Zagotovo ni starša, ki se ne bi spraševal, kdaj in kako otroku razložiti pomen denarja, ter kdaj mu zaupati s samostojnim upravljanjem majhnih zneskov. Nekateri strokovnjaki menijo, da je za otroka najbolje, da mu zastavljate posamezne cilje, ki jih mora doseči in preko njih napredovati. Čeprav so nekateri strokovnjaki mnenja, da bi morali otroke o denarju začeti poučevati takoj, ko so dovolj stari, da ni več nevarnosti, da bi ga pojedli, se bomo mi osredotočili na dve ciljni skupini 06 – 10 let ter 11- 13 let.
Nekaj ciljev za otroke med 6-10 leti
Poskrbite, da bo vaš otrok znal ločiti med kovancem za evro in dvajsetimi centi ter da bo znal bankovce in kovance pravilno razporediti po velikosti.
Drobiž in njegova vrednost
Poučite otroka o menjalni vrednosti. Torej koliko kovancev za 20 centov je en evro. Koliko kovancev za evro je deset evrov. Simulirajte nakupe v trgovini,pri katerih bo moral vaš otrok predmete različne artikle kupovati, z različnimi kovanci in bankovci. Ko ga pri nakupu ne boste uspeli ogoljufati pri vrnjenem drobižu, boste vedeli, da je lekcijo osvojil.
Vrednost stvari in kakšna je njihova cena
Z enako vajo, simuliranim nakupom, boste otroku tudi razložili, koliko so posamezne stvari vredne. Katere več, katere manj, ob tem pa poskusite tudi razložiti zakaj je temu tako. Ne bo škodovalo, če mu ob nakupovanju v trgovini že zaupate en evro, da si poskusi kupiti kakšno stvar.
Samostojno nakupovanje
Pošiljanje otrok po manjših nakupih, z zelo natančno odmerjenim denarjem, kratkim in dobro definiranim nakupovalnim seznamom in možnostjo, da s cenejšim nakupom, sebi omogoči nakup po želji ali pa zadrži preostanek denarja, bo otroke hitro poučil o vrednosti posameznih artiklov, ki jih najdemo v trgovini.
Starostna skupina 11-13
Žepnina
Veliko staršev se sooča z dilemo: 'žepnina: da ali ne?' Tudi strokovna mnenja si ob tem niso enotna. Naše mnenje je, da se otrok lahko nauči odgovornega ravnanja z denarjem, če mu mesečno zaupate določeno vsoto, s katero pa naj pokrije tudi določene obveznosti kot so nakup mesečne vozovnice, plačilo malice, šolskih potrebščin,... Ob tem seveda pazite, da bodo obveznosti res poravnane. Glede višine žepnine obstaja nenapisano pravilo, da je mesečna žepnina starost otroka podvojena z 2. Bolj kot sama višina dodeljene žepnine pa je pomembno, da starš določi višino žepnine in pri tem vztraja ne glede na vse čustvene, telesne in druge poskuse otrok za (ne)upravičeni dvig žepnine.
Varčevalni načrt
Otrok naj si izbere dosegljiv cilj varčevanja. Sestavi naj si načrt, koliko in na kakšen način bo prihranil in tako dosegel cilj. Motivirate ga lahko tudi z manjšo nagrado v obliki 'obresti', ki jih dodate k njegovim prihrankom. Npr. Na vsak privarčevan evro, dodajte 10 centov.
Varčevalni račun
Veliko staršev že ob rojstvu otrok zanje odpre varčevalni račun, kamor nalagajo določen znesek in vse nepredvidene dohodke, oziroma darila babic, dedkov tet in stricev. A če boste z računom upravljali samo vi, se otrok ne bo ničesar naučil.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV