davčna zakonodaja fizičnim osebam že vrsto let omogoča odpis davčnih obveznosti ob pogoju, da bi bilo s plačilom davka ogroženo preživljanje davčnega zavezanca in njegovih družinskih članov.
Davčna zakonodaja fizičnim osebam že vrsto let omogoča odpis davčnih obveznosti ob pogoju, da bi bilo s plačilom davka ogroženo preživljanje davčnega zavezanca in njegovih družinskih članov.FOTO: Thinkstock
Za enkratni odpis dolga so lahko zaprosili dolžniki, ki so bili kadar koli v obdobju od 1. januarja do 30. junija prejemniki denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, veteranskega dodatka ali otroškega dodatka iz najnižjih dohodkovnih razredov, dolgovi pa so morali biti konec lanskega leta zapadli za več kot eno leto.

Kot so ob začetku zbiranja vlog v začetku avgusta sporočili z ministrstva, najvišji znesek, ki ga za odpis dolgov lahko porabi država, znaša milijon evrov. Zaradi omejitve je eden od kriterijev za odpis dolga tudi vrstni red vloženih prošenj. Podjetja, ki so podpisala sporazum o sodelovanju pri pomoči najšibkejšim, pa dolg odpisujejo ločeno in imajo pravico sama določiti višino odpisa.

Poleg ministrstva in finančne uprave je k sporazumu pristopilo več kot 100 občin, med njimi tudi vseh 11 mestnih občin. Na ljubljanski občini so zapisali, da so v okviru Javnega holdinga Ljubljana, ki sprejema vloge za javna podjetja Energetika Ljubljana, Snaga in JP Vodovod-Kanalizacija, prejeli 166 vlog, v Javnem stanovanjskem skladu Mestne občine Ljubljana pa so zapisali, da je skladno z zakonom lahko predmet odpusta 74 dolžnikov.

V Mariboru so za vrtce prejeli 86 vlog za osnovne šole pa 57. Ob tem opozarjajo, da bo dokončno število in pa tudi število vlog upravičencev znano v prihodnjem tednu. Poleg omenjenih so v informacijsko pisarno Mestne občine Maribor prejeli še 22 vlog za Energetiko, 31 za Nigrad, 34 za Snago, 13 za Vodovod in 30 vlog za druge dolgove, kot so najemnine, redarstvo, in elektrika.

V najstarejšem slovenskem mestu Ptuj so osnovne šole in vrtec na občino posredovali 12 vlog za odpis dolga. Vlog, ki ustrezajo odpisu dolga pa je zaenkrat pet. Na Komunalnem podjetju Ptuj so prejeli 31 vlog, pogoje izpolnjuje 18.

Poleg občin so k sporazumu pristopili tudi številna podjetja in banke, med njimi največji slovenski banki NLB in NKBM. V mariborski banki so doslej prejeli okoli 170 vlog. Dolgove bodo odpisali tudi v največjem slovenskem energetskem podjetju Petrolu, do nekaj dni pred iztekom roka so prejeli okoli 100 prošenj za odpis dolga. V zavarovalnici Adriatic Slovenica so prejeli okoli 550 vlog, približno polovica ustreza zakonski pogojem za odpust dolgov.

Končni podatki bodo znani šele po koncu zbiranja vlog, sicer pa morajo biti dogovori za odpis sklenjeni do konca januarja 2016.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861