Kot pročajo glavni svetovni mediji, ki spremljajo finančne trge, se je v zadnjih treh tednih iz Kitajske, Brazilije, Rusije in Brazilije umaknilo kar 13 milijard kapitala. Razlogov naj bi bilo več. Mag. Blaž Zupančič, svetovalec uprave Ilirike DZU, nam je pocedal, da ob visokih rasteh, ki smo jim bili na tem območju priča zadnjih nekaj let, prihaja tudi do cikličnega pregrevanja teh gospodarstev, ki se vidi tudi v višji inflaciji. Inflacijo morajo centralne banke umirjati z orodji monetarne politike. Tu gre predvsem za dvigovanje obrestnih mer. Ena od posledic takega uravnavanja je padec cen delniških premoženj. Posledična neprivlačnost teh trgov pa se lahko zazna v odlivu tako imenovanega "vročega" kapitala.
Po menju finančnega svetovalca iz družbe Vzajemci, so višje obrestne mere, ki so jih sprejele centralne banke teh držav, povzročile vnovčevanje visokih dobičkov, ki so jih investitorji ustvarili v zadnjem obdobju. Po podatkih, ki jih je objavila spletna stran CNN Money, naj bi se večino denarja preselila na razvite trge, predvsem v ZDA.
Slovenski upravljalci skladov, očitno menijo, da se vlaganje na trge BRIC (Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska) še vedno splača. Pri Vzajemcih pravijo, da bodo Azijske centralne banke z restriktivno denarno politiko uspele v bolju z naraščajočo inflacijo, kar naj bi v drugem kvartalu letošnjega leta znova privabilo vlagatelje. S tem se strinjajo tudi v Iliriki, saj menijo, da obstaja nadpovprečna verjetnost,da bodo delnice na BRIC trgih rasle bolj, kot na razvitih trgih.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV