
Tisoče podatkov o bančnih računih in kreditnih karticah komitentov britanskih bank, ki imajo klicne centre stacionirane v Indiji, so tamkajšnji zaposleni za drobiž prodajali kriminalcem, je razkril britanski časopis The Sun, ki so do teh podatkov prišli s prikrito operacijo, v kateri so se izdajali za kupce teh podatkov.
Eden izmed zaposlenih, ki so nezakonito trgovali s podatki bančnih komitentov, jim je dejal, da jim lahko zagotovi podatke 80.000 komitentov vsak teden. Pred njimi se je pohvalil, da že ima tudi britanske stranke, katerim prodaja vsak teden podatke 100.000 bančnih komitentov. Novinarji The Suna so takoj predali odkrite podatke oblastem, tako so že sprožili ustrezne preiskave.
V prikriti operaciji so novinarji The Suna kupili bančne podatke 1.000 britanskih klientov za 250 funtov (284 evrov), kar znese 25 penijev oziroma 0,28 evra za podatke posameznika, s katerimi bi kriminalci lahko ukradli njegovo identiteto oziroma mu izpraznili bančni račun. Zaposleni v bančnih klicnih centrih so jim prodali podatke o bančnih računih, osebne podatke komitentov, številke kreditnih kartic in trimestne varnostne kode za dostop preko spleta oziroma telefona. Prodali pa so jim celo gesla za spletne dostope do bančnih računov.
Ekipa The Suna je ustanovila lažno zavarovalnico v Nepalu, ki bi tržila svoje proizvode Britancem. Tako so preko spleta odkrili trgovca z nezakonitimi podatki bančnih komitentov. Na njihovo povpraševanje po nezakonitih podatkih jim je 'za pokušino' poslal razpredelnico s podatki 21 komitentov pri britanskih bankah Barclays in Lloyds TBS.
S nezakonitim trgovcem Chuphalom starim 23 let so se novinarji pod krinko srečali v kavarni v Delhiju, kjer je največ klicnih centrov za zahodne družbe. Na svojem prenosnem računalniku jim je pokazal, katere podatke lahko kupijo in dejal: ''Za ime, številko, naslov, ime banke, kodo, številko računa – to je 25 penijev. To je preprosto, to je velik posel.'' Kasneje jim je po emailu poslal podatke o več sto bančnih strankah in strankah ponudnikov interneta.
V njihovem nadaljnjem 'poslovanju' jim je tudi razložil, da ima 25 notranjih sodelavcev pri devetih klicnih centrih. Direktorji klicnih centrov pa na mesec z nezakonitimi posli kraje podatkov zaslužijo okoli 400 funtov (455 evrov), s čimer podvojijo svojo plačo.
Zagotovil jim je še, da jim lahko vsak teden proda podatke 5.000 britanskih uporabnikov kreditnih kartic, 25.000 bančnih računov in osebne profile okoli 50.000 posameznikov. Ekipi The Suna pa je podobne storitve ponudil tudi prodajalec nezakonitih podatkov v Mumbaju, ki je oglaševal svojo kriminalno dejavnost na isti spletni strani kot Chuphal, in kar razkriva ražirjenost takšnih nezakonitih poslov s podatki evropskih bančnih komitentov in drugih strank zahodnih družb v Indiji.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV