Pred dobrim letom so tuji mediji poročali o 28-letni ženski, ki je s pametnim vlaganjem denarja prišla do tolikšnega bogastva, da se je upokojila.
Kako ji je to uspelo in kako živi po enem letu?
Ko je bila JP Livingston stara le 12 let, ji je oče podaril knjigo o upravljanju denarja. Oba starša sta bila delavca iz revnih družin. Od takrat je deklica želela zagnati svoj posel. Vpisala se je na študij na Harvard, vmes pa se odpravila v svet.
V tem času se je posvetila duhovnemu življenju – v tujini je obiskala budistične samostane, kjer je iskala smisel svojega obstoja in iskala način življenja, ki bi jo osrečeval. Takrat je spoznala minimalizem, ki ga je sprejela odprtih rok. Študij na Harvardu ji je namreč dajal občutek, da se mora zaposliti v nekem velikem podjetju in imeti vodilni položaj, kjer se bo vse vrtelo le okoli zaslužka. Odmik od te ideologije, ki ji je povzročala nelagodje in nemir, je torej odkrila v budističnih samostanih. Še vedno se spominja noči, ko je ob 4. uri ležala na tleh samostana, in trenutka, ko je dojela, da je srečna. In da za to srečo ne potrebuje stvari in denarja. Nato jo je življenjska pot vodila v Mongolijo, kjer se je pridružila tamkajšnjim nomadom in skrbela za konje.
Vrnila se je na Harvard, kjer je leta 2009 uspešno končala študij.
In kako je lekcije iz samostanov uporabila v svojem življenju v New Yorku, kjer materializem in boj za zaslužek sili iz vsake razpoke? Najprej je želela zagnati svoj posel, a jo je vodja investicijskega podjetja prepričal, da se jim pridruži, saj da ni še zrela za samostojno pot. To je tudi storila.
Izdelala je finančni načrt. Njen zaslužek ni bil velik, dejstvo pa je, da je življenje v New Yorku zelo drago. Stanovanjski stroški so še posebej izjemno visoki.
Osnove finančnega načrta je opisala na naslednji način:
Prihodki - Stroški = Privarčevana sredstva
Dobro vložena privarčevana sredstva pa bodo prinesla dobiček. Livingstonova ob tem opozarja, da se morate naučiti varčevati: ali boste našli načine, da zaslužite toliko, da lahko varčujete, ali pa boste svoje stroške zmanjšali toliko, da lahko varčujete. Ko se boste tega naučili, se boste lahko še učili veščin obračanja denarja.
Sama se je najprej osredotočila na zmanjševanje stroškov. Tako je živela nekaj let, v tem času pa je tudi dojela, da si podjetništva ne želi, saj bi vanj morala vložiti ogromno časa in truda. Ko je razmislila, kaj si želi v življenju, je ugotovila, da je to v bistvu pokoj.
Do prvega milijona je prišla pri 26 letih. Zavedala se je, da ne more le varčevati, temveč se mora čim več osredotočiti na investicije. Želela je namreč, da se njen denar bogati tudi med tem, ko spi in je na počitnicah.
Konec lanskega leta je imela pod palcem 2,25 milijona dolarjev. 60 odstotkov tega premoženja je pridobila z varčevanjem, preostalih 40 odstotkov pa z raznim investiranjem.
Lahko bi delala in še služila, a več denarja si ne želi
Z možem sta se odločila, da bosta živela v stanovanju, ki je veliko 30 m2. Živita v petem nadstropju stavbe v New Yorku, v kateri ni dvigala. Z njima živi tudi pes.
Hrano nakupujeta po znižanih cenah. Kupujeta tudi iz druge roke, kar pa ne potrebujeta, takoj prodata.
Mož še naprej dela, sama pa se je pri določeni vsoti denarja odločila, da je čas za pokoj. Tako se je odločila, ko so se v družini in pri prijateljih začele pojavljati bolezni in smrti. Razmišljala je, kaj se dogaja z njenim zdravjem. "Koliko dobrih in zdravih let mi je še ostalo in kako jih želim preživeti. Glede na družinsko anamnezo sem izračunala, da je pred menoj še 15 ali 20 dobrih let. Sedem let sem porabila za posel investitorja. Ali bi teh tako pomembnih 15 oz. 20 let res želela preživeti tako?" se je spraševala. Ključno vprašanje je tudi bilo, koliko denarja sploh potrebuje. Ali se bo še naprej gnala za njim ali pa se bo osredotočila na stvari, ki jih resnično želi v življenju? Pravi, da je iz svojega življenja odstranila na kupe nepomembnih stvari in se je tako osredotočila na to, kar si zares želi.
Dejstvo je, da bi lahko zaslužila še več kot pa 2,25 milijona dolarjev. A dejstvo je tudi, da toliko denarja ne potrebuje. Zato se je odločila za pokoj.
In kje je zdaj? Zdaj piše svoj blog in deli nasvete, kako delati z denarjem. Večina namreč nima osnovnega znanja, kako ravnati z njim. Tudi svojih otrok ne učijo oz. ne znajo naučiti odgovornega ravnanja z njim. Številni tudi pravijo, da imajo prenizke plače, da bi lahko varčevali. A kljub temu mnogi, ki delajo za minimalne plače, vsak mesec na stran dajejo manjše vsote. Kako jim uspe? Na stvari in življenje gledajo z drugega zornega kota. Vedno pa se začne od osnov: ne porabim več, kot pa zaslužim, in ne porabim vsega, kar zaslužim. Ali vse to, kar bi kupil, res potrebujem ali pa le mislim, da potrebujem? Ko ljudje sprejmejo te osnove, pa začnejo graditi naprej.

Komentarji (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV