Cekin.si
Iskanje zlata je velik strošek.

Banke

Zlato ali zlati skladi?

Ž.K.
28. 12. 2010 17.42
1

Možnost vlaganja v zlato počasi dosega popularnost, ki so jo pred finančnim zlomom imeli vzajemni skladi. Upravljalci skladov so se odločili, svoje upravljalske uspehe popraviti tudi z ustanovitvijo skladov, ki vlagajo v zlato. Kaj to v resnici pomeni?

Večina slovenskih skladov, ki naj bi vlagali v zlato v glavnem vlagajo v delnice podjetij, ki se ukvarjajo s pridobivanjem in predelavo zlata. Toda gibanje cen delnic podjetij in rast cene zlata nista premo sorazmerna. Podjetja imajo stroške, so tarče prevzemov, so odvisna od politične volje držav v katerih delujejo, predvsem pa morajo ob povpraševanju, kakršno je danes, nenehno vlagati v iskanje novih nahajališč in odpiranje novih rudnikov.

Poglejmo si največje svetovno podjetje za pridobivanje zlata Barrick Gold, ki ima sedež v Torontu. V naslednjih petih do sedmih letih bodo v nove rudnike in nahajališča vložili vsaj 14,5 milijarde dolarjev. Njihovo največje nahajališče se trenutno nahaja v ameriški Nevadi, v prihodnje pa bodo izkopavali še v Dominikanski republiki, Čilu, Argentini in na Aljaski. V naslednjih letih naj bi letno proizvodnjo povečali na kar 9 milijonov unč, oziroma 280 ton zlata letno.

Cena njihove delnice je v zadnjih dveh letih zrasla iz 38,57 dolarja na 46,19 dolarja za delnico, med tem, ko se je zlato v zadnjih dveh letih povzpelo iz 880 dolarjev za unčo na današnjih skoraj 1.400 dolarjev za unčo. Zlato je torej v tem času ustvarilo 60 odstotni donos, med tem ko so delnice največjega svetovnega proizvajalca zrasle le za okoli 20 odstotkov.

Če pogledamo, kaj se je dogajalo z delnicami ostalih največjih svetovnih proizvajalcev zlata, je zgodba precej različna, a le redko katera sledi ceni zlata. Res je, da so delnice vseh desetih največjih svetovnih proizvajalcev zlata rasle, a v popolnoma različnih odstotkih. Poglejmo si, kaj se dogajalo z delnicami največjih proizvajalcev:

Podjetje Newcrest Mining je septembra prevzelo konkurenčno podjetje Lihir Gold ltd. In njihova delnica je vrtoglavo poskočila. Pred dvema letoma je bila ena delnica vredna 2,55 dolarja. Danes: 41,28 dolarja.

Podjetje Freeport McMoRan, poleg zlata pridobiva tudi ogromne količine bakra, a ne glede na kovino, je rast vrednosti njihovih delnic zavidljiva. V dveh letih so se podražile za 392 odstotkov.

Podjetje Rio Tinto, je znano po tem, da iz zemlje izkoplje vse kar je kaj vredno, med drugim tudi zlato. Njihove delnice so se iz 22 dolarjev na delnico, v zadnjih dveh letih povzpele tudi že čez 70 dolarjev za delnico. Računanje odstotkov bomo prepustili vam.

Najslabše je med vodilno deseterico šlo podjetju Kinross Gold Corp.. Vrednost njihove delnice je v zadnjih dveh letih skakala sem ter tja, danes pa skoraj natanko tam, kjer je bila pred dvema letoma: 18,42 dolarja za delnico.

Malce bolje se je odrezalo podjetje Harmony Gold mining. Iz 10,08 dolarja za delnico so se v dveh letih uspeli povzpeti na 12,24 dolarja za delnico.

Ob tako različnih poslovnih rezultatih podjetij, ki pridobivajo danes najbolj zaželeno plemenito kovino, lahko vidimo, da vrednost delnic, zaradi rasti cene zlata, raste, a ne z enako stopnjo. Skladi, ki se v Sloveniji promovirajo z besedo Gold v svojem imenu, zato le težko dosegajo enako rast, kot zlato. Ob tem je treba tudi poudariti, da med tem, ko zlato vedno obdrži del vrednosti, podjetja, ki zlato pridobivajo, lahko tudi bankrotirajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861