Uporabnike kreditnih kartic bi lahko uvrstili v dve skupini. V prvo skupino bi spadali tisti, ki imajo več kreditnih kartic, ker na bančnem računu nimajo na voljo dovolj denarja oziroma so vedno v limitu. V drugi skupini pa bi lahko združili uporabnike kreditnih kartic, ki jih uporabljajo zaradi njihove praktičnosti. Za razliko od prve skupine kupujejo le toliko kolikor si lahko dejansko privoščijo in ne zahajajo mesečno v rdeče številke. Uporabnikov kreditnih kartic, ki bi spadali v drugo skupino je razmeroma malo. Spodaj je nekaj nasvetov, kako lahko uporabniki plastičnega denarja, ki spadajo v prvo skupino, spremenijo svoje navade in postanejo bolj podobni tistim iz druge skupine in se izkopljejo iz rdečih številk
Svoje zapravljanje beležite vsaj en mesec
Zapišite si vsak evro, ki ste ga plačali zadnji mesec, kot gotovino iz denarnice ali pa s plačilom preko kreditne kartice. Čeprav morate v tak natančen popis stroškov vložiti nemalo truda, vam bo na koncu lahko objektivno pokazal kakšne finančne navade imate, čeprav bi jih mogoče najraje skrili, in kje lahko zmanjšate svoje stroške.
Zavedajte se pomena trženja
Potrošniki so vedno tarča tržnikov in oglaševalcev, ki le razmišljajo kako bi vas ločili od vašega denarja. Njih ne zanima ali imate dovolj denarja, da si lahko izdelek, ki ga ponujajo, privoščite ali ne. Če imate na kreditni kartici dovolj 'prostora', da gre plačilo skozi, pa čeprav v vaš limit, vam bodo zadevo zagotovo radi prodali. Oglaševanju se nikakor ne morete izogniti, lahko pa sami pri sebi razčistite, če oglaševani izdelek res potrebujete.
Obljubite si, da boste spremenili navade
Razum in logika velikokrat igrata le majhno vlogo pri odločitvah o nakupih. Zato morate k nakupom s kartico pristopiti sistematično in se vedno zavedati koliko si lahko dejansko privoščite. Če boste upoštevali zgornja dva nasveta boste hitro ugotovili, koliko lahko zapravite in se boste lažje izvili iz primeža limita oziroma rdečih številk. Vseeno pa morate v svoje nakupne navade vpeljati disciplino in si obljubiti, da boste spremenili svoje navade na bolje.
Konsolidirajte račune kreditnih kartic

Prejšnji nasveti so se nanašali na psihološke spremembe nakupnih navad, sedaj pa se malo posvetimo še praktičnim spremembam. Velikokrat nastane problem, ker imajo potrošniki preveč kreditnih kartic in vedno ne vedo koliko so s posamično kartico zapravili. Če se v tem prepoznate, morate poskrbeti, da boste zmanjšali število kartic, po možnosti le na eno. Kako to najlažje in najceneje storiti se morate pozanimati pri svojih izdajateljih kartic.
Sledite politiki gotovinskega plačevanja
Ko združite vsa sredstva na enem računu oziroma kartici je ne smete takoj uporabljati za zapravljanje. Vsak mesec, po plačilu nujnih stroškov (ker svoja plačila beležite, sedaj že veste kaj nujno potrebujete vsak mesec in česa ne) poskusite nekaj evrov nameniti za zmanjšanje limita na računu, da boste prilezli v zelene številke. V tej fazi se izogibajte plačilom s kartico in poskušajte čim več uporabljati gotovino.
Uničite ostale kreditne kartice

Sedaj imate po možnosti le eno kreditno kartico na kateri se trudite ostati v zelenih številkah, ostale pa lahko ukinete oziroma uničite. Pri svojih različnih izdajateljih kartic (med njih spadajo tudi različni trgovci, ki ponujajo kartice zvestobe s katerimi se kupuje na kredit) preverite, če imate poravnane vse obveznosti do njih in prekinite pogodbe ter doma tudi fizično uničite kartice.
Ustvarite si rezervni sklad
Naslednji korak je, da razmislite o likvidnem varčevalnem računu, kjer boste imeli shranjena sredstva za nujne primere. Koristno je privarčevati vsaj tri mesečne plače za nepričakovane stroške (okvara kurilne naprave, okvara avtomobila, plačilo pogreba sorodnika,...). Pri svoji banki preverite kakšne varčevalne račune ponujajo in si uredite avtomatična mesečna plačila na ta račun v znesku, ki si ga še lahko privoščite. Sredstev na tem računu ne smete uporabljati za običajne mesečne izdatke ampak le za resnične nujne primere.
Vsak mesec spremljajte svoj napredek
Vsak mesec še naprej spremljajte koliko porabite za nujne stroške, koliko privarčujete in poskusite čim prej priti nad limit in tam tudi ostati. Svoje prihodke in izdatke si zapisujte, lahko samo na papir ali pa uporabite programe kot je na primer Excel, da se boste zavedali svojih finančnih oziroma nakupnih navad. Sledite še naprej cilju, da zapravite le toliko kolikor dejansko imate.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV