Način varčevanja vedno prilagodite sebi in svojim potrebam. Ob številnih nasvetih se namreč zelo hitro zgodi, da upoštevate ravno tistega, ki vam ne ustreza. Najbolje je testirati in odkriti takšen način varčevanja, ki vam je pisan na kožo in sledi vašim ciljem.
Kaj pa, če ne morete varčevati? Številni se znajdejo v obdobjih življenja, ko ne morejo varčevati, saj ne zaslužijo dovolj denarja. Nič hudega - začasno prenehajte z varčevanjem. Kljub temu pa preverite, zakaj ne morete varčevati. Morda pretiravate s porabo in denar namenjate za stvari, ki jih morda sploh ne potrebujete.

Ko boste uredili osnovne stvari, ki se tičejo varčevanja, pa sledite štirim skrivnostim uspešnega varčevanja:
- Varčevanje, ki je avtomatizirano
Določite znesek, ki ga boste takoj ob nakazilu plače s trajnikom preusmerili na ločen račun. Tako boste varčevali tudi s časom in energijo, saj ne boste vsak mesec preračunavali, koliko lahko privarčujete. Vseeno je, ali gre za 20 ali 150 evrov - ta znesek s trajnikom preusmerite stran od vaše bančne kartice, ki jo uporabljate v vsakdanjem življenju.
Nato pa na plačilni dan preverite, če vam je na tekočem računu ostalo še kaj denarja od prejšnje plače. Če da, ga prav tako preusmerite na ločen račun.
- Varčevanje s ciljem, ne le zaradi samega varčevanja
Če varčujete le zato, da varčujete, se lahko kar hitro zgodi, da boste ostali brez motivacije. Če pa si postavite cilje, bo lažje. Tako boste videli, kako napredujete in vedeli boste, kakšna nagrada vas čaka na koncu poti.
- Kako skriti denar pred samim seboj?
Če imate težavo, da se ne morete upreti skušnjavi po zapravljanju, je bolje, da imate več bančnih računov. A previdno, če imate na mobilni banki dostop do tekočega in varčevalnega računa. Kaj hitro se lahko zgodi, da boste že v trgovini z varčevalnega računa s parimi kliki prenakazali sredstva na tekoči račun ter si tako privoščili nekaj, kar ste si v hipu zaželeli.
- Klasični varčevalni račun morda ni tako dobra izbira
Razmislite, da bi privarčevana sredstva vložili v kakšno investicijo, na primer v sklade ali delnice. Če boste denar le nalagali na varčevalnem računu, kjer ni nikakršnih obresti in se vaš denar ne bo plemenitil, ne boste storili nič dobrega. Klasični varčevalni ali tekoči račun je sicer dober za nujne izdatke. Praktično je, da imate tam vedno nekaj denarja na zalogi, da lahko poravnate tekoče stroške, ki pa niso mesečni, temveč so občasni - na primer registracija ali popravilo vozila, dopust, šolnina, nakup novih gospodinjskih aparatov ...
4 skrivnosti za dobro varčevanje
Tisti, ki ste že stari mački varčevanja, boste najverjetneje ob teh skrivnostih le skomignili z rameni in si mislili, da gre pri naštetih točkah za osnove varčevanja. A tisti, ki še ne varčujete ali pa imate pri tem težave, boste v teh štirih točkah odkrili osnove dobrega in praktičnega upravljanja z viškom denarja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV