Cekin.si
Povprečna neto plača v RS je bila novembra 2010 1.041,19 evra.

Banke

Zakaj država ne pomaga mladim do stanovanj?

Neža Šabanovič Grmšek
10. 02. 2011 11.00
15

Mladi danes že tako težko dobijo službo, če pa jo, je ta za določen čas, kar jih prikrajša tudi kreditne sposobnosti. Tako lahko o svojem stanovanju kar sanjajo.

Med idejami, ki jih državljani podajo Vladi, se je znašel tudi predlog Damjana, ki je predlagal, da država končno poseže v neurejen trg nepremičin in začne pomagati mladim pri premagovanju prvega stanovanjskega problema. Po njegovem naj bi Vlada mladim pomagala pri pridobitvi kredita kot porok ali pa naj bi stanovanja sofinancirala.

Država je po Zakonu o jamstveni shemi pomagala do kredita brezposelnim, mladim družinam, zaposlenim za določen čas in podobno. Žal pa je zakon konec leta 2010 prenehal veljati.

Pod Damjanovim predlogom pa se je svoj komentar pripela  Adelajda.

Povprečna neto plača v RS je bila novembra 2010 1.041,19 evra.
Povprečna neto plača v RS je bila novembra 2010 1.041,19 evra.FOTO: iStockphoto

Pa smo preverili kakšne možnosti ima dekle, ki se je podpisalo kot Adelajda.

Slovenske banke se načeloma držijo zakonskih kriterijev, da mora kreditojemalcu na računu ostati minimalna neto plača, ki je v januarja 2011 znašala 572,27 evrov. Slavko Cimprič iz Združenja bank Slovenije nam je pojasnil, da omenjeni minimun za kredite sicer ni zakonsko določen, kar pomeni, da ni obvezen. Je pa kriterij, ki se ga praktično držijo vse banke.

Adelajde lahko pri Abanki vzame kredit za 25 let in svojo nepremičnino zastavi s hipoteko. Znesek, ki bi ga prejela bi znašal največ dobrih 60.531 evrov, njena mesečna anuiteta pa bi tako znašala 298 evrov na mesec.

Kot nam je pojasnila Nejka Grabnar iz Sparkasse pri njih v mesečne prilive obračunajo tudi malico in potne stroške, vendar pa nam informativnega izračuna niso podali, ker vztrajajo pri politiki, da se vsaki stranki posvetijo individualno in na licu mesta naredijo izračun.

Tudi pri NKBM svojim strankam svetujejo individualno, saj pri višini in pogojih za kredit upoštevajo višino prilivov ter preteklo in tekoče poslovanje.

Znesek kredita, ki bi ga Adelajdi ponudili v Unicredit banki je 50.000 evrov na 20 let. Seveda bi za pridobitev kredita morala zastaviti svojo nepremičnino, mesečni znesek, ki bi ga odplačevala pa bi znašal 279,16 evrov.

Banka Celje pa bi Adelajdi ponudila stanovanjski kredit v višini 59.000 evrov, ki bi ga z mesečnimi obroki 340,78 evrov odplačevala 20 let.

Mladi težko pridejo do kredita.
Mladi težko pridejo do kredita.FOTO: Reuters

Adelajde bi za slabih 50.000 evrov dobila garsonjero ali enosobno stanovanje v okolici Ljubljane.
Pa naredimo preprost izračun za naslednjih 20 let ob predpostavki, da Adelajde kupi stanovanje in vzame kredit v višini 50.000 evrov in zanj mesečno plačuje okoli 280 evrov.
 

znesek 
992 evrovbruto plača
- 101 evropotni stroški in malica
- 280 evrovmesečni obrok kredita
- 150 evrovstroški (elektrika, komunala ...)
460 evrovOSTANE (hrana, garderoba ...)


Kar pomeni, da lahko Adelajde za svojo plačo dobi, sicer res majhno stanovanje ali garsonjero, vendar pa po dvajsetih letih postane lastnica nepremičnine in jo nenavsezadnje tudi lahko proda.

Glede na to, da je višina osnovnega minimalnega zneska 229,52 evrov, kar naj bi bilo dovolj za zagotavljanje minimalnih življenjskih potreb, bi tako Adelajdi ostalo dovolj za dostojno življenje.

Izračuni so narejeni ob predpostavki, da je Adelajda ena izmed redkih srečnežev, ki je zaposlena za nedoločen čas, sicer dolgoročni kredit postane le utopija.

Je pa res, da bi lahko država pomagali mladim, predvsem mladim družinam, ki rešujejo prvo stanovanjsko problematiko. Država je v preteklem letu prevzela poroško vlogo za kredite brezposelnih in mladih družin, kot nam je povedala Urška Štorman s finančnega ministrstva pa takšnih načrtov za leto 2011 nimajo.

 

Evri
EvriFOTO: Google
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861