
Obisk so začeli na gasilski akademiji Massachusettsa v Bostonu, nadaljevali na nacionalnem združenju za požarno zaščito (NFPA) ter na kampusu FM Global Research, kjer opravljajo poskuse in testiranja materialov ali naprav.
"Na gasilski akademiji so nam pokazali, kako se usposabljajo, in moram reči, da je proces zelo podoben našemu in smo lahko ponosni na našo šolo in naše gasilce v Sloveniji. Pri NFPA pa so nam predstavili delo z mladimi, kjer smo v Sloveniji naredili velik korak naprej, in dogovorili smo se za sodelovanje v prihodnje," je povedal Petek.
Ugotovil je, da so slovenski gasilci povsem primerljivi z ameriškimi, ponekod pa tudi pred njimi, na primer pri gašenju požarov sončnih elektrarn, kjer v ZDA šele pripravljajo postopke in pravila intervencije. Po besedah Petka ne zaostajajo niti glede tehnične opremljenosti.
Na sedežu newyorških gasilcev (NYFD) jih je sprejel poveljnik James Leonard, ki vodi 15.000 poklicnih gasilcev in reševalcev. New York z osmimi milijoni prebivalcev ima skupaj s prostovoljci manj gasilcev kot Slovenija. Petek je povedal, da ima GZS 163.000 članov. Prostovoljcev, ki opravljajo operativne naloge, pa je okrog 50.000.
V New Yorku so reševalno službo pred 20 leti združili z gasilci, saj so tako skrajšali intervencijski čas, pa tudi zaradi manjšega števila požarov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV