Cekin.si
Obnova fasade

Pravni nasveti

Tako se je ženska borila s podjetjem, ki ji je 'obnovilo' fasado

Cekin.si/M.M.
12. 10. 2017 06.28
0

Naročnica obnove fasade je ugotovila, da je bilo delo opravljeno nekakovostno. Podjetje se prav tako ni držalo rokov, do katerih bi moralo končati dela. Nato se je zelo zapletlo.

Pomladanske in poletne mesece je marsikdo izkoristil za obnovo fasade. Številni stanovanjski bloki so bili v tem času obdani z gradbenimi odri in zaščitnimi platni. Tisti, ki se ne spoznajo na gradbena dela, so opazovali, kako delavci pridno opravljajo svoje naloge in kako ovoj stavbe pridobiva novo in lepšo podobo.

Obstajajo srečneži, ki že med deli opazijo napake, na katere nemudoma opozorijo izvajalca. Na žalost so taki primeri redki: večina napake in malomarno delo opazi šele, ko se dela končajo. 

To se je zgodilo tudi ženski, ki je pri slovenskem podjetju naročila izdelavo fasade. A izvajalec se ni držal zastavljenih rokov za izvedbo del, prav tako je naročnica ugotovila, da je bilo delo nekakovostno opravljeno. Odločila se je za reklamacijo. Izvajalec se je z njo strinjal oz. je vsaj tako menila naročnica, saj je privolil v nižji račun. A nato je sledilo presenečenje. 

Izvršba

Izvajalec del je namreč zoper naročnico vložil izvršbo zaradi neplačila računa oz. zaradi neplačila razlike do polne cene, ki je bila dogovorjena ob podpisu pogodbe. Očitno se je izvajalec del naknadno odločil, da reklamacije ne bo upošteval. Višina izvršbe je znašala 2300 evrov. 

Ženska je imela sklenjeno zavarovanje pravne zaščite pri Zavarovalnici ARAG. Zato se je nemudoma obrnila k njim po nasvet in pomoč. Odločila se je, da bo podala ugovor zoper sklep o izvršbi. Odvetnik ji je zaračunal posvet v višini 100 točk ter pripravo ugovora zoper sklep o izvršbi v višini 300 točk. Sodišče je sklep o izvršbi razveljavilo in obe strani napotila na pravdanje. 

Tako je upnik vložil tožbo na plačilo 2300 evrov, v kateri pa je navedel le, da stranka računa ni plačala in zahteva plačilo do celote.

Ženska, ki se je zavedala, da se ji godi krivica, se je znova obrnila na odvetnika, ki je sestavil odgovor na tožbo. Tako je sodišču pojasnila, zakaj očitanega zneska ni plačala.  

Sodišče se je odločilo, da bo imenovalo izvedenca gradbene stroke, ki je podal svoje mnenje glede opravljenih del na fasadi. Izvedensko mnenje je stalo 950 evrov. 

Na podlagi zbranih podatkov je sodišče odločilo, da je gradbinec slabo izvedel dela, Toda: škodo, ki jo je naročnica utrpela, je sodišče ocenilo le na 1500 evrov. Naročnici je v primeru uspelo le 65-odstotno, kar pomeni, da mora pokriti razliko do polne cene stroškov postopka. To pa znaša 727,30 evra. 

Omenjeni znesek je plačala Zavarovalnica ARAG. Slednja je plačala tudi sorazmerni del sodnih taks.

Če ženska ne bi bila zavarovana, bi vse nastale stroške morala kriti sama. 

Obnova fasade
Obnova fasadeFOTO: iStock

Zakaj zavarovanje?

Zavarovalcu pripada en posvet mesečno, in sicer pri enemu izmed izbranih odvetnikov zavarovalnice ARAG. Kontaktnih odvetnikov je približno 70, so pa po vsej Sloveniji.

V primeru spora na sodišču število srečanj in narokov ni omejeno, lahko pa si tudi sam izbere odvetnika. Omenjena zavarovalnica bo v skladu z odvetniško tarifo plačala vse nastale stroške. A pozor: zavarovalnica bo po posameznem primeru krila največ 100.000 evrov nastalih stroškov. Zavarovalec lahko koristi zavarovanje v Sloveniji in Evropi, zavarovani pa so tudi njegovi družinski člani. 

Katere stroške ima pokrite?

- odvetniške stroške,

- stroške izvedencev oz. izvedeniških mnenj, ki jih naroči oziroma zahteva sodišče,

- sodne stroške oziroma sodne takse oziroma sodna povprečnina,

- stroške prič ter stroške tolmačev,

- stroške, ki jih na osnovi pravnomočnosti sodbe določi v plačilo sodišče našemu zavarovancu,

- dodatni materialni stroški (fotokopiranje na sodišču ipd.),

- zagotovitev pologa varščine do 100.000 evrov 

- potni stroški na sojenje v tujini in

- stroški izvensodnih poravnav, mediacij.

Kaj če bi na sodišču izgubil?

Če bi zavarovalec na sodišču izgubil, bi imel krite tudi stroške nasprotne strani.

Koliko Slovencev že zaupa zavarovalnici ARAG?

Zavarovalnica ARAG je pomagala že v 29.859 primerih ter za izplačila škod že namenila 3,7 milijona evrov. 1,4 milijona evrov je še v rezervi, kar pomeni, da je toliko še odprtih primerov, ki jih bo, ko bodo rešeni, ARAG tudi plačal. 

Več o njihovih primerih si lahko preberete TUKAJ.

Zagotovite si kritje odvetniških in sodnih stroškov še danes in se zavarujte na področjih:

Varnost (gre za osnovni del zavarovanja pravne zaščite, zato je varnost vedno vključena)

K paketu varnost nato lahko dodate naslednja področja

+ Služba

+ Družina

+ Nepremičnine

+ Promet

Sponzorirana objava

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891